Wiadomosci Porady Szczepienia dla podróżujących. Co warto wiedzieć?

Wszystkie artykuły

Szczepienia dla podróżujących. Co warto wiedzieć?

Szczepienia dla podróżujących w daleką zagraniczną podróż to podstawa. Zapoznaj się z naszym mini-przewodnikiem. W kilku prostych punktach podpowiadamy, co pwarto zrobić przed wyjazdem w tropikalne zakątki.

Szczepienia dla podróżujących

Gdzie zrobić szczepienia dla podróżujących?

Co zrobić: Znaleźć punkt medycyny podróży, który nam odpowiada ceną, lokalizacją lub jednym i drugim. Umówić się na wizytę w poradni, najlepiej telefonicznie.

Co najmniej sześć tygodni przed planowanym wyjazdem dobrze jest skonsultować się z lekarzem w punkcie medycyny podróży. Chodzi o to, aby na spokojnie wykonać wszystkie szczepienia i aby miały one czas zacząć działać. Na wizytę najlepiej umówić się telefonicznie. Oczekiwanie na nią nie trwa długo. Llekarz powinien przyjąć Cię w przeciągu kilku dni.
Listę miejsc, gdzie można zaszczepić się przed podróżą można znaleźć na przykład na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Gdzie zrobić szczepienia dla podróżujących?

Jak przygotować się do wizyty w punkcie medycyny podroży?

Co zrobić: Zgromadzić wszelkie informacje, które mogą być potrzebne lekarzowi np. o swoich chorobach, lekach, a także przynieść wykaz dotychczasowych szczepień, by móc ocenić ich ważność. Udać się do poradni na szczepienie dla podróżujących.

Zanim otrzymasz szczepionkę, lekarz Cię zbada. Jest to tak zwana „kwalifikacja do szczepienia”, ponieważ aby doszło do skutku trzeba być zdrowym. Nawet katar może być przeciwwskazaniem. Lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia. Zapyta o przyjmowane leki, przewlekłe choroby, alergie, a także o ciążę (planowaną lub już poczętą) itp. Weźmie pod uwagę wszystkie te okoliczności, zanim skieruje podróżnika na szczepienie. Dlatego przed wizytą przypomnij sobie, kiedy miałaś/miałeś ostatnie szczepionki (i gdzie położyłaś/położyłeś książeczkę szczepień).

Jak przygotować się do wizyty w punkcie medycyny podroży?

Sprawdź, gdzie jeżdżą Polacy, żeby się leczyć.

Uwaga dla rodziców małych podróżników: w przypadku dzieci dawki wyznacza lekarz np. dur brzuszny taki sam dla wszystkich, ale żółtaczka WZW A różni się od tej dla dorosłych.

To, jakie szczepienia otrzymasz, zależy od tego, do jakiego miejsca na świecie się wybierasz. Lekarz w punkcie szczepień medycyny podróży będzie bazował na tabeli szczepień zalecanych i obowiązkowych przed wyjazdem do różnych krajów świata. Jest ona aktualizowana na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia WHO, bieżącego Programu Szczepień Ochronnych czy takich instytucji jak amerykańska Centers for Disease Control and Prevention.

Zaleca się różne szczepienia dla podróżujących w zależności od kierunku wyjazdu

Ważne jest również, do jakiego region kraju podróżujesz. Na przykład, jeśli wybierasz się na dłużej na południe Wietnamu (ze względu na przypadki tej choroby w delcie Mekongu), warto rozważyć ochronę przeciw malarii. W pozostałych przypadkach nie jest to aż tak bardzo konieczne.

Wyprawa w tropikalne zakątki np. strefa równikowa powoduje, że zalecanych opcji szczepień pojawia się więcej. Natomiast na terenie Europy czy USA obowiązują podobne wymagania, jak w Polsce. Nie musisz więć dodatkowo się szczepić. Oczywiście, wyjazd stanowi okazję, do przypomnienia innych szczepień (np. żółtaczka typu B, tężec itp). Nie znaczy to, że przed podrożą w dzikim pędzie masz wykonywać je wszystkie. Takie uzupełnienia lekarze zalecają także ogólnie, niezależnie od podróży, w którą planujesz wyruszyć.

Wyprawa w bardziej egzotyczne zakątki

Co to jest żółta książeczka?

Co robić: Spakuj książeczkę szczepień do plecaka, aby móc pokazać na granicy lub gdy na miejscu będziesz zmuszona/zmuszony skonsultować się medycznie.

