Wiadomosci Tych 10 rzeczy nigdy nie rób na lotnisku

Wszystkie artykuły

Tych 10 rzeczy nigdy nie rób na lotnisku

Chcesz przegapić lot? Chcesz zrobić z siebie pośmiewisko? Wkurzyć innych pasażerów? Jakąkolwiek masz taktykę na radzenie sobie z nie zawsze miłym doświadczeniem lotniskowym, posłuchaj dobrej rady i nie rób tych 10 rzeczy.

1. Spanie

Jesteś zmęczony: wstałeś o 3:30 nad ranem we Frankfurcie, teraz jest 16, a Ty jesteś w Abu Dhabi. Powtarzasz sobie: „Musisz być przytomny”, ale ciało mówi: „dajcie mi kocyk, rumianek i będę spać jak dziecko”. Ale nie poddawaj się! W jednej chwili pomyślisz: „tylko na chwilę zamknę oczy”, a za chwilę okaże się, że przegapiłeś lot.

2. Upicie się

„Ja tylko wprawiam się w wakacyjny nastrój”. Kuszące, żeby tak właśnie zacząć swoje dwa tygodnie na Teneryfie, ale warto poćwiczyć siłę woli, do czasu, aż nie dotrzemy na miejsce. Poza tym, chcesz przecież mieć trzeźwą głowę na wypadek nagłej zmiany bramek, albo, nie daj Boże, konieczności znalezienia wyjścia ewakuacyjnego. Nie możesz wtedy dogorywać w toalecie.

3. Bycie „bramkowym czychaczem”

Znasz ten typ. Nie poddawaj się pokusie czyhania pod swoją bramką, czekając na swój lot, jakby to była gra w gorące krzesełka. „Rozpoczynamy odprawę do lotu numer 243 do B…” – zanim stewardesa zdąży dokończyć, kolejka na sto osób z wyciągniętymi paszportami już tam jest. Nawet w naszym nowym wspaniałym świecie z numerowanymi miejscami, nadal próbujesz dostać się do samolotu, jak szybko się da, żeby zaklepać miejsce dla Twojego bagażu podręcznego.

4. Stracenie panowania nad sobą

Sytuacja lotniskowa może serwować nam różne niespodzianki, nie zawsze przyjemne. Ale póki wypicie piwa w oczekiwaniu na lot, mimo, że jest przed południem, jest ok, to porzucanie zasad dobrego wychowania już nie. Nic nas nie upoważnia do tego, żeby wyżywać się na obsłudze, tylko dlatego, że nasz lot jest opóźniony, skończyły się croissainty z nadzieniem migdałowym, albo zniżka na Bombay Sapphire dotyczy tylko podróżnych spoza UE. To nie jest ich wina, nie wyładowuj na nich złości.

5. Flirtowanie z obsługą

Raczej nie zdarza Ci się rzucać sprośnych komentarzy pod adresem znajomych o 7 rano (a może tak?), więc nie rób tego pani Kasi, która próbuje Cię odprawić. Jej usmiech wcale nie jest zaproszeniem do flirtu. Pamiętaj, że wszystkie panie Kasie chcą tylko mieć z głowy kolejny dzień pracy, iść do domu i napić się lampki wina ze swoimi parterami.

6. Próby bycia zabawnym

Lotnisko to niekoniecznie najlepsze miejsce do robienia żartów. Gdy osoba odprawiająca Twój bagaż zapyta „Czy sam go pakowałeś?” oprzyj się pokusie, żeby nie odpowiedzieć „w zasadzie to pomagał mi sąsiad – gangster”. Jest szansa, że ktoś ma podobne poczucie humoru, ale równie dobrze może się skończyć przeszukaniem Twojej walizki przez straż lotniskową, która będzie chciała sprawdzić, czy nie przewozisz narkotyków.

7. Wpychanie się bez kolejki

Wyprawa na lotnisko może wiązać się ze stresem, szczególnie jeśli nie wziąłeś pod uwagę zapasu czasu na obsuwy spowodowane awarią komputerów na lotnisku, albo nieplanowaną potrzebą skorzystania z toalety. Ale porzuć dobre maniery, a nie będziesz mógł spojrzeć w lustro (w toalecie w samolocie). Postaraj się mimo wszystko być uprzejmy, nie wzdychaj głośno, jeśli osoba przed Tobą nie zdjęła zegarka przed przejściem przez bramkę kontrolną i nie wpychaj się na początek kolejki. Karma do Ciebie wróci.

8. Granie na telefonie bez wyłączania dźwięku

Ta uwaga dotyczy szczególnie sytuacji, w której wszyscy współpasażerowie i tak są poddenerwowani opóźnieniem lotu. Ale jeśli robią to dzieci, bądź wyrozumiały. Tak to dziś wygląda, dzieci grają na komórkach, zamiast wspinać się po drzewach. Alternatywą jest tylko bawienie się w chowanego, a ich rodzice, tak jak Ty, wolą doczytać „10 najlepszych diet gwiazd, które NAPRADWĘ DZIAŁAJĄ”, albo „Jak wyrobić muskuły w 6 tygodni”.

9. Nabranie się na nagłą zmianę na tablicy odlotów z „opóźniony” na ”odprawa”

Porzuć kufel piwa, który właśnie zamówiłeś i potrzebę skorzystania z toalety, i biegnij (na dużym lotnisku do 15 minut) do swojej bramki, a potem tkwij w kolejce przez kolejną godzinę, bo tak naprawdę odprawa jeszcze się nie zaczęła. Oni to robią, żeby się z nas pośmiać.

10. Wzięcie tej listy zbyt poważnie

Chociaż większość tych wskazówek warto wziąć pod uwagę, nie są to uniwersalne zasady nie do podważenia. Oczywiście poza punktem czwartym. Wyładowywanie agresji na osobach, które próbują tylko dobrze wykonywać swoje obowiązki jest niedopuszczalne. No i oczywiście, przyjazne flirtowanie z pracownikami lotniska nie zawsze musi być źle odebrane. Może przecież się zdarzyć, że przerodzi się w gorący romans…

Czytaj więcej: Brawa za lądowanie, czyli klaszczący Polacy

Mapa