Wiadomosci Wynajem samochodów – na co zwrócić uwagę?

Wszystkie artykuły

Wynajem samochodów – na co zwrócić uwagę?

Wynajem samochodów zagranicą pozwala na to, żeby po prostu jechać przed siebie pośród kolorowych łąk, aromatycznych sadów i malowniczych dolin. Zatrzymywać się tam, gdzie Ci się akurat spodoba i być niezależnym od rozkładów jazdy autobusów. Warto jednak dowiedzieć się więcej o tym, jak to działa.

Wynajem samochodów: wybór trasy

Jeśli planujesz wynajem samochodów zagranicą, prawdopodobnie masz już wstępny kierunek i trasę na myśli. Na etapie podejmowania konkretnych decyzji ważnymi kryteriami będą na pewno jakość dróg w danym państwie, czy zasady ruchu drogowego. Ale i kultura jazdy, malowniczość trasy i ciekawe przystanki po drodze i warunki wynajmu samochodów w danym państwie. Wiele krajów, czy wysp europejskich, w których zwiedzanie samochodem jest popularne, oferuje świetne warunki wynajmu. Wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci sprawdzić, które to kraje.

Wynajem samochodów różni się w zależności od państwa.

Ważną sprawą jest upewnienie się, że w wybranym przez Ciebie państwie akceptowane jest nasze prawo jazdy, czy trzeba wyrobić międzynarodowe. Większość państw Unii Europejskiej honoruje polski dokument, ale np. w Egipcie, na Bali, a nawet w Grecji potrzebny Ci będzie dodatkowy dokument. Ale spokojnie: uzyskanie go nie wymaga zdawania dodatkowych egzaminów. Jest to jedynie tłumaczenie na dziesięć języków zgodnie z międzynarodowym, ujednoliconym wzorem.

Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy są akceptowane w kraju docelowym.

Wynajem samochodów: koszty

Oszacowanie, ile Twoja samochodowa wyprawa będzie kosztować, jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań. Poniżej najważniejsze wydatki i podpowiedzi jak je zminimalizować.

1. Koszt wynajmu

To, ile zapłacisz za wynajem samochodu za granicą zależy od tego, na ile dni go potrzebujesz i od typu auta. Wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci dostępność samochodów według Twoich potrzeb uszeregowane od najlepszej oferty. Gdy już zdecydujesz się na którąś z nich, na stronie rezerwacyjnej możesz napotkać wiele dodatkowyo płatnych opcji. Trzeba je dokładnie przeanalizować i oszacować, na które warto się zdecydować. Jednym z takich kosztów może być ten związany z oddaniem samochodu po godzinach pracy wypożyczalni albo na innym parkingu niż ten, z którego był odebrany. Jeśli chcesz jak zaoszczędzić, zaplanuj swoją podróż tak, aby oddać auto w preferencyjnym dla firmy wynajmującej miejscu i czasie. Dodatkowo płaci się także za fakt, że auto prowadzi kierowca poniżej dwudziestego piątego roku życia.

Pamiętaj: najlepsza wypożyczalnia samochodów to taka, która ma samochód i warunki, które odpowiadają Twoim potrzebom.

Wynajem samochodów: koszty

2. Ceny benzyny

Przy wynajmie samochodu za granicą, ale i w kraju, bardzo ważne jest zapoznanie się z polityką paliwową danej wypożyczalni. Najbardziej korzystna jest sytuacja, w której samochód odbierasz z pełnym bakiem i oddajesz z pełnym. Jeśli przed zwróceniem wynajętego samochodu, nie uda Ci się napełnić baku, Twoja karta kredytowa zostanie obciążona kosztem brakującej benzyny, przy czym przeliczniki są tu zazwyczaj bardzo niekorzystne dla wynajmującego, dlatego najlepiej jest uniknąć takiej sytuacji. TUTAJ możesz sprawdzić aktualne ceny benzyny w kraju, do którego podróżujesz.

