Wiadomosci Z brzuszkiem na pokładzie: co warto wiedzieć o lataniu w ciąży?

Wszystkie artykuły

Z brzuszkiem na pokładzie: co warto wiedzieć o lataniu w ciąży?

Każda mama (i tata) chce jak najlepiej dla swojego nienarodzonego dziecka, a jednocześnie nie wszyscy chcą rezygnować z podróży na wszelki wypadek. Podpowiadamy, czy wolno latać w ciąży oraz na co powinna zwrócić uwagę pasażerka z brzuszkiem i jak się przygotować do lotu, aby przebiegał komfortowo.

Wymogi linii lotniczych, kwestie zdrowotne i wygoda – przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące podróżowania samolotem w ciąży, aby w stanie błogosławionym można było przestać wahać się po hamletowsku: latać czy nie latać.

Wizyta u lekarza

Według literatury naukowej i większości ginekologów latanie w zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży jest bezpieczne. Jednak nie należy zapominać, że może to stwierdzić jedynie lekarz prowadzący ciążę, dlatego w pierwszej kolejności to do niego należy skierować swoje kroki i zadać pytanie o planowaną podróż.

Zasadniczo za najbezpieczniejszy do podróżowania samolotem uznaje się drugi trymestr ciąży. Większość ciężarnych wtedy też czuje się najlepiej, kończą się mdłości i niepewność pierwszego trymestru, a brzuch nie jest jeszcze bardzo duży.

Niektórzy eksperci zalecają, aby decydować się tylko na krótsze loty, ale nie jest to wykładnia. Czas spędzony w samolocie może mieć znaczenie np. dla komfortu kobiety w ciąży, która musi spędzić wiele godzin w jednej pozycji. Kiedy nie lecieć? Jako przykładowe przeciwwskazanie wymienia się niedokrwistość (warunki panujące podczas lotu np. zmieniające się ciśnienie nie wpływają wtedy dobrze na kobietę w ciąży) czy problemy z szyjką macicy np. jej skracanie się.

Linie lotnicze wobec ciężarnej

Przed lotem warto sprawdzić, jakie oczekiwania i warunki wobec kobiet w ciąży mają linie lotnicze, którymi będziesz podróżować, ponieważ nie ma uniwersalnych zasad w tej kwestii. Zazwyczaj przewoźnicy pozwalają na lot do określonego momentu ciąży i wymagają zaświadczenia od ginekologa. W takim piśmie znajdują się dane o stanie ciąży, potwierdzające, że wszystko przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań do lotu oraz informacja o przewidywanej dacie porodu. Najlepiej, gdy zaświadczenie jest także w języku angielskim, ale linie lotnicze mogą mieć indywidualne wymogi w tym zakresie, więc należy upewnić się u przewoźnika, jaki dokładnie dokument będzie potrzebny i jak można go wypełnić. Zazwyczaj znajduje się on na stronach internetowych linii lotniczych, często także lekarz dysponuje takim formularzem w gabinecie. Zaświadczenie pokazuje się w trakcie odprawy i/lub przy wejściu na pokład.

Polityka wobec kobiet w ciąży na przykładzie wybranych linii lotniczych

Wizz Air pozwala na lot kobietom do 34. tygodnia ciąży, dwa tygodnie krócej w przypadku, gdy mają się urodzić bliźniaki. Po 28. tygodniu potrzeba zaświadczenia od lekarza prowadzącego. Co ważne, powinno być uzyskane najpóźniej sześć dni przed podróżą. Natomiast Ryanair prosi o nie w 28. tygodniu i powinno się je załatwić maksymalnie 14 dni przed wylotem lub później. Gdy skończysz 36 tydzień (lub 32. w przypadku bliźniaków), już nie możesz latać tymi liniami. Formularz dla ciężarnych dostępny jest TUTAJ.
Natomiast LOT nie wymaga takich zaświadczeń, dopiero po 32. tygodniu należy wypełnić ten dokument. Lufthansa zaprasza na pokład kobiety, które nie rozpoczęły 37. tygodnia, a w ciąży mnogiej – maksymalnie do 28. tygodnia włącznie. Od 29 tygodnia przewoźnik zachęca, aby podróżować ze stosownym zaświadczeniem lekarskim.

