Wiadomosci Trasy motocyklowe. Top 8 propozycji

Wszystkie artykuły

Trasy motocyklowe. Top 8 propozycji

Trasy motokcyklowe. Pełne zakrętów i serpentyn oraz te bardziej widokowe, łatwe i te dla kierowców z większym doświadczeniem. Sprawdź subiektywny przegląd Skyscanner, a potem niech ryczy motor i w drogę.

1. Trasy motocyklowe: Wielka Pętla Bieszczadzka

Przejażdżka Wielką Pętlą Bieszczadzką jest jak granie klasyków Pink Floyd na gitarze przy ognisku – trzeba raz w życiu doświadczyć i przeżyć okres fascynacji. W każdym razie motocykliści dość licznie tu przyjeżdżają i często wracają ponownie. Urokliwe widoki, oglądane podczas jazdy serpentynami poruszają wrażliwą strunę nawet u największych twardzieli. Droga liczy sobie ponad 140 km i wznosi się na wysokość blisko 870 metrów nad poziom morza. Na trasie znajdują się takie miejscowości jak: Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne czy Wetlina.

Wielka Pętla Bieszczadzka

Oprócz bieszczadzkich krajobrazów można tu podziwiać cerkwie np. w miejscowościach Rabe czy Smolnik, żubry w Mucznem czy góry po ukraińskiej stronie (punkt widokowy w okolicach Lutowisk). Innego rodzaju atrakcją, łączącą sztukę i precyzje wykonania, jest Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach. Znajdują się w nim modele w skali 1:25 przedstawiające wiekowe drewniane kościółki czy cerkwie – TUTAJ przeczytasz o innych tego typu miejscach w Polsce). I oczywiście, to również świetna okazja, by połączyć moto-jazdę z wypadem nad Solinę. Bieszczadzkie pola i lasy to także opcja legalnych przejażdżek quadem np. w okolicach Stężnicy.

2. Carska Droga: w poszukiwaniu łosia

Zamiast naciskać gaz do dechy, lepiej zaplanuj częste przystanki, aby rozkoszować się przyrodą biebrzańską przyrodą. Trasa, zwana Carską Drogą (formalnie liczona od Strękowej Góry do Osowca-Twierdzy) liczy sobie ponad 30 kilometrów. Wielu przyjeżdża tu, by zobaczyć majestatycznego łosia – i rzeczywiście jest na to spora szansa. Zaobserwować i usłyszeć dają się też inne zwierzęta np. lisy czy jelenie.

Jeśli zechcesz zsiąść z motoru, warto wybrać się na eksplorowanie przyrody na przykład ścieżką Barwik-Gugny. Na dwu i pół kilometrowym szlaku trafisz zróżnicowany krajobraz: las iglasty i liściasty oraz łąki pokryte podobną do trawy turzycą.

Carska Droga: w poszukiwaniu łosia

3. Trasy motocyklowe: Jura Krakowsko-Częstochowska

Trasa z Olsztyna do Ojcowa jest naszpikowana różnymi klimatycznymi atrakcjami: zabytki szlaku Orlich Gniazd (ruiny w samym Olsztynie, zamek Ogrodzieniec) (TUTAJ zobaczysz nasze zestawienie TOP zamków w Polsce) po Dolinę Prądnika z Maczugą Herkulesa, która stoi na wyciągniecie ręki, praktycznie przy samej szosie. Trasa od Ojcowa do zamku w Pieskowej Skale, choć zaledwie kilkukilometrowa, ma to, co motory lubią najbardziej – zakręty i jezdnię w stosunkowo dobrym stanie, dlatego z przyjemnością pokonasz ją niejeden raz.

