Wiadomosci Porady Bezstresowy lot z przesiadką. Jak to zrobić?

Wszystkie artykuły

Bezstresowy lot z przesiadką. Jak to zrobić?

Na początek quiz: a) chcesz zwiedzać najodleglejsze zakątki świata, b) zazwyczaj wybierasz tanie podróżowanie? Gdy na oba pytania odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco, lot transferowy to dla Ciebie prawdopodobnie nic nowego. Zobacz, co trzeba wiedzieć o podróżowaniu z przesiadką na lotnisku – bagaż, odprawa, opóźnienie samolotu – nie pozwól, aby oddaliły Twoje marzenia o fascynującej i niedrogiej wyprawie!

Lot z przesiadką to często przyczyna stresu podczas podróży. Nie musi tak być. Skyscanner podpowiada jak uniknąć niepotrzebnych kłopotów podczas transferu.

Co to jest lot transferowy?

Najprościej mówiąc to lot z przynajmniej jedną przesiadką, czasem nazywany jest także kombinowanym. Linie lotnicze używają jeszcze nazwy lot łączony. W trakcie takiej podróży pasażerowie zmieniają maszynę lub/i przewoźnika. Warto odróżnić je od lotów tranzytowych, w których transport odbywa się tym samym samolotem. Przystanek trwa zazwyczaj krócej (do dwóch godzin) i wykorzystywany jest na przykład na zatankowanie samolotu. Pasażerowie tranzytowi przeważnie oczekują na kolejny odcinek trasy w wyznaczonej strefie na danym lotnisku.

Co to jest lot transferowy?

Czasem, gdy czas oczekiwania jest bardzo długi, niektóre linie (np. Qatar Airlines) oferują podróżującym posiłek lub nocleg tranzytowy. Ta możliwość zależy od uznania linii lotniczych i obwarowana jest kilkoma warunkami. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy nie ma następnego połączenia w czasie krótszym niż osiem godzin, a czas tranzytu wynosi od 8 do 24 godzin. Nie obejmuje też niektórych lotów, zazwyczaj wskazanych wcześniej np. na stronie przewoźnika.

Lot z przesiadką

Dlaczego lot z przesiadką?

O ile w połączeniach bezpośrednich ceni się wygodę, loty z przesiadkami z reguły kuszą niższą ceną. Dodatkowo, nie zawsze podróż bez przystanków z portu wyjściowego do wybranego miejsca docelowego jest możliwa, szczególnie w przypadku dużych odległości, bo połączenie bezpośrednie po prostu nie figuruje w planie. Wtedy z pomocą przychodzą duże węzły komunikacyjne zwane hubami lotniczymi (europejski przykład to londyńskie Heathrow), które oferują więcej kierunków podróży i są lotniskami przesiadkowymi. Sprytny podróżnik wie także, że w poszukiwaniu tanich lotów w danym kierunku warto sprawdzać różne lotniska, nie tylko te najbliżej miejsca zamieszkania.

Dlaczego lot z przesiadką?

Lot z przesiadką – odprawa

W przypadku podróży transferowej na samym jej początku podczas procedury check-in należy zapytać o możliwe zmiany w karcie pokładowej. Na tym etapie pasażer powinien zostać poinstruowany, co do konieczności podejmowania kroków w tym zakresie na lotnisku przesiadkowym. Uspokajamy! Zazwyczaj informacje, które uzyskasz w punkcie startowym pozostają bez zmian. Dobra rada: zawsze sprawdzaj, czy dane z karty pokładowej zgadzają się z tym, co wyświetla tablica informacyjna na lotnisku. Czasem numer gate może ulec zmianie, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Dowiedz się więcej o bilecie elektronicznym.

Odprawa

Opóźnienie, czyli koszmar pasażera

Co przed przesiadką lotniczą spędza pasażerowi sen z powiek? Spóźnienie na boarding i opóźnienie samolotu – to potrafi zestresować nawet podróżnego o dość optymistycznym usposobieniu. Dlaczego nie powinno? Po pierwsze, nie zgubisz się. Nawet jeśli nie odlatujesz z tego samego terminala, to nie panikuj. Lotnisko jest dobrze oznaczone pod kątem takich pasażerów, a jego obsługa pomocna i dobrze poinformowana. Bez trudu odnajdziesz swoją bramkę. Dobra rada: sprawdź topograficzny rozkład lotniska przesiadkowego, dzięki temu oswoisz to miejsce i zobaczysz, jak z łatwością się po nim poruszać.

