Wiadomosci Zwiedzanie Budapesztu: 10 rzeczy, które trzeba zobaczyć

Wszystkie artykuły

Zwiedzanie Budapesztu: 10 rzeczy, które trzeba zobaczyć

Od alternatywnych pubów i tradycyjnych łaźni, po chodzenie po jaskiniach. Sprawdź najlepsze atrakcje stolicy Węgier.

Każdy, kto odwiedził Budapeszt, wraca z niego zauroczony. To malownicze miasto pełne tradycyjnych łaźni, doskonałego jedzenia i win ze świetnym życiem nocnym to genialny pomysł na weekendowy wypad. Skyscanner zebrał 10 najlepszych atrakcji, których nie można tutaj przegapić.

Sprawdź loty do Budapesztu Sprawdź hotele w Budapeszcie Wynajem aut w Budapeszcie

1. Odwiedź SPA

Budapeszt to światowa stolica SPA, nie przegap więc okazji, żeby wymoczyć się tutaj wodach termalnych, które leczą cały szereg przypadłości, od bólu głowy po choroby skórne. Ale co ważniejsze, to tutaj toczy się życie towarzyskie miasta: zawierane są ważne transakcje, młodzi umawiają się na randki, a starsi panowie grają w szachy. W Széchenyi Bath znajdziesz baseny zadaszone i pod chmurką, różne typy saun, sale do masażu, a latem odbywają się tu przyjęcia.

Széchenyi bath, Budapest

2. Zwiedź „puby w ruinach”

Z zewnątrz nie dałbyś/nie dałabyś za nie złamanego grosza, bo wyglądają po prostu jak opuszczone budynki. Za to wewnątrz odkryjesz magiczne pomieszczenia z meblami nie od kompletu, odkrytymi cegłami na ścianach i dziwacznymi obrazami. Uważaj, żeby głową nie uderzyć w podwieszone pod sufitem przedmioty, takie jak trąbki, rowery i stare zabawki. Takie są właśnie „puby w ruinach”, a jednym z najsłynniejszych jest Szimpla Kert. Nie tylko napijesz się tu piwa, ale i kupisz świeże produkty w każdą niedzielę między dziewiątą a czternastą.

Szimpla Kert ruin bar, Erzsebetvaros, Berlin, Germany ©Ted and Jen / Flickr

3. Zjedz kolację na wodzie

Wieczorny rejs po Dunaju, połączony z zajadaniem smakołyków z bufetu, słuchaniem muzyki i podziwianiem nastrojowych świateł miasta. Szczególnie pięknie po zachodzie słońca prezentuje się Most Łańcuchowy i imponujący budynek Parlamentu, który warto też przy innej okazji zwiedzić od wewnątrz.

chain bridge, Budapest

4. Posłuchaj muzyki na żywo

Jeden z najbardziej kultowych letnich festiwali muzycznych, Sziget, odbywa się na wyspie Hajógyári na Dunaju. Budapeszt może pochwalić się zróżnicowaną i elektryzującą sceną muzyczną, poczynając od utalentowanych muzyków ulicznych, po zespoły grające w „pubach w ruinach”. Po więcej muzyki współczesnej wybierz się do kompleksu Millenáris z interaktywnym muzeum i sztucznym jeziorem. Z kolei w Budapest Opera House można posłuchać bardziej klasycznych utworów, na przykład wybitnego Ferenca Liszta.

Sziget and dusk, Budapest, Hungary ©Aldo Hoeben / Flickr

 

5. Odkryj Plac Bohaterów

Jedno z najmocniej obfotografowanych miejsc w Budapeszcie jest poświęcone bohaterom walczącym o wolność i siedmiu założycielom państwa. W okolicy można odwiedzić Pałac Sztuki, Muzeum Transportu czy przyjemny park miejski z ogrodem botanicznym.

6. Zjedz smakołyki w Central Market Hall

Posmakuj lokalnych produktów i zrób zakupy w niskich cenach. Na tym gigantycznym zadaszonym bazarze można znaleźć wszystko, od czekolady i przypraw, po ubrania i pamiątki. Na drugim piętrze zlokalizowane są stoiska restauracyjne, w których można popróbować sztandarowych dań kuchni węgierskiej, jak gulasz czy rétes (strudel owocowy). Organizowane są tu także dni tematyczne z kuchnią narodową, od greckiej, po chińską. Sprawdź kalendarz, żeby dowiedzieć się jaki temat będzie podczas Twojego pobytu.

 

cakes in Central Market, Budapest © Alicia Drenicki

 

7. Wejdź na Wzgórze Zamkowe

Kup bilet na kolejkę linowo-terenową i wjedź na Wzgórze Zamkowe, aby podziwiać panoramę miasta i zwiedzić Zamek Królewski. Został on zbudowany w XIII wieku, znajduje się w nim Galeria Narodowa, a pod nim sieć labiryntów, którymi można się przejść.

8. Odkryj dzielnicę żydowską

Odkryj skarby dzielnicy żydowskiej w Budapeszcie, takie jak cukiernie (np. Fröhlich, słynącą z pierników w kształcie gwiazdy Dawida) i miejsca związane z historią, jak Węgierskie Muzeum Żydów. Absolutnie koniecznym punktem programu jest synagoga na ulicy Dohány – największy tego typu budynek sakralny w Europie i drugi największy na świecie – wewnątrz mieści się aż trzy tysiące wiernych! Od niej zaczyna się też obszar dawnego getta.

 

Dohány Street Synagogue, Budapest, interior ©Byron Howes / Flickr

9. Przetestuj najlepsze wina

Spędź romantyczny wieczór, smakując najlepsze węgierskie wina. Świetnym do tego miejscem jest na przykład Faust Wine Cellar, ale pálinki też się tu napijesz. Winiarnia znajduje się w hotelu Hilton na placu Hess András.

Tokaji wine Budapest © Alicia Drewnicki

10. Pozwiedzaj jaskine

Zabierz ze sobą latarkę i ruszaj na odkrywanie podziemnego Budapesztu! Znajduje się tu ponad sto kilometrów jaskiń wyżłobionych przez miliony lat przez wody termalne. Bardzo łatwo jest dotrzeć do jaskini Szemlohegy z wyjątkowymi stalagmitami i stalaktytami. Codziennie można tu wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem. A jeśli jeszcze będzie Ci mało, wybierz się do pobliskiej jaskini Pálvölgy, długiej na dziewiętnaście kilometrów.

Pálvölgyi cave, Budapest ©Aanjhan Ranganathan / Flickr

Sprawdź też:

10 najlepszych atrakcji Berlina: porady mieszkańca 10 atrakcji Mediolanu: przewodnik z radami mieszkańca

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.