COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Za gorąco? 8 TOP pomysłów na zwiedzanie Skandynawii

Wszystkie artykuły

Za gorąco? 8 TOP pomysłów na zwiedzanie Skandynawii

Jeśli masz dość zbyt wysokich temperatur, spójrz łaskawszym okiem na Skandynawię. Większa surowość krajobrazu i klimatu kusi tych, którzy zamiast odpoczywać na sjeście wolą oddychać bardziej rześkim powietrzem.

Dumne fiordy, tematyczne city-breaki, atrakcje Bałtyku – poznaj opcje wypoczynku w Skandynawii.

Zamiast martwić się kosztami i w rezultacie odkładać podróż do Szwecji, Norwegii czy Danii na przysłowiowe wieczne jutro, zerknij TUTAJ – piszemy o tym, jak wydać mniej.

1. Zdobywaj fiordy!

Mało jest równie charakterystycznych rzeczy na świecie, co norweskie fiordy. W tym kraju są ich setki. Do tych bardziej znanych należą Oslofjord czy Nærøyfjord, ale warto przyjrzeć się także małemu, znajdującemu się w północnej Norwegii, Trollfjorden, czy Romsdalsfjord, którego okolicę upodobały sobie ryby. Fiordy to miejsca, w których można spędzać czas na wodnych aktywnościach (np. kajaki, rafting, wędkarstwo czy kąpiele), ale także na spacerach, czy smakowaniu lokalnych potraw, głównie ryb.

2. Chwytaj dzień!

Nie tylko zorze polarne (TUTAJ przeczytasz, gdzie można je znaleźć), ale także dłuuugie dni, czyli słynne białe noce, stanowią przyrodnicze ciekawostki Norwegii. Tego zjawiska, a więc braku pełnej ciemności, doświadczysz przede wszystkim w miesiącach wiosennych i letnich (zazwyczaj do lipca włącznie), między innymi w takich miejscach jak Trondheim. Jasno będzie także w okolicach Bergen czy Ålesund.

3. Zorganizuj krótki wypad w dobrej cenie!

Sprawdź loty do Oslo

Sprawdź hotele w Oslo

W lecie, gdy upalne temperatury nie zachęcają do zwiedzania takich miast jak Rzym czy Madryt, warto rozważyć opcję skandynawską. Tanie bilety lotnicze do Oslo czy Sztokholmu tym bardziej zachęcają do takiej podróży. Do wypadu do stolicy Norwegi zachęcamy między innymi TUTAJ.

4. Podróżuj tematycznie!

Skandynawski kryminał to już praktycznie osobny gatunek w literaturze. Szwedzkie czy norweskie miasta, jeśli tylko spojrzeć na nie w odpowiedni sposób,  pełne są odniesień do codzienności bohaterów literackich. Jak podróżować szlakiem książek podpowiadamy TUTAJ i TU.

5. Odkrywaj Skanię!

Sprawdź loty do Malmo

Sprawdź hotele w Malmo

Skania, czyli południowy region Szwecji kojarzy się z malowniczymi miasteczkami i ciepłym, jak na tę część Europy, latem. Do dynamicznego Malmö, sąsiadującego dzięki mostowi nad Sundem ze stolicą Danii, często można znaleźć dobre połączenia lotnicze, a do niewielkiego Ystad kursuje prom ze Świnoujścia. A teraz zagadka: co to drugie miasteczko ma wspólnego z Krakowem? Hejnał! Tutaj wykonują go z jeszcze większym rozmachem (codziennie co kwadrans w godzinach 21:15-1:00) i pierwotnie zapewniał bezpieczeństwo pożarowe. Jeśli preferujesz wypoczynek w kontakcie z przyrodą, Skania posiada także atrakcje typowe dla wypoczynku na wybrzeżu: plaże, wędkowanie, kajaki, ale także gęste lasy, zamki, a nawet uprawę jabłek.

6. Zrób (Lo)foty!

Czego tu nie ma! Góry, fiordy, mosty łączące poszczególne wyspy Archipelagu, charakterystyczne domki rybaków zbudowane z drewna, a nawet plaże i kolor wody, którego nie powstydziłaby się Riwiera Francuska. W zależności od pory roku zapolujesz tu na zorzę polarną lub odkryjesz, jak funkcjonuje się podczas dnia polarnego. Tutejszy klimat łagodzi Golfsztrom, a niektórzy nazywają Lofoty skandynawskim rajem i trzeba przyznać, że coś w tym jest. Bajeczne ujęcia fotograficzne murowane – TUTAJ zobaczysz więcej pięknych miejsc w obiektywie.

7. Zwiedź Bornholm na dwóch kółkach!

Klify, lasy, widoki na morze jak z pocztówki i ok. 250 km tras rowerowych – Bornholm kocha rowerzystów – z wzajemnością! Dzięki nadmorskim widokom zapomnisz o kilometrach w nogach. Z Polski można tu się dostać ze Świnoujścia oraz z Kołobrzegu. Ze względu na najbardziej przyjazną pogodę, późna wiosna i lato to najlepszy czas, by tu przyjechać. 

8. Korzystaj z Bałtyku!

Plażowanie na piaszczystych plażach w Polsce to kusząca propozycja spędzania wakacji, ale dobrze znać i realizować także inne. Skandynawii oferuje mnóstwo atrakcji związanych z Bałtykiem: pływanie kajakiem, morskie rejsy, wodne wycieczki wzdłuż wybrzeża, sauny z kąpielą w morzu, zwiedzanie latarni morskich – TUTAJ zobaczysz niektóre z nich. Z tych aktywności nietrudno wybrać coś dla siebie.

Sprawdź też:

Miejsca nad Bałtykiem, do których warto pojechać tego lata

Jak tanio podróżować po świecie? Praktyczne wskazówki

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.