Wiadomosci Ryzykowne pamiątki. Uważaj, co przywozisz z wakacji

Wszystkie artykuły

Ryzykowne pamiątki. Uważaj, co przywozisz z wakacji

Kupując na wakacjach maskę afrykańskiego wojownika albo szalejąc w strefie duty free zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak do naszych zakupów odnosi się prawo celne. Niektóre przepisy mogą być zaskakujące.

Z okazji Dnia Celnika przypominamy, czego i w jakich ilościach nie można przywozić z wakacji.

Co można bezpiecznie kupić w strefie bezcłowej?

Poza samym miejscem, do którego podróżujemy często atrakcją samą w sobie są lotniska i towary, które oferują ich strefy bezcłowe. W Belgii chętnie zaopatrzymy się w czekoladki, a na Sri Lance w herbaty. Najpopularniejszym zakupem są jednak zawsze perfumy, papierosy i alkohole.

Bezpieczna liczba tych produktów to taka, która nie wskazuje na ich przeznaczenie handlowe. Określają to limity dla towarów przywiezionych z Unii Europejskiej i spoza niej. I tak, z krajów UE bez konieczności płacenie cła możemy przywieźć:

– do 800 sztuk papierosów

– do 400 cygaretek

– do 200 cygar

– do kilograma tytoniu do palenia

– do 10 litrów alkoholu etylowego

– do 90 litrów wina (w tym do 60 litrów szampana)

– do 110 litrów piwa

 

Gdy podróżujemy samolotem z państw spoza Unii Europejskiej generalna zasada jest taka, że z opłat celnych zwolnione są przedmioty o wartości do 430 euro. Do tych limitów nie wlicza się natomiast produktów tytoniowych i alkoholowych w ramach limitów.

– do 200 sztuk papierosów / 100 cygaretek / 50 cygar / 50 g tytoniu do palenia

– do 1 litra wyrobów spirytusowych / 2 litrów napojów o mocy do 22% / 4 litrów win / 16 litrów piwa

Jakich pamiątek nie przywozić z wakacji?

Większość podróżnych zdaje sobie sprawę z surowych kar wynikających z próby przewożenia broni czy narkotyków. Ale także przewóz wiele popularnych pamiątek, szczególnie tych, pochodzących od zwierząt i roślin znajdujących się pod ochroną może grozić wysokimi karami.

Popularną pamiątką z „ciepłych krajów” są kawałki koralowca i muszle znalezione na plaży. Trzeba jednak pamiętać, że rafa koralowa to gatunek zagrożony, a próba jej przewożenia jest łamaniem prawa. Podobnie jest z popularną pamiątką z państw azjatyckich, takich jak Tajlandia czy Indonezja – nalewką na kobrze. Poza tym chronione są – i nie wolno ich przewozić – kawior (poza kawiorem z ryb jesiotrokształtnych; w tym przypadku dozwolone jest do 125 g na osobę), wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, wypchane ptaki drapieżne, wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów oraz niektóre produkty lecznicze.

Warto wiedzieć, że ze względów sanitarnych pewne ograniczenia dotyczą także produktów spożywczych. Nie powinno się w ogóle przewozić produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak zdarzy się, że przewozimy produkty mięsne lub mleczne, muszą się one znajdować w specjalnych pojemnikach. Pozostałe produkty można przewozić w liczbie, która nie skazuje na charakter handlowy. Bez dodatkowych opłat możemy sobie przywieźć z zagranicy 5 kg. owoców, tyle samo warzyw, do 50 sztuk ciętych roślin i… maksymalnie jedną choinkę.

Zaskakujace przepisy wjazdowe

Podobnie jak wwożąc pamiątki z wakacji musimy znać polskie prawo, równie ważna jest znajomość lokalnych przepisów państw, do których jedziemy. Czasem mogą to być przepisy zaskakakujące, dlatego przed wyjazdem zawsze warto dowiedzieć się, co w danym kraju nie jest tolerowane. I tak, do niektórych państw muzułmańskich nie wwieziemy na przykład kabanosów (wieprzowina jest haram), alkoholu, Biblii czy świętych figurek. Warto pamiętać też o zakazie wwożenia materiałów pornograficznych, z tymże za takowe mogą w konserwatywnych państwach zostać uznane zwykłe kolorowe czasopisma, np. z reklamami bielizny.

Do Singapuru nie wolno wwozić sztucznych ogni, zapalniczek w kształcie pistoletów, ani gum do żucia. Bardzo surowo może być też potraktowane przewożenie nawet tak zwanych lekkich narkotyków przez granice niektórych państw azjatyckich czy południowo-amerykańskich. W Tajlandii może się ono skończyć dożywotnim więzieniem.

Sprawdź też:

10 pomysłów na oryginalne pamiątki z podróży

10 najgorszych pamiątek, które przywozimy z wakacji