Wiadomosci Wakacje z przyjaciółmi o różnych budżetach. Jak to zrobić?

Wszystkie artykuły

Wakacje z przyjaciółmi o różnych budżetach. Jak to zrobić?

Wakacje z przyjaciółmi o różnych budżetach może być źródłem konfliktów, ale nie musi. Zadbajcie o ważne kwestie przed jeszcze przed wyjazdem. Na przykład o budżety. Skyscanner podpowiada, co robić, gdy na wspólną przygodę wybierają się osoby o rozbieżnej zasobności portfela.

1. Szczerze porozmawiajcie o kasie

Tak, szczerość to podstawa. Szczególnie, jeśli to wakacje z przyjaciółmi. Nie ma w tym żadnego wstydu, że na dany wyjazd możesz akurat przeznaczyć mniej. Jesteście przecież przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy należysz do tych, którzy mogą sypnąć groszem, czy do tych, co zasiskają pasa, wszystko można dogadać. Mów szczerze, jak wygląda u Ciebie sytuacja, na co możesz sobie pozwolić i na czym najbardziej Ci zależy. I oczywiście – słuchaj. Twój stary znajomy potrzebuje odpoczynku, chce spędzić z Tobą czas, ale akurat zmienia pracę? Bądź wyrozumiały, może wkrótce Ty będziesz w podobnej sytuacji.

Sprawdź też, jak zaplanować wymarzone wakacje.

Wakacje z przyjaciółmi: Porozmawiajcie o kasie

2. Ustalcie priorytety

Ujawnienie budżetów to pierwszy element rozmowy, którą powinniście odbyć przez wspólną podróżą. Ważne też, żeby każdy powiedział na czym zależy mu najbardziej. Planujecie wspólny wypad do Tajlandii? Jedno z Was może wyobrażać sobie siebie leżącego plackiem na rajskiem plaży. Dla drugiego Tajlandia oznacza przygodę kulturową i planuje odwiedzić wszystkie możliwe świątynie buddyjskie. To jest OK, tylko zakomunikujcie sobie swoje potrzeby. Być może z czegoś będzie trzeba zrezygnować, na coś przymknąć oko. Ale przecież najważniejsze, że będziecie razem!

Ustalcie priorytety

3. Wakacje z przyjaciółmi: korzystajcie z darmowych atrakcji

Jeśli planujesz z przyjaciółmi wspólny wyjazd, ale macie różne budżety, warto pomyśleć, jak możecie spędzać czas… za darmo. W każdym miejscu na świecie są dostępne takie formy spędzania czasu, które nie kosztują nic. Hiking, darmowe wstępy do muzeów, snorkeling i wiele wiele innych atrakcji mogą nie kosztować zupełnie nic. Zobacz, nasze podpowiedzi na darmowe atrakcje w wybranych lokalizacjach na świecie. Jak Ci się podobają?

Wakacje z przyjaciółmi. Korzystajcie z darmowych atrakcji

4. Nie bójcie się spędzać czas osobno

Jesteście zafiksowani na daną wycieczkę, któa kosztuje krocie, ale inni nie mają ochoty wydawać na nią pieniędzy. Rozdzielcie się – przecież nie ma w tym nic złego. Spotkacie się wieczorem i opowiedzie sobie nawzajem swój dzień. Jeśli podróżujecie w więcej osób, możecie podzielić się na mniejsze grupy. Ważne jednak, żeby od razu ustalić, że nie musicie całego czasu spędzać wspólnie i że dajecie sobie tę wolność.

Nie bójcie się spędzać czas osobno

5. Zaplanujcie budżety

Ważne, żeby przed wyjazdem ustalić kto ile może wydać. Ale i ile chcecie wydawać na co. Bilety i zakwaterowanie to najpewniej Wasze wspólne wydatki. Możecie natomiast ustalić wcześniej, jakie kto ma proferencje co do wydatków na jedzenie, sporty czy np. zwiedzanie zabytków. Ustalcie to między sobą na samym początku, dzięki czemu unikniecie problemów w czasie trwania podróży.

Wakacje z przyjaciółmi? Zaplanujcie budżety

6. Bilansujcie nadprogramowe wydatki

Odmienne oczekiwania i budżety zbilansujecie darmowymi atrakcjami i zróżnicowaniem np. posiłków. Możecie się umówić, że wspólnie gotujecie obiad na dwa dni z lokalnych produktów (to może być dodatkowe wyzwanie i zabawa). Za zaoszczędzone pieniądze, możecie z czystym sumieniem zaszaleć w nieco bardziej eleganckiej knajpce. Zależy Wam na płatnej wycieczce? OK, ale drugiego dnia postarajcie się np. nie przekroczyć wydatków powyżej danej kwoty.

Bilansujcie nadprogramowe wydatki

7. Zawsze bądźcie fair

Być może normalnie, gdy wychodzicie do restauracji w Polsce, dzielicie się rachunkiem po równo. Pamiętaj, że tę zasadę można zawiesić na czas podróży. Może któreś z Was, woli oszczędzić na posiłkach i obkupić się w pamiątki. Zaproponuj, żeby każdy zapłacić za siebie. Ci co chcą będą mogli wtedy zamówić droższe potrawy.

Zawsze bądźcie fair

8. Wakacje z przyjaciółmi: bądźcie elastyczni

W pewnym momencie życia traci się ochotę na spanie na podłodze w 10-osobowym pokoju. Nie liczy się już to, co najtańsze. Na pierwszym miejscu staje jaokść doświadczenia. Problem w tym, że koleżanka może akurat nie może sobie pozwolić na 4-gwiazdkowy hotel z basenem, który sobie upatrzyłeś. Ale spokojnie. Między tymi dwoma sposobami zakwaterowania jest jeszcze mnóstwo pośrednich możliwości. Wiele hosteli ma opcje prywatnych pokoi o lepszym standardzie. Warto też zapolować na wyprzedaże i zniżki w hotelach. Może się okazać, że złapiecie luksusy na cenę hostelową. Najważniejsze, żeby z góry nie nastawiać się na wyłącznie jedną opcję.

Bądźcie elastyczni

9. Pamiętaj, co jest najważniejsze

Odpuść muzeum sztuki współczesnej, jeśli Twój przyjaciel z dzieciństwa nie może pozwolić sobie na bilet, a też mu zależy. Zaproponuj w zamian coś innego. Może jeszcze tu wrócisz, a może to jedno z wielu muzeów, które odwiedzisz. Przyjaźń jest na zawsze, nie warto ryzykować. I pamiętaj: nie ważne gdzie, ważne z kim. Odpuście niesnaski i trzymajcie się razem. Będzie wspaniale bez względu na grubość Waszych portfeli!

A może planujesz podróż w pojedynkę? Poczytaj wskazówki Skyscanner, jak to zrobić!

Pamiętaj, co jest najważniejsze

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.