Wiadomosci Porady Zwiedzanie Malty: 10 TOP doświadczeń na rajskiej wyspie Europy

Wszystkie artykuły

Zwiedzanie Malty: 10 TOP doświadczeń na rajskiej wyspie Europy

Skyscanner prezentuje pomysły na spędzenie czasu na Malcie, które sprawią, że będą to wakacje, które będziesz długo wspominać.

Malta ma wszystko czego można oczekiwać po kierunku wakacyjnym: przyjemnej pogody, błyszczącego w słońcu morza, śródziemnomorskiego luzu. Poza klimatem, który możemy odnaleźć także w innych państwach regionu, Malta ma jednak do zaoferowania coś jeszcze: właściwą tylko sobie elegancję i czar historii sięgającej czasów prehistorycznych.

To niepozorne państwo-miasto na Morzu Śródziemnym do niedawna kojarzyło się w Polsce tylko z kierunkiem wyjazdowych kursów języka angielskiego i zakonem maltańskim. Ostatnio jednak zaczynamy doceniać jego walory turystyczne.

1. Przejażdżka konna po Złotej Zatoce

Widziałaś / widziałeś już wiele pięknych zachodów słońca i niełatwo Cię wzruszyć malowniczym pejzażem? A co powiesz na podziwianie widoków Złotej Zatoki z grzbietu konia? Poczuj się jak rycerz Zakonu Maltańskiego i wybierz się na przejażdżkę konną po okolicy. Możliwość podziwiania jej w tak nietypowy sposób oferuje na przykład Golden Bay Horse Riding – ceny nie są wygórowane, na przejażdżkę może się wybrać każdy i co najważniejsze, konie są tutaj zadbane i szczęśliwe.

2. Konkatedra świętego Jana w Valletcie

Nie jesteś amatorką / amatorem zwiedzania „typowych” zabytków jak muzea i kościoły? Ta katedra zwali Cię z nóg! Skromna fasada XVI-wiecznego kościoła joannitów nie zwiastuje bogactw, które znajdują się wewnątrz: dwa obrazy Caravaggia, flamandzkie arrasy z malowidłami Rubensa z XVII wieku czy pomnik nagrobny Wielkiego Mistrza Joannitów Marca Antonia Zondadariego.

3. Sierpniowy Bal Księżycowy

Jeśli chcesz swoje maltańskie wakacje doświadczyć w maksymalnie elegancki sposób zarezerwuj bilet na doroczny Sierpniowy Bal Księżycowy w Pałacu Verdala. To oficjalna letnia rezydencja prezydenta Malty, a to wydarzenie to jedyny moment, w którym jest on otwarty dla osób z zewnątrz. Poza wytwornym przyjęciem jest to oczywiście niepowtarzalna okazja, żeby popodziwiać bogato zdobione wnętrza pałacu.

Sierpniowy Bal Księżycowy

Źródło: Flickr / Windsor Garage / CC BY 2.0

4. Rejs na Gozo

Na terytorium Malty składają się trzy główne wyspy. Główna, najsłynniejsza i najbardziej zaludniona to Malta, pozostałe to Gozo i Comino. Gozo znajduje się zaledwie pięć kilometrów od swojej większej siostry, ale bardzo się od niej różni. Jest przede wszystkim dużo bardziej dzika, nazywana jest eko-wyspą, ponieważ mieszkańcy bardzo dbają aby wizyty turystów nie wpłynęły zanadto na jej dziewiczość przyrodniczą. Wybierz się w rejs na Gozo, aby podziwiać jej kamieniste, surowe brzegi. Łodzie są wygodne i można na nich wybrać miejsce zacienione lub na dachu.

Rejs na Gozo

5. Świątynie Mnajdra

Na południowym wybrzeżu Malty, naprzeciw wysepki Filfla, znajduje się coś co można określić jako „maltański Stonehenge”. To kompleks megalitycznych świątyń, które wznoszono w III i II tysiącleciu p.n.e. Architektura budowli wskazuje na inspiracje cyklami astronomicznymi. Dwa razy w roku, podczas przesilenia letniego i zimowego, można się o tym przekonać na własnej skórze obserwując jak układają się promienie słoneczne przechodząc przez prześwity budowli.

Świątynie Mnajdra

Źródło: Flickr / dr_zoidberg / CC BY-SA 2.0

6. Lascaris War Rooms

Co powiesz na lekcję historii z zakresu Drugiej Wojny Światowej przeprowadzoną pod ziemią? Muzeum Lascaris War Rooms zaaranżowano w systemie tuneli i komnat, z których w latach 1940–1942 prowadzono obronę Malty przed walczącymi o nią Włochami, Niemcami a Wielką Brytanią. Malta broniła się tak skutecznie, że brytyjski premier Winston Churchill nazwał ją niezatapialnym lotniskowcem.

7. Kuchnia fusion: Włochy i Wielka Brytania na talerzu

Kuchnia Malty to z jednej strony specjały typowo śródziemnomorskie jak makarony, owoce morza czy pizza. Z drugiej, wyraźnie widoczne są tu także wpływy brytyjskie. Masz ochotę na typowe fish & chips? W Valletcie bez problemu je zjesz. Koniecznie spróbuj też potraw o lokalnym rodowodzie, jak ravjul – maltańskie ravioli nadziewane serem ricotta, gbejny czyli owczego sera, w który produkuje się szczególnie na zoo i najzwyklejszego chleba, na który Maltańczycy mówią hobz.

Kuchnia maltańska

Źródło: Flickr / Flavio Ensiki / CC BY 2.0

8. Jaskinia Ghar Dalam

Znajdująca się na przedmieściach miasta Birzebbuga Għar Dalam zyskała przydomek Jaskinia Ciemności, bo prowadzi ponad sto czterdzieści metrów wgłąb ziemi (dla zwiedzających udostępniono siedemdziesiąt). Odnaleziono w niej pozostałości zwierząt, które żyły tu przed epoką lodowcową, kiedy poziom Morza Śródziemnego było wiele niższy niż dziś. Bardzo cenne są także odnalezione tu fragmenty ceramiki wykonane przez naszych przodków pięć tysięcy lat p.n.e.

Jaskinia Ghar Dalam

Źródło: Wikimedia Commons / Frank Vincentz / CC BY-SA 3.0

9. Blue Lagoon

Nawet jeśli odwiedzenie Błękitnej Laguny byłoby jedyną rzeczą, którą zrobisz na Malcie, to by wystarczyło, żeby uznać przyjazd tutaj za udany. Występująca w filmach („Rejs w nieznane”, „Helena Trojańska”) Błękitna Laguna to malownicza cieśnina między wyspami Comino i Cominotto. Upodobali ją sobie szczególnie nurkowie i amatorzy snorkelingu, bo woda jest tu tak przejrzysta, że można swobodnie oglądać dno.

Blue Lagoon

10. Valletta Film Festival

Festiwal filmowy na Malcie dopiero debiutuje, ale jeśli planujesz przyjechać tu w czerwcu warto zwrócić na niego uwagę. Kilkadziesiąt pokazów pod gołym niebem organizowanych w najbardziej atrakcyjnych miejscach w mieście. Do tego warsztaty i spotkania z twórcami z całego świata i ciekawe retrospektywy. Seans filmowy w ciepłą, letnią noc to idealny relaks pod koniec dnia wypełnionego zwiedzaniem.

Sprawdź też:

10 rajskich miejsc nad Morzem Śródziemnym

Wakacje w Grecji: przewodnik po 20 najpiękniejszych wyspach

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa