Wiadomosci Przewóz prezentów samolotem. Co musisz wiedzieć?

Wszystkie artykuły

Przewóz prezentów samolotem. Co musisz wiedzieć?

Grudzień to miesiąc, w którym ze względu na czas świąteczny, dużo szykujesz, kupujesz i podróżujesz. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie prezenty i gadżety, jakie upolujesz na wyjeździe, a bez których nie wyobrażasz sobie świętowania, nadają się, by wziąć je ze sobą do samolotu. Czego nie można zabrać na pokład? Skyscanner specjalnie na tę okoliczność przygotował poradnik, który pomoże uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku i uratować magię Świąt.
Sprawdź loty z Polski wszędzie, dokąd chcesz!

Świątecznej gorączce łatwo ulec i w pośpiechu zapakować do bagażu podręcznego jakiś niedozwolony przysmak lub fant. Czasem nawet nie pomyślisz, że coś może wzbudzić podejrzenia podczas kontroli na lotnisku. Spokojnie! Nasze rady sprawią, że nic nie przeoczysz, a podróży w wymarzone miejsce nie zakłóci żaden incydent na lotnisku.

Czego nie wolno mieć w bagażu podręcznym?

Kosmetyki

Żele do mycia, szampony, odżywki, olejki, błyszczyki – tutaj kłania się limit płynów. Te artykuły można przewozić jedynie w opakowaniach o pojemności do 100 ml i w przezroczystej torebce, aby były jak najlepiej widoczne. Pamiętaj też, aby nie przekroczyć 1 litra płynów łącznie. Odpada także lakier do włosów w aerozolu. Nawet w bagażu rejestrowanym powinien mięć nakrętkę, aby nie uwolniła się jego zawartość.

Smakołyki

Śledziki w zalewie, kapusta z grzybami, miód, konfitury czy czekolada w słoiczku – te pyszności lepiej wsadzić do walizki w luku bagażowym. Chyba że jak w przypadku kosmetyków, przewozisz je w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml.

Warto wiedzieć, że płynne kryterium jest…płynne. Obejmuje także te produkty, które mogą stać się płynne, choć ich wyjściowa konsystencja jest bardziej zestalona. Przykład to miękkie sery typu camembert. Do tej kategorii zaliczają się dania w zalewie czy sosie.

Gadżety z podróży

Czy jest ktoś, kto uważa, że kule śniegowe nie są urocze? To pamiątka z ferii na miarę magnesu na lodówkę i idealny świąteczny drobiazg, ale uwaga, one też muszą spełniać wymagania dotyczące przewozu płynów. Jeśli masz wątpliwości co do ich pojemności, lepiej przepakuj je do bagażu rejestrowanego.

Chcesz obdarować znajomego palacza zapalniczką? Możesz ją przewieźć tylko jako przedmiot trzymany przy sobie, na własny użytek. Spakowana do bagażu, albo w większej ilości, nie zostanie zaakceptowana podczas kontroli. Korkociąg na prezent dla najlepszego przyjaciela do otwierania świątecznego wina od razu włóż do bagażu rejestrowanego.

Zapakowane prezenty

Nie ma zakazu przewożenia prezentów w opakowaniu, już gotowych do wręczenia, ale istnieje ryzyko, że podczas kontroli ze względów bezpieczeństwa papier ozdobny zostanie usunięty.

Świąteczne gadżety

Masz rodzinę lub znajomych w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii? Jeśli tak, to pewnie dobrze znasz cukierko-tuby czyli Christmas crackers. Z hukiem (dosłownie i w przenośni) otwiera się je w święta. Z tego względu większość linii lotniczych, w tym Ryanair, zabrania przewożenia tych rolek. Inne, jak easyJet, godzą się na przewóz na pokładzie przez pasażera do dwóch nieotwartych opakowań. Przede wszystkim jednak zalecają trzymanie ich w luku bagażowym. Jeszcze większych obostrzeń należy spodziewać się, jeśli chodzi o wystrzałowe zabawki party poppers.

