Wiadomosci Rezerwacja lotu: kiedy to zrobić?

Wszystkie artykuły

Rezerwacja lotu: kiedy to zrobić?

Rezerwacja lotu w różnym czasie wpływa na cenę biletu. Wypróbuj interaktywny wykres Skyscanner, który pozwoli Ci oszacować, kiedy najlepiej to zrobić.

Rezerwcaja lotu z jednego z siedmiu polskich lotnisk może być tańsza. Chodzi o loty z Warszawy, Krakowa, ale także Gdańska, Wrocławia, Katowic, Poznania i Szczecina. Dzięki narzędziu Skyscanner masz możliwość wyszukania najlepszego czasu na podróż do blisko 70 popularnych połączeń lotniczych. Interaktywny wykres uwzględnia zarówno dalsze trasy. Można sprawdzić bilety do Nowego Jorku, Los Angeles, Bangkoku, Denpasar, Sydney czy Tokio. A także kierunki na city-break do Londynu, Barcelony, Lizbony czy Mediolanu. Pod uwagę wzięto także połączenia krajowe.

Znajdź najlepszy czas na tanie loty

Rezerwacja lotu z narzędziem Skyscanner

Głównym bonusem korzystania z interaktywnego narzędzia jest możliwość wyboru najtańszej opcji podróży w wybranym kierunku. Narzędzie do analizy połączeń przyda się tym podróżnym, którzy cenią proste rozwiązania. Także tym, którzy lubią racjonalnie planować swoje wyprawy. W taki sposób, żeby nie przepłacać i odpowiednio wpasować termin wyjazdu do swojego kalendarza.

A tutaj dowiesz się, kiedy najlepiej rezerwować bilety do Stanów Zjednoczonych.

Czym jest narzędzie Skyscanner?

Rezerwacja lotu w odpowiednim czasie to podstawa. Narzędzie Skyscanner wskazuje zmiany cen biletów lotniczych w skali roku. Który miesiąc jest najtańszy, a który najdroższy na danej trasie. To pozwala wybrać optymalny moment na wyjazd. Wykres pokazuje także, z jakim wyprzedzeniem dokonać rezerwacji, by zapłacić jak najmniej za bilet lotniczy.

Rezerwacja lotu w odpowiednim czasie pozwoli Ci zaoszczędzić

Jak z niego korzystać w praktyce?

Po wybraniu miasta wylotu na interaktywnym wykresie pojawią się najczęściej wybierane przez polskich turystów kierunki. Do wyboru są Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław. Gdy znajdziesz miejsce docelowe, które Cię interesuje, do wyboru na diagramie masz dwie opcje. 1) z jakim wyprzedzeniem zarezerwować lot na wybranej trasie oraz najtańsze i 2) najdroższe miesiące na wyjazd. Po zaznaczeniu jednej z nich, na wykresie pojawi się stosowna odpowiedź.

Przykład 1: trasa Warszawa-Bangkok

Najtańsze bilety lotnicze na tej trasie (zapłacisz za nie 10% mniej niż wynosi ich uśredniony koszt) znajdziesz w maju i we wrześniu. Natomiast w lipcu, cena biletu będzie wyższa o jedną piątą niż przeciętnie. Bilety najlepiej zarezerwować w dwudziestym trzecim tygodniu (około pół roku) przed wylotem, ponieważ ich będą kosztować 11% mniej niż średnia na tej trasie.

Przykład 2: trasa Warszawa-Toronto

Na tej trasie opłaca się dokonać rezerwacji, gdy do lotu pozostają co najmniej dwadzieścia trzy tygodnie (przynajmniej pół roku). W ostatniej chwili bilety są najdroższe. Zapłacisz za nie o 11% więcej niż wynosi ich średnia cena. Podobnie jak w przypadku Nowego Jorku najdroższym miesiącem jest lipiec, z kolei najtańszym maj.

Rezerwacja lotu będzie bardziej świadoma z narzędziem Skyscanner. Interaktywny wykres pozwala na osobną analizę każdego kierunku. Jest to cenne, bo często, im bliżej lotu, tym drożej. Ale uwaga! W przypadku niektórych połączeń może być odwrotnie. Np. na trasie Warszawa – Lizbona lot jest tańszy o 20% od średniej w tygodniu wylotu.

Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej wskazówek, jak kupować tanie loty, zajrzyj tutaj.

Jak powstała analiza?

Eksperci Skyscanner przestudiowali ceny biletów lotniczych w latach 2016-2017. Podczas analizy wzięto pod uwagę połączenia lotnicze do Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. Do tego doszły także kierunki krajowe – łącznie 67 tras z siedmiu polskich miast. Na tej podstawie opracowano narzędzie dla podróżujących samolotem. Podpowiada ono, w jakim czasie dokonać rezerwacji i w jakim miesiącu lecieć w interesującym Cię kierunku.

Artykuł został zaktualizowany 19 czerwca 2019.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.