Oprócz pisemnej informacji od ginekologa ciężarna powinna zapakować pakiet swoich medycznych dokumentów, czyli kartę (książeczkę) ciąży i aktualne badania. Przyda się to nie tyle na lotnisku, ile na miejscu, jeśli na przykład zajdzie potrzeba konsultacji lekarskiej.

Wygoda podczas lotu

Przede wszystkim trzeba się nawadniać – oczywiście, ze względu na limit przewożenia płynów wodą kupioną już za bramkami. W miarę możliwości warto wykupić siedzenie w rzędzie, w którym będzie więcej miejsca na nogi, najlepiej przy przejściu, aby w razie czego swobodnie wstać i się przeciągnąć. Chodzi zarówno o wygodę, jak i profilaktykę zdrowotną. W ciąży potęguje się ryzyko zakrzepicy, a siedzenie w jednej pozycji podczas długiego lotu stanowi dodatkowy czynnik sprzyjający tworzeniu się skrzepów. Wygodne ubranie i zmiana pozycji to podstawa, a jedną z dodatkowych opcji jest także wyposażenie się w specjalne pończochy uciskowe.
Mocno wystającego brzucha nie uciskaj pasami, zapnij je na wysokości miednicy. Czekanie nie jest Twoją domeną, szczególnie w stanie błogosławionym? Podróżując tanimi liniami rozważ wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład.
Jeśli jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży – powiedz o tym obsłudze. Jest duża szansa, że otoczą Cię jeszcze bardziej troskliwą opieką niż zwykle.

Stewardessy w ciąży

Praca w samolocie to nie tylko turbulencje, ale przede wszystkim zajęcie na pełnych obrotach i w ciągłym ruchu. Postępowanie wobec stewardessy w ciąży zależy od linii lotniczych, a także od samopoczucia kobiety i decyzji lekarza prowadzącego. Niektórzy przewoźnicy od razu przenoszą ciężarną do obsługi naziemnej, inne pozwalają latać do 28 tygodnia lub później.

Czego się boisz i czy jest czego?

Statystycznie rzecz biorąc latanie samolotem to najbezpieczniejsza forma podróżowania, także dla ciężarnych. A ryzyko, że coś się wydarzy zazwyczaj dotyczy tak samo innych pasażerów, jak i przyszłe mamy. Ważne jest jednak, aby za każdym razem konsultować lot z ginekologiem i upewniać się, że ciąża przebiega prawidłowo.
Innym zagadnieniem, które zaprząta głowę kobiet w ciąży planujących podróż samolotem jest kwestia różnego rodzaju promieniowania. W przypadku prześwietlania na lotnisku, to nowoczesne bramki (te skanujące człowieka) opierają się na działaniu fal elektromagnetycznych, a nie promieni rentgenowskich, także nie powinny stanowić zagrożenia dla małego człowieka. Jeśli jednak kobieta spodziewająca się dziecka mimo to nie chce z nich skorzystać, zazwyczaj ma możliwość ich ominięcia i poddania się bardziej tradycyjnej formie kontroli.
Natomiast promieniowanie kosmiczne (pochodzące z przestrzeni kosmicznej i zawierającej różne cząstki, przede wszystkim protony) ma marginalny wpływ na zdrowie pasażera, nawet przy nieco częstszym niż okazjonalny trybie podróżowania.

Sprawdź też:

Najlepsze atrakcje dla dzieci w podróży. Miejsca, które musisz im pokazać

Bilet i bagaż dla malucha w samolocie. Co warto wiedzieć o opłatach za latanie z dziećmi?

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa