Wiadomosci Porady Poznań atrakcje: 12 super miejsc

Wszystkie artykuły

Poznań atrakcje: 12 super miejsc

Zwiedzanie Poznania to prawdziwa przyjemność. Skyscanner przygotował zestawienie najciekawszych miejsc.

1. Centrum Kultury Zamek

W liczącej nieco ponad wiek rezydencji ostatniego cesarza Niemiec, Wilhelma II, swoją siedzibę ma jedna z najbardziej oryginalnych instytucji kulturalnych w naszym kraju. Promuje ona twórczość z zakresu sztuk wizualnych, teatru, filmu, muzyki i literatury. Inspiruje do dyskusji na tematy społeczne i historyczne. Poza bogatym programem wystaw, debat i wydarzeń, można tu przyjść zwiedzić sam zamek z komentarzem przewodnika. Centrum Kultury Zamek jest czynne codziennie w godzinach 9-22, ale wystawy dostępne są od wtorku do niedzieli od 12 do 20. Tutaj sprawdź, co ciekawego dzieje się w Zamku podczas Twojego pobytu w Poznaniu.

2. Śródka

Położona na wschód od Ostrowa Tumskiego dzielnica Poznania, której nazwa pochodzi od popularnych dawniej jarmarków, które odbywały się w każdą środę. W ramach zwiedzania Poznania można tutaj przejść spacerem zamkniętym dla samochodów Mostem Jordana. Od roku jedną z głównych atrakcji tej okolicy jest trójwymiarowy mural na kamienicy pod adresem Śródka 3/Rynek Śródecki/Filipińska. Poza nim, można tu zobaczyć pierwszy ceglany budynek w Polsce – wzniesiony w 1188 roku Kościół Św. Jana Jerozolimskiego. Ze Śródki jest już tylko rzut beretem do Jeziora Maltańskiego.

Śródka w Poznaniu

3. Termy Maltańskie

Na hasło „Poznań atrakcje” od razu przychodzą na myśl Termy Maltańskie. Zbudowany w ramach przygotowań do Euro 2012 poznański aquapark do dziś jest największym obiektem tego typu w Polsce. Baseny sportowe i rekreacyjne, zjeżdżalnie, jacuzzi, basen solankowy, brodziki dla dzieci. To największe atrakcje „Term”, w których można spokojnie spędzić cały dzień. Ale to nie koniec: w profesjonalnej strefie saun (w której obowiązuje strój Adama) można się relaksować między innymi w łaźni tureckiej, łaźni parowej czy tężni solnej. W pobliżu ma też powstać kompleks hotelowy z lodowiskiem i kortami tenisowymi.

4. Festiwale

Najsłynniejszy festiwal teatralny „Malta” rozsławił Poznań na całą Polskę. Ale ta kultowa już impreza artystyczna dopiero otwiera listę ciekawych poznańskich imprez. Co roku w lutym w kilkunastu kościołach odbywa się Maraton Biblijny. W trzeci weekend kwietnia trwają tak zwane „Dni Ułana”, a w drugiej połowie czerwca odbywa się otwierający oficjalnie sezon letni Jarmark Świętojański. Zobacz hipsterskie dzielnice na świecie.

Festiwale w Poznaniu

5. Parowozownia Wolsztyn

To prawdziwa gratka dla miłośników pociągów i historii transportu. W zlokalizowanej półtorej godziny drogi samochodem od Poznania w kierunku południowo-wschodnim parowozowni można zwiedzić muzeum. Są tam zbiory latarni torowych czy ponad stuletnimi wykazami wagonów. I oczywiście gwiazdy tego miejsca, czyli zabytkowe pociągi. Parowozownia powstała na przełomie XIX i XX wieku, a pierwsza linia w tej okolicy zaczęła działać w 1886 i łączyła Wolsztyn ze Zbąszyniem. Tutaj poznasz najciekawsze skanseny w Polsce.

6. Kuchnia wielkopolska

O kuchni wielkopolskiej można by napisać niejedną książkę. My więc wspomnimy tutaj tylko o daniach, których nie można nie spróbować podczas odwiedzania Poznania. Dla miłośników słodkości przysmakiem obowiązkowym są rogale świętomarcińskie. Ale uwaga! nie jest to smakołyk dla trzymających linię. Porządny poznański croissant jest polany grubą warstwą lukru, wypełniony orzechami i masą z maku i marcepanu. Z dobrą kawą wypitą na rynku stworzy idealne poznańskie śniadanie na słodko. Kuchnia wielkopolska kojarzy się głównie z pyrami, czyli ziemniakami i rzeczywiście poznaniacy doszli do perfekcji jeśli chodzi o ich przyrządzanie. Są pyry z gzikiem, ze śmietaną i cebulą, plyndze, czyli placki ziemniaczane i słynne szare kluski.

Kuchnia wielkopolska

7. Cytadela

Dawniej Wzgórze Winiarskie (tak! z winnicami!), od końca lat 20-tych XIX wieku twierdza niemiecka, a po wojnie gigantyczny park miejski. Warto tu przyjść na jeden z wielu koncertów granych na wielkiej łące zlokalizowanej w sercu parku. Można też zobaczyć jeden z trzech istniejących na świecie Dzwonów Pokoju (pozostałe znajdują się w Nowym Jorku i Hiroszimie). Albo dwa muzea wojskowe. Park Cytadela jest też przestrzenią dla instalacji artystycznych. Najbardziej rozpoznawalną jest ta stworzona przez Magdalenę Abakanowicz złożoną ze rdzawych rzeźb przypominających postaci ludzkie.

Winiarnia

8. Nowa Synagoga

Ponad stuletnia budowla o fascynującej i tragicznej historii jest dziś ostatnią wolno stojącą synagogą w Poznaniu. Podczas Drugiej Wojny Światowej zdjęto z niej dekoracje i przekształcono w pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Po wojnie została pływalnią miejską, takie jej wykorzystanie budziło jednak wiele kontrowersji. W ramach dyskusji nad przyszłością synagogi w 2007 izraelski artysta Noami Braslavski zorganizował na jej terenie happening pod tytułem „Bar micwa pod wodą”, który przedstawiał żydowskie rytuały odtworzone właśnie pod wodą.

Stare miasto w Poznaniu

9. Koziołki poznańskie

Kraków ma swój hejnał mariacki, a Poznań koziołki na ratuszowym zegarze. Codziennie w samo południe koziołki bodą się ku uciesze dzieci i turystów. Zegar z koziołkami powstał już w XVI wieku. Ale podczas burzy w 1675 roku zniszczył go piorun. Ten, który możemy oglądać dzisiaj został zawieszony tuż przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej. Nie jest to może najbardziej wyszukana atrakcja w mieście, ale nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Ciekawostka! W PRL-u „koziołkami” nazywano popularna loterię, w której typowano po trzy liczby. Zwycięzcy wygrywali atrakcyjne nagrody: wycieczki zagraniczne, samochody, motocykle, działki i sprzęty gospodarcze.

Zwiedzanie Poznania

10. Stary Browar

Nagroda Złoty Ołówek projekt architektoniczny nie została tej budowli przyznana przez przypadek. Czerwona cegła wykończona szkłem i stalą, wewnątrz posadzka w formie szachownicy i całość podkreślona wyrazistym oświetleniem – Stary Browar naprawdę robi wrażenie swoim industrialnym i eleganckim stylem. A jakie są jego zalety poza wyglądem? Na przykład takie, że wewnątrz znajduje się świetnie zorganizowane centrum handlowe. Dodatkowo Stary Browar pełni funkcję przestrzeni artystycznej. Znalazły się tu prace między innymi Igora Mitoraja czy japońskiego performera Henyo-Penyo Myomyonmyo. Zamiast wyprawy po zakupy możesz więc przyjście tutaj potraktować jak wizytę w galerii.

Poznań atrakcje

11. Jeżyce

Jeśli w dzieciństwie kochałeś bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz, koniecznie odwiedź Jeżyce. To właśnie od nazwy tej dzielnicy powstała nazwa cyklu jej książek o rodzinie Borejków, Jeżycjada (z przymrużeniem oka nawiązując do Iliady). Dom Mili, Pyziaka i innych członków rodziny znajdował się w kamienicy pod adresem Roosevelta 5. Pośród secesyjnych budynków porozsiewane są też w Jeżycach klimatyczne knajpki, a na murach znajdziesz jedne z najciekawszych przykładów sztuki ulicznej. Choć trwają spory wokół tego tematu, wielu uważa, że „a Jeżycach” można zjeść najlepsze w Poznaniu lody.

Poznań atrakcje

12. Słodka Cytrynka

Jeśli kochasz słodycze, albo chcesz poczuć się jak główny bohater książki Roalda Dahla „Charlie i Fabryka Czekolady”, koniecznie odwiedź Manufakturę Zdrowych Cukierków „Słodka cytrynka”. Można tu przyglądać się jak powstają kolorowe smakołyki. Albo samemu zabawić się w cukiernika, biorąc udział w warsztatach. To rodzinna firma, której historia powoduje „pocenie się oczu”. Właściciele manufaktury sięgnęli po przepisy z zeszytów prababci, gdy słodycze ze sklepu wywoływały alergie u ich dzieci. Bo cukierki są tutaj nie tylko kolorowe i w fantazyjnych kształtach, ale i wytwarzane jedynie z naturalnych składników. Na warsztaty wyrabiania cukierków można przyjść do „Słodkiej Cytrynki” we wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele o godzinach 12:30, 14:30 i 16:30.

Ten artykuł został zaktualizowany 11 lipca 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.