COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci TOP 10 najciekawszych szlaków górskich w Polsce

Wszystkie artykuły

TOP 10 najciekawszych szlaków górskich w Polsce

Górskie wędrówki to pasja dla tych z kondycją i nastawionych na zmagania z naturą, ale także duża frajda dla tych mniej wysportowanych lub bardziej nastawionych na podziwianie widoków. Skyscanner przedstawia subiektywne zestawienie ciekawych górskich szlaków i ścieżek dla każdego rodzaju turysty. Ciekawe i malownicze, łatwe i trudne, do wspinania lub z atrakcjami po drodze – oto szlaki w polskich górach, które warto choć raz w życiu odwiedzić.

1. Wyciągaj szyję po tatrzańskie widoki: Gęsia Szyja

Sprawdź loty do Krakowa

Sprawdź wynajem aut w Krakowie

Sprawdź hotele w Zakopanym

Aby dojść do Gęsiej Szyi, do wyboru masz następujące opcje: najdłuższą czasowo od Zazadni przez Wiktorówki, najłagodniejszą od Wierch Porońca i najkrótszą, ale najbardziej stromą od Polany Białczańskiej. Te trzy trasy prowadzą do Rusinowej Polany, gdzie posmakujesz lokalnie wyrabianych serów. Potem można wejść na Gęsią Szyję, usiąść na jednej ze skałek i podziwiać urodę Tatr Wysokich. Z Gęsiej Szyi schodzi się do Cyrhli Toporowej lub do Wodogrzmotów Mickiewicza szlakiem czerwonym.

2. Rozgrzej się do czerwoności: szlak na Czerwone Wierchy

Podejście na Czerwone Wierchy, do których należą Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak, od Kalatówek przez Halę Kondratową zajmuje co najmniej 2,5 godziny. Po przejściu wszystkich szczytów schodzi się z Ciemniaka do Doliny Kościeliskiej przez Dolinę Tomanową, która jest dość mało uczęszczana, w sam raz dla tych, którzy lubią bardziej zaciszne miejsca. To całodzienna trasa dla zaprawionych na górskich szlakach. Trzeba wyjść odpowiednio wcześniej i poruszać się dynamicznie, aby zdążyć w jeden dzień. Opcjonalnie można przenocować w schronisku na Ornaku. Drugi, lżejszy wariant to podjazd kolejką z Kuźnic na Kasprowy Wierch i łatwe przejście do Kopy Kondrackiej czerwonym szlakiem wzdłuż granicy ze Słowacją.

3. Zmierz się z graniami: Orla Perć

Szlak pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne, ekstremalny, najtrudniejszy w polskich Tatrach, ale przyciągający tych, którzy chcą się z górami zmierzyć. Trzeba odpowiedniego przygotowania, aby go przejść. To trasa dla tych, których nie przerażają hasła: klamry, łańcuchy, drabinki, przepaść. Po drodze nie tylko strongmani będą zadowoleni trafia się także coś dla estetów, na przykład z Koziego Wierchu można delektować się panoramą z doliną Pięciu Stawów Polskich na czele. Uwaga: od Zawratu do Koziej Przełęczy szlak jest jednokierunkowy.

4. Wyrusz szlakami tatrzańskich stawów

Trasa prowadzi przez Kuźnice, Halę Gąsienicową, Czarny Staw Gąsienicowy, Zmarzły Staw, Zawrat, Dolinę Pięciu Stawów. Dalej udajesz się przez Świstówkę do Morskiego Oka, a następnie do Palenicy po drodze mijając Wodogrzmoty Mickiewicza. Taką wycieczkę trzeba zaplanować na cały dzień, około 12 godzin, przy czym gdy złapie Cię zmrok na końcowym odcinku z Morskiego Oka do Palenicy nie jest tak niebezpieczne, jakby to stało się wysoko w górach (szlak prowadzi drogą asfaltową, którą do końca lat osiemdziesiątych odbywał się normalny ruch kołowy). W wariancie mniej ambitnym można zrezygnować z Morskiego Oka i od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów zejść przez Dolinę Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza mijając po drodze Siklawę, największy polski wodospad – TUTAJ nasze zestawienie najpiękniejszych kaskad w Polsce.