U lekarza medycyny podróży/punkcie szczepień dla podróżujących zagranicę dostaniesz Międzynarodową Książeczkę Szczepień (żółtą książeczkę). Podczas przekraczania granicy innego państwa, możesz zostać poproszony/poproszona o jej pokazanie. Szczególnie tam, gdzie wymaga się szczepień obowiązkowych (np. niektóre kraje afrykańskie, Arabia Saudyjska). Wpisywane są tu także szczepienia zalecane wraz z datą kolejnej dawki przypominającej. Dzięki temu łatwiej kontrolować poziom odporności i przyjmowanie kolejnych szczepionek. Książeczkę szczepień można potraktować także jako dokument informacyjny dla lekarzy w innym kraju. Najlepiej trzymaj ją w tym samym miejscu co paszport.

Międzynarodowa Książeczka Szczepień/ żółta książeczka

Jakie szczepienia obowiązkowe w podróży?

Co zrobić: Po konsultacji z lekarzem zaszczepić się i bezpiecznie wyruszyć w egzotyczną podróż.

Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych to takie, które musisz wykonać, żeby móc wjechać do danego kraju. Nie jest ich wcale bardzo dużo. Na przykład przed wyjazdem do Angoli, Nigeru czy RPA koniecznie zaszczep się na żółtą febrę. Niektóre kraje (np. Australia, Tajlandia, Wietnam) także wymagają szczepienia na tę chorobę, gdy przyjeżdżasz do nich bezpośrednio z terenów, gdzie żółta gorączka występuje. Natomiast jeśli wybierasz się do Arabii Saudyjskiej, Gambii lub Libii obowiązkowo musisz zaszczepić się na menigokoki.

Dur brzuszny, WZW A, czyli szczepienia zalecane i co warto o nich wiedzieć?

Co zrobić: Zaszczepić się, jeśli to zmniejszy u Ciebie strach przed chorobami tropikalnymi, a następnie cieszyć się nowymi smakami i doświadczeniami.

Marzysz o egzotycznych podróżach i planujesz podbój dalekich zakątków świata? W czasie przygotowań do wyjazdu na pewno napotkasz również temat szczepień zalecanych dla podróżujących. To takie, których nie musisz wykonywać, ale jest to dodatkowe zabezpieczenie. Szczepionki na dur brzuszny i WZW A (Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A) należą do najczęściej zalecanych. Przede wszystkim przed wyjazdem do krajów azjatyckich, południowoamerykańskich i afrykańskich między innym takich, jak: Indie, Chile, Brazylia. Te choroby wiążą się z higieną pokarmową. Dlaczego? Zarazić można się poprzez spożycie zainfekowanego wirusem jedzenia lub wody. Zanieczyszczenia te spowodowane są często brakiem dbania o czystość osób je przygotowujących.

szczepienia zalecane

Pamiętaj, to że się nie zaszczepisz na choroby tropikalne nie oznacza, że od razu na nie zachorujesz. Wielu turystów tego nie robi. Nie zmienia to faktu, że warto znać wszystkie potencjalne egzotyczne choroby, aby móc świadomie zadbać o pełny komfort i bezpieczeństwo swojej podróży. Najlepszym przewodnikiem po świecie szczepień dla podróżujących będzie rozmowa z lekarzem. Podpytaj też podróżujących w dalekie zakątki świata znajomych, a przede wszystkim zdaj się na zdrowy rozsądek.

 Szczepienia dla podróżujących

Zachorowanie po zjedzeniu posiłku na jednej z azjatyckich ulic ma spędzać Ci sen z powiek? Szczepienia podróżne będą dobrym pomysłem. To, że należy zwracać uwagę na to, co i gdzie się je czy pije, nie oznacza jednak, że musisz panikować po każdym kontakcie z niegotowanym jedzeniem czy bieżącą wodą np. w Kambodży.

Ile kosztują szczepienia dla podróżujących?

Co zrobić: Porównać ceny poszczególnych poradni czy punktów szczepień.

PS: Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu podróżnym.

Przykładowy cennik szczepień podróżnych

Koszt wizyty w punkcie medycyny podróży zależy od rodzaju placówki, a także cen obowiązujących w danym mieście. Cenniki zazwyczaj znajdują się na stronach internetowych tych poradni, informację o kosztach można też bez problemu uzyskać przez telefon.

 Przykładowy cennik szczepień podróżnych
Szczepienia podróżneCena
Wizyta u lekarza + książeczka szczepieńok. 100 zł, 170 zł
WZW A165 zł, 182 zł
Żółta Febra/żółta gorączka180 zł, 248 zł
Meningokoki180 zł, 235 zł
Leki na malarię – lekarz wypisuje receptę, ceny zależą od apteki140-210 zł
Dur brzuszny190 zł, 282 zł

Ten artykuł został zaktualizowany 17 października 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.