4. Trasy motocyklowe: Droga Stu Zakrętów

Ta 22-kilometrowa kręta szosa w Górach Stołowych to szlak, który wszedł już do kanonu polskich tras dla jednośladów. Należy do drogi wojewódzkiej nr 387 i mieści się między Radkowem a Kudową-Zdrojem. Oryginalną atmosferę tworzą tu rozsiane po lesie malownicze skały o różnorodnych kształtach. Uwaga, jest tu naprawdę wąsko, występują urwiska, a szlak prowadzi przez las, który miejscami rośnie bardzo blisko jezdni. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie na motocyklu, zdobywaj najpierw szlify na innych trasach. Gdy szukasz adrenaliny, a umiejętności Ci na to pozwalają, chociaż raz musisz się tędy przejechać.

5. Przełęcz Salmopolska: zakręty z panoramą na Beskid Śląski

Gdzie mają pojechać miłośnicy serpentyn? Jedną z możliwości jest niedługa (17 km), ale bogata w zakręty droga, położona na trasie między Wisłą a Szczyrkiem. Nosi także nazwę Biały Krzyż ze względu na krzyż, który stoi przy trasie. Podczas jazdy oprócz leśno-górzystych krajobrazów zobaczysz m.in. skocznię w Wiśle.

Skoro już przyjechałeś / przyjechałaś na moto-wypad do Beskidu Ślaskiego przejedź się także drogą wojewódzka nr 941, trasą łączącą Wisłę i Istebną, znaną jako Przełęcz Kubalonka. Znajdziesz tu równie ładne widoki i skrętne atrakcje dla kierowcy.

6. Mazowsze: różne sposoby na monotonię

Mazowsze nie słynie ze spektakularnie wijących się tras, ale w okolicach Warszawy bez problemu znajdziesz miejsca, gdzie wyskoczysz na wycieczkę motocyklem na cały dzień lub tylko na popołudnie. I wrócisz zadowolony / zadowolona! TUTAJ przeczytasz o ciekawych miejscach na jednodniowy wyjazd nie tylko motorem. Wypad do Zegrza (przez Serock), oglądanie zapory w Dębe czy Twierdzy Modlin – to już opcje, które weszły do motorowego kanonu motocyklistów ze stolicy i okolic. Niektórzy wolą zgubić się gdzieś na szutrowych drogach wśród pól, inni poruszać się w zazwyczaj nieco bardziej urozmaiconych krajobrazowo dolinach rzek (np. Wkry). A najlepsze jest to, że można zdecydować się na obie opcje.

7. Mazury: motorem między jeziorami

Mazury najlepiej przemierzać po swojemu. Część jezdni nie cieszy się najlepszą renomą, ale w końcu nie przyjeżdżasz tu się ścigać, a dzięki temu niektóre drogi możesz przemierzać bez tłumu, za to blisko jezior i lasów. Trasa Giżycko-Mikołajki, Szczytno-Mikołajki, Olsztynek-Szczytno – to tylko kilka propozycji i sprawdzony plan na początek, ale jeśli chcesz wybieraj boczne szlaki i zatrzymuj się na postój w nieoczywistych miejscach. Mazury oprócz naturalnych krajobrazów, to także zamki, bunkry, twierdze i słynny Wilczy Szaniec. Możesz przyjechać tu na weekend albo na tydzień. W ciągu dwóch dni spokojnie przejedziesz mazurskimi szlakami nawet 400 km.

8. Przełęcz Przysłup: królowa polskich serpentyn

Odcinek łączący Tyrawę Wołoską i Załuż (na krajowej dwudziestce ósemce) to 12 kilometrów szczęścia dla motocyklisty. Ta trasa posiada jedno z największych pasm serpentyn w Polsce. Imponujące zakręty i niezły stan drogi trasy w Górach Słonnych przyciągają miłośników jednośladów jak magnes. By podziwiać panoramę Bieszczad najlepiej udać się na przystosowany turystycznie (parking, tablica informacyjna) taras widokowy. Położony jest przy drodze nr 28 na linii Lesko-Przemyśl. Kieruj się w stronę tego drugiego miasta, nie sposób przeoczyć miejsca z piękną panoramą.

Ten artykuł został zaktualizowany 24 września 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.