COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady TOP 8 latarni morskich Bałtyku

Wszystkie artykuły

TOP 8 latarni morskich Bałtyku

Bałtyk to nie tylko piaszczyste plaże, lody na patyku, rześka woda czy zatoki i wysepki. Jasnymi punktami jego wybrzeża są także latarnie morskie. Łączą one imponujące widoki z ładną architekturą lub ciekawą historią. Sprawdź naszą listę ciekawych obiektów i wyrusz na świetlisty szlak po polskim i europejskim brzegu Morza Bałtyckiego!

Długi Jan w Szwecji, latarnia morska w Świnoujściu czy ta w dzielnicy Lubeki Travemünde – te budowle trzeba zobaczyć!

1. Najwyższa w kraju: latarnia morska w Świnoujściu, Polska

Sprawdź loty do Szczecina

Sprawdź hotele w Świnoujściu

Mierząca blisko 68 metrów latarnia morska w Świnoujściu góruje na polskim wybrzeżu. Aby wejść na szczyt i popatrzeć na niemiecką część Bałtyku lub Międzyzdroje należy pokonać ponad trzysta schodów. Działa od 1857 roku. W szczycie sezonu można ją zwiedzać w godzinach 10:00-20:00. Bilet kosztuje ok. 8 zł.  W ramach wycieczki do latarni morskiej wstąp też do Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Jedną z atrakcji jest tu strój do nurkowania, który sam waży tyle, co dorosły człowiek (ok. 70 kilo).

2. Światło Olandii, latarnia morska Långe Jan, Ottenby, Szwecja

Sprawdź loty do Szwecji

Sprawdź hotele w Ottenby

Długi Jan (Långe Jan) otrzymał swoją nazwę nieprzypadkowo –  mierzy 42 metry, a jego zasięg świetlny to 26 mil morskich. Historia obiektu sięga ponad 230 lat. Po wspinaczce po 197 układających się w kształt serpentyny schodów można rozkoszować się widokiem na morze (wartym zapłacenia 30 koron). Okolica zachwyca też wieloma gatunkami dzikiego ptactwa.

3. Najdłużej działa, latarnia morska Kõpu, wyspa Hiuma, Estonia

Sprawdź loty do Estonii

Sprawdź hotele na wyspie Hiuma

Ta latarnia morska zbudowana na wyspie Hiuma dzierży tytuł najstarszej latarni nad Bałtykiem. Pierwszy raz została użyta blisko 490 lat temu i nadal działa. Spodoba się tu sentymentalnym duszom. Ma 36 metrów wysokości (mierząc od strony lądu). Budowano ją ponad ćwierć wieku. Obiekt jest czynny w sezonie w godzinach 10;00-20:00, wstęp kosztuje 2 Euro. W tutejszej kawiarni zjesz lokalne ryby, a nawet organicznego burgera.

4. Wypoczynkowo i  hanzeatycko, Travemünde, Lubeka, Niemcy

Sprawdź loty do Hamburga

Sprawdź hotele w Lubece

5. Charakterystyczny kolor i kształt, Krynica Morska, Polska

Sprawdź loty do Gdańska

Sprawdź hotele w Krynicy Morskiej

Charakterystyczną latarnię morską w czerwonawym kolorze i  o okrągłym kształcie trudno przegapić. Góruje nad Krynicą Morską i nad całą Mierzeją Wiślaną. Tylko sto, ale dość wymagających do pokonania, stopni dzieli Cię od pięknych widoków, nie tylko na najbliższą okolicę. Masz także szansę zobaczyć zarys trójmiejskich świateł oraz terytorium należące do Rosji. Łącznie latarnia mierzy ponad 26 metrów. To drugi obiekt, który powstał w tym miejscu. Pierwszy działał 50 lat, ale został strategicznie zniszczony w 1945 roku przez wojska niemieckie.

6. Zielone okiennice na klifie, Niechorze, Polska

Sprawdź hotele w Niechorzu

Ceglane mury, zielone okiennice i wieża o wielu bokach to wszystko składa się na oryginalny wygląd tej 45-metrowej budowli. Na punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wybrzeża Rewalskiego, prowadzi ponad 200 schodów, a jeśli idziesz do latarni od strony plaży, do pokonania masz jeszcze te na klifie. W lato latarnia jest czynna każdego dnia w godzinach 10:00-20:00, cena biletu to 8 złotych.

W Niechorzu mieści się także Park Miniatur Latarni Morskich. W tym miejscu w ciągu trzech kwadransów uzupełnisz swoją wiedzę na temat latarni morskich polskiego wybrzeża i docenisz precyzję wykonania tych obiektów w wersji mini. Park zaprasza siedem dni w tygodniu między 10:00 a 18:00. Na wstęp przyszykuj 25 złotych. TUTAJ zobaczysz inne parki miniatur warte odwiedzenia.

7. Baszta w mieście, latarnia morska w Kołobrzegu, Polska

Sprawdź hotele w Kołobrzegu

Nie jest to gigant wśród latarni morskich (ma 26 metrów wysokości i do 16 mil morskich zasięgu), ale za to obiekt jest łatwo dostępny dla turystów i idealnie wpisany w topografię morskiego miasta – stoi przy porcie, tam, gdzie Parsęta wpada do Bałtyku. Świetlna historia tego miejsca sięga lat sześćdziesiątych siedemnastego wieku. Obecna budowla została wzniesiona po drugiej wojnie światowej na bazie niegdysiejszego fortu. W miesiącach wakacyjne latarnię można odwiedzać każdego dnia od godziny 10:00 do chwili, gdy zajdzie słońce. Bilet wstępu kosztuje 8 złotych.

8. Piękna architektura na skalistej wyspie, latarnia morska na Bengtskär, Finlandia

Sprawdź loty do Finlandii

Sprawdź hotele w Bengtskär

Liczy sobie 112 lat i wznosi się na wysokość 52 metrów nad Bałtyk. Na szczyt prowadzi ponad 250 schodów. Budowla, dzięki strukturze kamienia, robi duże wrażenie na zwiedzających i idealnie pasuje do dość surowego krajobrazu. Bengtskär to punkt, który leży najbardziej na południu kraju, przy wejściu do Zatoki Fińskiej.  Najlepiej dostać się tu drogą morską z Kasnäs. Rejsy organizowane są też z Hanko i okazjonalnie z Turku. Za wstęp zapłacisz ok. 8 Euro. Na zwiedzanie latarni nastaw się od maja do września, ze szczególnym uwzględnieniem miesięcy letnich.

Sprawdź też:

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Polsce

Gdzie możesz chodzić nago? Najlepsze plaże i wioski nudystów

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.