Mapa

Tanie loty do Montevideo

Steki, piłka nożna i mate są specjalnością mieszkańców Montevideo, stolicy Urugwaju. To tętniące życiem, urocze miasto choć często ginie w cieniu bardziej znanych południowoamerykańskich metropolii, w niczym im nie ustępuje, a sąsiedzi z Brazylii i Argentyny lubią spędzać tu wakacje. I nic dziwnego. Montevideo to najbezpieczniejsze miejsce w Ameryce Południowej. Panuje tu odprężająca atmosfera wolności, tolerancji i całkowity brak pośpiechu.

Tego nie można przegapić

Niepowtarzalnej atmosfery i lokalnych specjalności najlepiej zasmakować na Mercado del Puerto. Ten klimatyczny, liczący sto trzydzieści lat targ pełen jest drobnych knajpek z miejscowymi przysmakami. Wiktoriańska konstrukcja z giętej stali i zabytkowy zegar wpisane zalicza się do najważniejszych zabytków miasta. To tutaj w 1886 roku wymyślono i zaczęto sprzedawać Medio y Medio - musujące wino z białych winogron, o głębokiej miodowej barwie i niepowtarzalnym smaku. Oprócz małych sklepików i niezliczonych straganów z pamiątkami, jest tu też ogromny wybór parillas, drobnych barków serwujących wyśmienitą urugwajską wołowinę pod najróżniejszą postacią. Można skusić się na wielki, krwisty stek lub wybrać chivito - bułkę wypchaną drobno posiekanym mięsem, warzywami, jajkiem, serem, grzybami i wszystkim, co kto lubi. Na deser miejscowi polecą churro - pączka z serem lub chaja - ciasto z bitą śmietaną i pokruszoną bezą. 

Z pełnym żołądkiem i można udać się w kierunku wąskich uliczek Ciudad Vieja (Starego miasta). W samym jego sercu znajduje się Plaza Independencia, elegancki, obsadzony palmami plac z pomnikiem ojca niepodległego Urugwaju, Jose Gervasio Artigasa. Nad placem góruje przedziwna bryła wieży Palacio Salvo. Zaprojektowany przez włoskiego emigranta budynek powstał z 1928 roku ma 100 metrów wysokości i przez wiele dekad był najwyższym w Ameryce Południowej. Początkowo miał to być hotel, ale plan ten nie wypalił i przekształcono go w biurowiec. Jego monumentalna rzeźba ciekawie komponuje się z otaczającą go nowoczesną zabudową.

 Będąc w Montevideo koniecznie trzeba zobaczyć legendarny stadion Centenario, którego nazwa upamiętnia setną rocznicę powstania pierwszej urugwajskiej konstytucji. Wzniesiono go w 1930 roku z okazji organizowanych w Urugwaju mistrzostw świata. Od początku istnienia stadion przynosił gospodarzom szczęście. Począwszy od zwycięskich mistrzostw, poprzez niekończący się szereg spektakularnych zwycięstw nad najmocniejszymi drużynami świata. W 1983 FIFA okrzyknęła stadion jedynym na świecie zabytkiem światowego futbolu.

Okiem mieszkańca

Choć Urugwaj jest ojczyzną doskonałych win, ulubionym napojem miejscowych jest oczywiście mate. Mieszkańcy popijają ziołowy napar dosłownie wszędzie i w każdej sytuacji. Prawdziwą mekką wielbicieli mate jest wybrzeże rzeki Rio de la Plata, która w Montevideo liczy kilkadziesiąt kilometrów szerokości, a ciągnąca się przez 20 km wzdłuż wybrzeża ulica La Rambala jest znana wśród surferów i plażowiczów z całego świata. Miejscowi lubią natomiast zasiąść na piasku i popijać mate z grupą przyjaciół. W odróżnieniu od argentyńskich, urugwajskie mate są większe i nie podaje się ich z rąk do

rąk. Każdy uczestnik biesiady popija swój własny napar. Ku zdziwieniu turystów, wielu mieszkańców miasta wcale nie rozstaje się charakterystycznym bukłaczkiem, by w dowolnej chwili móc pociągnąć ulubiony napój z metalowej słomki.

Czy wiesz, że? 

w Montevideo mieszka połowa ludności Urugwaju (1,3 mln osób) b mieszkańcy Urugwaju są znani w Ameryce Południowej z tolerancji i liberalnych poglądów. To nie przypadek, że w Monte Video stoi jedyny w tej części świata pomnik promujący wolność seksualną

13 grudnia 1939 na Rio Plate, u wybrzeży Monte miała miejsce pierwsza bitwa morska Drugiej Wojny światowej. Starły się tu niemiecki okręt Graf Spee, nowozelandzki Achilles oraz dwa brytyjskie krążowniki Exeter i Ajax 

Lotnisko 

Montevideo Carrasco (MVD) leży w sąsiadującym ze stolicą departamencie Canelones niecałe 15 kilometrów na wschód od miasta. To największe lotnisko w niewielkim Urugwaju, obsługuje niecałe dwa miliony pasażerów rocznie.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Montevideo

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.