Wynajem samochodów: ceny benzyny

3. Wynajem samochodów a ubezpieczenie

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych zmartwień podczas urlopu. Bardzo częstą praktyką firm jest namawianie do wykupu osobnych ubezpieczeń. Mają one dodatkowo chronić przed niespodziewanymi kosztami będącymi wynikiem wypadku lub kradzieżą. Jeśli kradzieże aut w państwie wakacji zdarzają się często, a Ty chcesz spać spokojnie, na pewno warto o tym pomyśleć. Skyscanner radzi jednak, żeby te ewentualne nieprzyjemności uwzględnić jeszcze podczas wykupu standardowego ubezpieczenia podróżnego. Niech będzie to przemyślany wydatek, a nie zaskoczenie już na wakacjach. Poza tym, w ten sposób masz szansę dodatkowo zaoszczędzić.

Wynajem samochodów a ubezpieczenie

Sprawdź też: Wszystko o ubezpieczeniu turystycznym: pytania i odpowiedzi

Pamiętaj, aby podczas wynajmu samochodu za granicą spisać protokół zdawczo-odbiorczego. Gdy dostaniesz kluczyki, otrzymasz rysunek samochodu z zaznaczonymi już istniejącymi usterkami, np. rysami czy wgnieceniami. Dokładnie obejrzyj samochód i porównaj, czy informacje na rysunku odpowiadają rzeczywistości. Jeśli tak nie jest, zrób zdjęcia dodatkowych uszkodzeń i zgłoś się do pracownika wypożyczalni. Powinien przy Tobie nanieść poprawki na rycinę. Kopię protokołu warto zachować jeszcze przez jakiś czas, a także monitorować, co dzieje się na Twoim koncie. W sytuacji nieuzasadnionego obciążenia karty kredytowej, można będzie udowodnić, że podczas naszego użytkowania auto nie było uszkodzone.

Protokół zdawczo-odbiorczy jest bardzo ważny.

4. Kaucja

Większość wypożyczalni samochodów przyjmuje płatności wyłącznie kartą. Wynajmujący musi być jej właścicielem i jest zobowiązany do osobistej obecności przy wypożyczeniu. Dodatkowo, w momencie wynajmu blokowane (tzw. autoryzacja) są na niej środki pokrywające kaucję. Przykładowo: przy wypożyczeniu małego auta na trzy dni autoryzacja środków sięgnie ok. 300 – 400 euro. Trzeba więc pamiętać, żeby przy wynajmie auta zagranicą, mieć na karcie nie tylko środki na opłatę, ale i na kaucję. Jeśli z samochodem wydarzy się coś, za co wynajmujący kierowca będzie ponosił odpowiedzialność, kaucja może zostać zatrzymana.

Kaucja za wynajem

Możliwe ograniczenia

Wiek kierowcy

Wspomnieliśmy już wyżej, że kierowcy poniżej dwudziestego piątego roku życia musza się liczyć z dodatkowym kosztem wynajmu. Jednak osoby, które nie skończyły dwudziestego pierwszego roku życia często w ogóle nie mogą go wypożyczyć.

Przekraczanie granicy

Trzeba pamiętać, że jeśli planujesz podczas swojej podróży zwiedzić więcej niż jedno państwo, wypożyczalnia powinna o tym wiedzieć. Wyda Ci ona certyfikat, który zastępuje dowód rejestracyjny, ten może być wymagany przy kontroli drogowej. Poinformowanie więc wypożyczalni o planach leży w Twoim bezpośrednim interesie.

Wypożyczalnia powinna wiedzieć, że przekraczasz granicę.

Maksymalny limit kilometrów

Większość wypożyczalni aut ma w umowie zapis o maksymalnej liczbie kilometrów, którą może pokonać kierowca w wynajętym pojeździe. Zazwyczaj są to limity, które trudno przekroczyć. Jeśli jednak nie masz pewności, czy tego nie zrobisz, Za przekroczenie limitu wypożyczalnia pobiera dodatkową opłatę.

Gdzie szukać pomocy?

Prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego udzielają bezpłatnych porad prawnych i informacji dotyczących praw konsumentów w UE. Codziennie dyżuruje ekspert, który odpowiada na pytania konsumentów (tel. +48 22 55 60 118). ECK pomaga również w polubownym dochodzeniu roszczeń od przedsiębiorców zarejestrowanych poza Polską, w krajach UE (np. gdy hiszpańska wypożyczalnia samochodów niesłusznie pobrała płatność z karty kredytowej). Wystarczy wysłać do ECK wypełniony formularz skargi, dostępny na www.konsument.gov.pl lub napisać na adres info@konsument.gov.pl.

Wynajem samochodów - pomoc konsumencka

Ten artykuł został zaktualizowany 22 października 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.