Choinka

Wszystko zależy od wielkości i rodzaju drzewka. Powinno ono spełniać wymogi odnośnie wagi i rozmiaru bagażu podręcznego i rejestrowanego.  Nie licz na to, że przewieziesz ponad trzymetrowego wielgusa. Jednakże odpowiednio złożona i zapakowana choinka nie powinna budzić zastrzeżeń (szczególnie ta sztuczna). Transport żywych drzewek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Niektóre kraje m.in. Stany Zjednoczone nie wpuszczają do siebie obcych gatunków roślin. Problematyczny może okazać się też przewóz choinek z szyszkami, ze względu ograniczenia dotyczące importowania nasion np. do UE spoza krajów z jej obszaru. Trzeba liczyć się również z limitami ilościowymi. Dlatego nie planuj, że przewieziesz całą rodzinę drzewek plus jeszcze świąteczny wieniec. Nastaw się na jedną sztukę.

Jemioła

Całuśna jemioła tworzy bożonarodzeniowy klimat. Jednak przepisy związane z przewozem roślin powodują, że nie radzimy Ci zabrania jej ze sobą do samolotu. Rośliny powinny być zdrowe, warunkiem jest także pewność ich pochodzenia. A i tak mogą nie przejść pozytywnie inspekcji na granicy. Zastrzeżenia celników mogą też budzić owoce jagód, które często są elementem świątecznych wieńców.

Alkohol

Napoje wyskokowe przyniesione z zewnątrz traktowane są jak płyny. Natomiast te kupione w strefie Duty Free podlegają po prostu limitom bagażu podręcznego i rejestrowanego. Normy celne w ramach UE pozwalają jednej osobie przewieźć, na przykład 110 litrów piwa lub 10 litrów mocnego alkoholu na bazie spirytusu.

Co można zabrać ze sobą do samolotu?

Kosmetyki

Dozwolone są kosmetyki w formie stałej np. mydła w kostce, szminki w sztyfcie.

Smakołyki

Obłowiłeś /obłowiłaś się na świątecznych jarmarkach? Chcesz przywieźć nieco jedzenia do domu? Z przewozem smakołyków o stałej postaci typu: ciasta, ciastka, pierniczki, czekolada w tabliczce, gotowe mięso czy szynka raczej nie powinno być problemu. Jednakże sytuacja zmienia się, gdy podróżujesz poza UE na przykład za Atlantyk. Podobnie, gdy wwozisz produkty z krajów trzecich. Wtedy licz się z tym, że te niektóre państwa nie przepuszczą tego rodzaju jedzenia np. mięsa. Sprawdzaj zawsze przepisy celne danego kraju na oficjalnych stronach rządowych.

Świeczki

Zwykła świeczka woskowa raczej nie wzbudza zastrzeżeń, ale miejsce tej żelowej jest w bagażu rejestrowanym. Natomiast jeśli chodzi o świeczniki, to nie powinny posiadać za ostrych krawędzi.

Przedmioty ceramiczne i szklane

W kwestii wyrobów szklanych i ceramicznych podstawowym kryterium jest bezpieczeństwo innych podróżnych. Z tego wynika, że wazony, figurki czy kubki o obłych kształtach nie wzbudzą podejrzeń podczas kontroli. Weź to pod uwagę podczas zakupu świątecznego prezentu. 

Lampki choinkowe

Jeśli chodzi o lampki świąteczne, to nie musisz się martwić, czy zapakować je do bagażu podręcznego czy rejestrowanego. W obu są dozwolone.

Bombki

Przewiezienie bombki nie powinno stanowić problemu, ale w razie czego lepiej opisz ją jako ozdoba choinkowa.

Małe instrumenty muzyczne

Wieziesz podarunek dla znajomego melomana? Chcesz samodzielnie zagrać kolędy, pastorałki lub świąteczne hity? Mamy dobrą wiadomość. Większe instrumenty zazwyczaj uznawane są za niestandardowy bagaż, ale nie wszystkie. Te, które rozmiarem i wagą spełniają wytyczne linii lotniczych, np. ukulele, można przewozić na pokładzie. 

Zamiast narzekać na ewentualne ograniczenia warto poprawić sobie humor i sprawdzić, jakie zdumiewające przedmioty zabierzesz do samolotu.

Pamiętaj, te zasady mają charakter ogólny. Przed podróżą warto przeczytać regulację linii lotniczej, dotyczącą bagażu podręcznego i rejestrowanego oraz regulamin lotnisk. Osoba sprawująca kontrolę może dokonywać subiektywnej oceny zawartości Twojej walizki.

Sprawdź też:

Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny bez tajemnic

12 super pomysłów na gwiazdkowy (i nie tylko) prezent dla zakręconych na punkcie podróży

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa