COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Top 10 atrakcji w Wielkiej Brytanii, które musisz odwiedzić

Wszystkie artykuły

Top 10 atrakcji w Wielkiej Brytanii, które musisz odwiedzić

Od kamiennych kręgów, po zamki, nowoczesne muzea i energetyczne metropolie – chyba nigdzie na świecie nie znajdziesz takiej różnorodności miejsc atrakcyjnych turystycznie, co w Wielkiej Brytanii. Tylko od czego zacząć? Może od tych TOP 10 atrakcji zebranych przez Skyscanner?

Sprawdź loty do Wielkiej Brytanii

1. Muzeum Brytyjskie, Londyn

Jedno z największych na świecie muzeów, prezentujących kolekcję związaną ze starożytnością. Gigantyczny neoklasycystyczny gmach, pomiędzy przystankami metra Holborn i Tottenham Court Road, w którym się ono mieści sam w sobie jest warty uwagi. Pierwsze zbiory pokazano tu już w 1753 roku, a dziś można tu zobaczyć ponad osiem milionów eksponatów związanych z historią i kulturą. Można tu obejrzeć egipskie mumie i kontrowersyjne Marmury Elgina wywiezione z Aten na początku XIX wieku, czy chronometry używane przez Darwina podczas jego wyprawy HMS Beagle. Najlepiej przyjść tam zaraz po otwarciu, żeby mieć jak najwięcej czasu na zwiedzanie. Wstęp jest wolny!

2. London Eye, Londyn

The London Eye to najbardziej popularna płatna atrakcja w Wielkiej Brytanii i jest ku temu dobry powód. Ten wielki diabelski młyn położony nad brzegiem Tamizy (stacja metra Waterloo) jest symbolem nowoczesności miasta i oferuje świetny widok nad mostami, wieżami i kopułami, które tworzą horyzont Londynu. Otwarte w 2000 roku, wysokie na 135 metrów koło w pół godziny zrobi pełen obrót, podczas gdy Ty możesz delektować się widokiem z zadaszonej kapsuły. Można tu przyjść o zachodzie słońca – przejażdżka robi się wtedy bardzo romantyczna. Weź tylko pod uwagę, że kolejki są o tej porze dłuższe.

3. Tower of London, Londyn

Ten budzący grozę budynek na brzegu Tamizy pochodzi z 1066 roku, z czasów normandzkiej konkwisty w Anglii. Służył jako więzienie, a pośród jego najsłynniejszych osadzonych znajdowała się na przykład Anna Boleyn, druga żona Henryka VIII Tudora. Aby w pełni odkryć tę tajemniczą budowlę, potrzeba całego dnia – najlepiej więc przyjechać tu rano. Bilet pozwala na zwiedzenie na przykład Białej Wieży, w której można obejrzeć klejnoty koronne. Można też wziąć udział w jednej z tematycznych wycieczek po obiekcie z przewodnikiem.

4. Zamek Windsor, Windsor

Zbudowana dla podkreślenia władzy normandzkiej na obrzeżach Londynu, ta pełna przepychu posiadłość stanowi dziś jedną z rezydencji rodziny królewskiej (to podobno ulubione miejsce na weekendowy odpoczynek królowej Elżbiety II). Najciekawsze miejsca tutaj to tak zwane State Apartments, w której zebrano kolekcję dzieł Rembrandta, Rubensa i Canaletto i niesamowita gotycka kaplica St. George’s Chapel, miejsce pochówku Henryka XVIII i Karola I, Koniecznie zobacz też domek dla lalek królowej Marii! Podczas zwiedzania, można zrobić przerwę na lunch i wrócić na podstawie okazania tego samego biletu. Na stacji kolejowej Windsor & Eton, którą zorganizowano w stylowych arkadach handlowych, można znaleźć szeroki wybór restauracji i barków.

5. Stonehenge, Wiltshire

Jedna z najcenniejszych pozostałości po czasach prehistorycznych pozwala dosłownie przejść się śladami naszych neolitycznych przodków. Odkąd zmieniono trasę zatłoczonej drogi A303, można to miejsce kontemplować w pełnym spokoju. Do dziś nie do końca wiadomo, czemu budowla miała służyć, a pośród teorii dotyczących jej powstania pojawiają się i takie wskazujące na udział istot pozaziemskich. Najprawdopodobniej jednak kamienny krąg wykorzystywano do rytuałów związanych z kultem Księżyca i Słońca.

 

Stonehenge stone circle in Wiltshire, England

6. Eden Project, Kornwalia

To dawna kopalnia, którą pomysłowo przerobiono na miejsce, które przyciąga turystów. Jego główną atrakcją są trochę kosmicznie wyglądające szklane kopuły, w których zebrano reprezentację flory i fauny z całego świata. Dwie największe z nich poświęcone są lasom deszczowym i przyrodzie śródziemnomorskiej z odpowiednim klimatem i odwzorowanymi innymi warunkami naturalnymi. Sprawdź kalendarz aby móc uczestniczyć w jednym z rodzinnych wydarzeń tematycznych i jarmarków edukacyjnych. Jeśli dojedziesz tu transportem publicznym wykazując się tym samym dbałością o przyrodę, czeka na Ciebie zniżka na bilet wejściowy.

7. Big Pit: National Coal Museum, w pobliżu Newport, Walia

Wydobycie węgla było jedną z głównych gałęzi przemysłu w Wielkiej Brytanii, a to muzeum pokazuje nie tylko jak to się odbywało w praktyce, ale także jakie znaczenie miało to dla lokalnych społeczności i kultury południowej Walii. Kopalnia powstała tutaj w 1860 roku, zamknięto w latach 80-tych XX wieku. W tej samej dekadzie otwarto ją dla zwiedzających. Poza wystawą Mining Galleries i starymi budynkami górniczymi, warto także przejść podziemną trasę, aby sprawdzić na własnej skórze w jakich warunkach pracowali górnicy. Wejście jest bezpłatne.

8. Zamek w Edynburgu, Edynburg

Symbol szkockiej stolicy nie tylko kryje klejnoty korony królewskiej i “kamień przeznaczenia”, który dawniej mianował największych monarchów, jest też najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną Edynburga. Górujący nad miastem z potężnej, wulkanicznej skały zamek był dawniej miejscem zamieszkania królowej Marii Szkockiej i króla Roberta I Bruce’a. Przyjdź tu o pełnej godzinie, żeby usłyszeć wystrzały, dołącz do wycieczki z przewodnikiem spod Portcullis Gate i nie zapomnij aparatu fotograficznego, bo rozciąga się stąd doskonały widok na miasto.

9. Roman Baths, Bath

Zanurz się jeszcze głębiej w przeszłość Wielkiej Brytanii – do czasów rzymskich, aby odkryć starożytne SPA. Jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w miejscowości Bath daje wgląd jak na tych ziemiach wyglądało życie codzienne około I wieku naszej ery. Podczas zwiedzania Świętych Źródeł Aqua Sulis możesz słuchać ciekawostek na ich temat przez przewodnik audio. Po tej lekcji historii nie zapomnij odpocząć w wielkim stylu: pijąc herbatę z mlekiem w srebrnej zastawie i przy dźwięku muzyki poważnej wykonywanej na żywo w Pump Room.

Roman Baths at Bath, UK

10. Titanic Belfast, Irlandia Północna

Rzadko kiedy muzeum staje się tak popularne i zostaje symbolem całego miasta co Titanic Belfast. Poświęcona najsłynniejszemu okrętowi na świecie ta oszałamiająca, modernistyczna konstrukcja zlokalizowana jest w miejscu dawnej stoczni Harland and Wolff. To właśnie ona z dumą pokazała światu zbudowany tu „niezniszczalny” statek. Myślą przewodnią twórców muzeum było pokazanie jej historii z wielu różnych punktów widzenia. Nie pominięto też siostrzanych liniowców White Star Line, RMS Olympic i HMHS Britannic.

Sprawdź też:

10 magicznych miejsc w Wielkiej Brytanii

Pięć najpiękniejszych tras w Irlandii

10 alternatywnych pomysłów jak zwiedzać Londyn

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.