Opóźnienie, czyli koszmar pasażera

Jeśli chodzi o lot z przesiadką – opóźnienie samolotu to temat, który powoduje nieco więcej nerwów. Jak sobie z tym poradzić? Zawsze planuj podróż z zapasem czasowym. Przedział uznawany za komfortowy do przesiadki zależy od lotniska oraz czynności czy formalności, jakie musisz wykonać (np. ponowne nadanie bagażu). Zarówno ze względu na nieprzewidziane opóźnienia samolotu, jak i przetransportowanie się z hali przylotów do odpowiedniej bramki odlotu, przyjmuje się, że musisz mieć średnio minimum dwie godziny. Na przykład na Heathrow jazda autobusem z jednego terminala na drugi, chociaż bardzo sprawnie pomyślana, może zająć ok. 40 minut. Miej to na uwadze!

Lotnisko

Czuj się pewniej jako pasażer podróżujący na jednym bilecie (jeden numer rezerwacji). Twoja podróż (z punktu A poprzez B do C) traktowana jest jako całość. Wtedy w przypadku spóźnionego samolotu jest szansa na opiekę ze strony linii lotniczych. Niektóre z nich oferują kolejny lot, jedzenie lub hotel. Sprawdź, co przysługuje Ci w przypadku opóźnionego lotu. W kwestiach spornych (gdy bilet kupiony u jednej linii lotniczej, a przelot realizuje inna) odpowiada przewoźnik bezpośrednio obsługujący dany lot. Dlatego warto wiedzieć, kto rzeczywiście wykonuje Twoje połączenie lotnicze.

Lot z przesiadką

Inaczej jest w przypadku lotów łączonych samodzielnie, jak ma to miejsce np. w tanich liniach lotniczych, gdy każdy odcinek traktowany jest osobno, jako odrębna podróż. W przypadku opóźnienia przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności, że nie dotarłeś/dotarłaś do celu. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że samemu trzeba będzie organizować dalszą podróż – znacznie drożej. Czy musimy wspominać, że frustracja osiąga wtedy poziom 10 na 10? Dobra informacja: Ryanair od tego roku oferuje połączenia łączone i zapowiada sukcesywne rozszerzanie tej opcji.

Tablica informacyjna na lotnisku

Przesiadka na lotnisku: bagaż bez kłopotu

Bagaż rejestrowany nadaje się w miejscu rozpoczęcia podróży i zasadniczo pasażer nie powinien się już nim zajmować do momentu osiągnięcia portu docelowego. Linie lotnicze (a przynajmniej te regularne) zazwyczaj zrobią to za Ciebie. Jeśli konieczne jest ponowna odprawa bagażowa na lotnisku przesiadkowym, dowiesz się o tym przy pierwszym stanowisku check-in, jakie musisz przejść. Gdy podróż nie jest traktowana jako całość, a więc np. w przypadku tanich linii, bagaż trzeba raz jeszcze nadać. Warto również sprawdzić kod lotniska na naklejce przylepionej do rejestrowanej walizki, aby upewnić się, że na pewno poleci tam, gdzie i Ty. Przeczytaj, co zrobić, aby uniknąć zmartwień z zagubionym bagażem.

Przesiadka na lotnisku: bagaż bez kłopotu

Opuszczenie lotniska w czasie przesiadki

Masz kilka godzin czasu do następnego lotu? Wykorzystaj je na zakupy (nie mów, że chcesz odpuścić shopping w duty free), spanie (jeśli lubisz prawdziwą przygodę zerknij na nasze wskazówki na temat spania na lotnisku) lub posiłek – na lotnisku znajdziesz niemal wszystko, czego potrzebujesz dla ciała i ducha (często są tam nawet miejsca na modlitwę dla różnych wyznań).
Jeśli masz więcej czasu, przeznacz go na zwiedzanie miasta, w którym znajduje się Twój port transferowy. Pamiętaj tylko, że wyjście z lotniska w czasie przesiadki nie zawsze jest takie oczywiste.

Opuszczenie lotniska w czasie przesiadki

Czasem dane państwo wymaga nawet stosownej wizy, tak zwanej tranzytowej, do przejazdu przez swój teren. Niektóre kraje nie wymagają tego dokumentu, ale oczekują przebywania na lotnisku krócej niż dobę i posiadania biletu z nazwą portu docelowego (np. Rosja). Z kolej inne np. Indie bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii posiadania wizy na swoim terytorium. Dlatego warto szczegółowo zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju transferowym. Zasady wjazdu do poszczególnych państw opisane są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z reguły dotyczy on przelotu na jednym bilecie i traktowany jak jedna podróż, często jedną linią, choć nie zawsze. Pasażerowie tych lotów mogą oczekiwać większych ułatwień i wsparcia od przewoźnika.

Ten artykuł został zaktualizowany 7 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.