5. Podziwiaj Góry Sowie: szlak Jedlinka-Przełęcz Srebrna

Sprawdź loty do Wrocławia

Ta popularna wśród miłośników gór ścieżka ma kolor czerwony i liczy około 35 kilometrów. Przejście jej zajmuje przeciętnie tyle, ile cały dzień pracy z dojazdem, czyli około 9 godzin. Stanowi jeden z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza, który w założeniu ma pokazywać najpiękniejsze fragmenty tych gór. Marsz rozpoczyna się w Jedlince, kolejne etapy to Włodarz, Rzeczka nad Wielką Sową, potem na trasie są Słoneczna, Kalenica oraz polany Bielawska i Wigancicka, następnie biegnie najwyższymi punktami wzniesień: Szeroka, Malinowa i Gąsiorka. Szlak kończy się w Przełęczy Srebrnej.

6. Maszeruj po malowniczej pętli: Koronka Bieszczadzka

Koronka Bieszczadzka czyli trasa Wetlina-Pętla Górska-Rabia Skała-Czerteż-Krzemieniec-Wielka i Mała Rawka-Dział-Wetlina. To jeden z dłuższych szlaków w Bieszczadach, a jego przejście zajmuje średnio około 10 godzin. Nie jest to szlak bardzo trudny, ale raczej wskazany dla osób z dobrym przygotowaniem fizycznym. Część szlaku biegnie przy granicy, więc można podziwiać zarówno góry słowackie, jak i ukraińskie, a w Kamieńcu znajduje się tak zwany trójstyk, czyli spotykają się granice trzech państw.

7. Korzystaj z dodatkowych atrakcji: Góry Świętokrzyskie

Sprawdź hotele w Kielcach

Na wybierających szlak Chęciny-Jaskinia Raj-Pasmo Zgórskie-Kielce(Karczówka) czekają także inne atrakcje niż podziwianie przyrody Gór Świętokrzyskich i Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. W Chęcinach do zobaczenia jest zamek –TUTAJ przeczytasz więcej o nim i o innych tego typu budowlach. Po drodze znajduje się też jaskinia Raj, a na samym końcu wyprawy, jeśli masz jeszcze siły, możesz eksplorować Kielce. TUTAJ sprawdzisz, dlaczego warto. Poznawanie miasta zacznij od ulicy Sienkiewicza.

8. Zdobywaj szczyty poza Tatrami: szlak na Babią Górę

Na Babią Górę wiedzie kilka szlaków – ten z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę zapewnia zarówno marszrutę pośród drzew, jak i niesamowite widoki z Sokolicy na samą Babią Górę i z Kępy między innymi na Pasmo Policy. Charakterystyczna jest także znajdująca się bliżej szczytu ścieżka z głazów. Wejście na szczyt (Diablak) zajmuje około dwie i pół godziny.

9. Wykorzystuj różne możliwości: szlak przez Dolinę Chochołowską

Jest wiele sposobów, by urozmaicać sobie wędrówkę przez góry np. wybierać rożne środki transportu. Przykład? Kolejką, która wyglądem przypomina ciuchcię, dostaniesz się do polany Huciska. Potem wypożyczonym rowerem dojeżdżasz do schroniska na Polanie Chochołowskiej. To niby oczywiste, ale weź pod uwagę, że jedzie się pod górę, co może być bardziej wyczerpujące niż pójście piechotą. Następnie dostaniesz się Szlakiem Papieskim na Trzydniowiański Wierch. W opcji skróconej idziesz już z powrotem do Doliny Chochołowskiej lub (to wariant dla mocnych zawodników) rozszerzasz wyprawę o Kończysty i Starorobociański Wierch (graniczne dwutysięczniki), a następnie wracasz przez Dolinę Starorobociańską do Doliny Chochołowskiej albo przez szczyt Ornak i przełęcz Iwaniacka schodzisz do Doliny Kościeliskiej (schronisko Ornak) lub do Doliny Chochołowskiej.

10. Wypróbuj wycieczki na spokojnie

Propozycja dla mniej zaprawionych w górskich bojach? Trasa Bystre-droga do Kuźnic-Nosal-Nosalowa Przełęcz-polana Olczyska i Wywierzysko Olczyskie- Kopieniec Wielki-Cyrhla Toporowa. Jako atrakcje na szlaku warto wymienić Nosal i Kopieniec z widokiem na Zakopane oraz Podhale oraz potok wypływający spod ziemi – Wywierzysko Olczyskie.

Sprawdź też:

Najpiękniejsze góry w Polsce: 8 najbardziej malowniczych szczytów)

Najpiękniejsze jeziora w Polsce: TOP 10, które musisz zobaczyć

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.