Wiadomosci Porady Spóźnienie na samolot. Co robić?

Wszystkie artykuły

Spóźnienie na samolot. Co robić?

Stoisz w korku znacznie dłużej niż zwykle, potem biegniesz z walizkami i rozwianym włosem, a na końcu okazuje się, że Twój samolot niestety już odleciał i… nie budzisz się, bo to nie był tylko zły sen. Zapewne Twoją pierwszą myślą jest, by rwać włosy z głowy i płakać, ale nie tędy droga. Dowiedz się, co zrobić, gdy spóźnisz się na swój samolot. Skyscanner podpowiada, jak najlepiej przygotować się na taką sytuację.

Spóźnienie na samolot to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Skyscanner radzi jak zachować jasność umysłu i chłodną głowę.

Zrób wszystko, żeby być na czas

Nie ma uniwersalnej metody na uniknięcie spóźnienia. Nie przewidzisz wszystkich okoliczności. Jedynym skutecznym postępowaniem jest wcześniejsze przybycie na lotnisko (dwie godziny przed odlotem) i pilnowanie swojej bramki. Warto sprawdzić dojazd na lotnisko np. rozkłady autobusów, pociągów, a także układ portu lotniczego. Chodzi o to, aby jak najsprawniej się przemieścić i uniknąć spóźnienia na samolot z powodu zagubienia na trasie.

Zrób wszystko, żeby być na czas

Poczeka czy nie poczeka?

Drobne spóźnienie może ujść na sucho. Jeśli jesteś pod bramką na styk, konieczna może być błagalna mina kota ze „Shreka”. Jeśli to nie zadziała i spóźnienie na samolot stanie się rzezcywistością, jak trzeba opuścić strefę odlotów. Musisz zgłosić swoje spóźnienie obsłudze naziemnej, która znajdzie Twój bagaż. W tym przypadku walizka nie powinna polecieć sama. Obsługa odprowadzi Cię też z powrotem do stanowiska odprawy. Teraz czas na uruchomienie zdolności negocjacyjnych w temacie możliwości dalszej podróży.

 Poczeka czy nie poczeka?

Sprawdź warunki biletu/ taryfę podróży

Warunki zamiany, zwrotu, przebukowania biletu są indywidualne i zależą od linii lotniczej oraz taryfy, w której wykupiłaś/wykupiłeś bilet. Najlepiej dowiedz się o tym jak najwięcej, zanim dokonasz rezerwacji. Takie informacje dostępne są na stronach internetowych przewoźników lub w biurze obsługi klienta. Na przykład, bezzwrotne mogą okazać się zniżkowe taryfy. Dlatego dobrze przemyśl, jaką propozycję wybierasz na swój lot. Tym bardziej jeśli wiesz z góry, że spóźnienie na samolot jest realne.

Sprawdź warunki biletu/ taryfę podróży

Poznaj opcje

Stało się i samolot odleciał bez Ciebie. Porozmawiaj z przewoźnikiem, który realizuje Twój lot i użyj najsłodszego głosu, na jaki tylko Cię stać. Jeśli będą wolne miejsca, masz szansę polecieć innym samolotem. Większość linii lotniczych przewiduje zmianę na najbliższy możliwy lot. Nowa rezerwacja wiąże się z dodatkowymi opłatami (z reguły niższymi niż pierwotna cena biletu, ale nie zawsze). Czasem musisz po prostu kupić nowy bilet, bo to jedyna realna albo wręcz najtańsza opcja. Pamiętaj: dowiedz się przed podróżą jak najwięcej o warunkach swojego lotu, unikniesz wtedy niespodzianek na lotnisku.

Spóźniennie na samolot. Poznaj opcje

Spóźnienie na samolot przy tranzycie

Najbezpieczniej jest zaplanować podróż z przesiadkami na jednej rezerwacji/jednym bilecie – TUTAJ przeczytasz o tym więcej. Wtedy przewoźnik odpowiadający za lot powinien zapewnić alternatywne połączenie. Chyba że nadal mieścisz się w minimalnym czasie przesiadki, który wyznaczają lotnisko i linie lotnicze. W przypadku oddzielnych rezerwacji (choć często są tańsze) – linie lotnicze nie mają obowiązku zatroszczyć się, abyś dotarł/dotarła do miejsca docelowego. Masz wybór między większym komfortem i bezpieczeństwem (jedna rezerwacja) a odrobiną niepewności, ale za to kuszącą ceną (lot kombinowany).

Spóźnienie na samolot przy tranzycie

Uwaga: Spóźnienie na samolot może wynikać z winy przewoźnika (przy locie łączonym). TUTAJ sprawdzisz, czy należy Ci się odszkodowanie. Te kwestie regulują przepisy europejskie. O rekompensatę możesz się ubiegać już od 2 godzin spóźnienia w przypadku krótszych lotów, do 1 500 kilometrów. Jeśli bardzo zależy Ci na spokoju ducha i komforcie psychicznym podczas wyjazdu, rozważ wykupienie ubezpieczenia podróżnego. TUTAJ znajdziesz informacje na ten temat.

Rozważ wykupienie ubezpieczenia podróżnego

Na spokojnie porównaj oferty

Zawsze warto sprawdzić co proponują inni przewoźnicy. Oferta przedstawiona przez Twoje linie lotnicze może być droższa niż inny lot. Może też po prostu nie być już miejsc na najbliższych rejsach. Nie pozwól nerwom być Twoim doradcom. Postaraj się poszukać na spokojnie i skalkulować, co będzie Ci się najbardziej opłacać. W sytuacji, gdy musisz szybko znaleźć się w docelowym puncie podróży wybierasz pierwszą dostępną opcję. Ta nie zawsze jest najlepszą. Znajdź hot spot i odpal Skyscanner. W ten sposób błyskawicznie zobaczysz, kto oferuje najtańszy lot.

Porównaj oferty na spokojnie

Co warto mieć przy sobie?

Pieniądze – niby oczywiste. Ale zakup kolejnego biletu, to jednak nieplanowany wydatek. Miej więc ze sobą kartę kredytową albo nie spłucz się, jeśli wracasz z wakacji.

Telefon (tylko nie na jednej kresce baterii) – żeby zadzwonić do linii lotniczych. Albo nawet po „telefon do przyjaciela”, radę w kryzysowej sytuacji. Urządzenie elektroniczne z dostępem do internetu przyda się w poszukiwaniu ofert lotniczych. Zorientuj się w dostępności lotniskowego wi-fi, niektóre porty udostępniają je za darmo bez ograniczeń, a niektóre na określony czas lub pod warunkiem logowania.

Jedzenie – oczywiście, możesz kupić wszystko na lotnisku. Ale drobny prowiant przyda się, gdy trzeba będzie czekać dłużej niż się spodziewasz, a nie chcesz dodatkowo naruszać swojego budżetu.

Co warto mieć przy sobie?

Wykorzystaj możliwość od losu!

Na wyjeździe służbowym lub gdy masz na sztywno poumawiane terminy, spóźnienie na samolot jawi się jako dramat. Ale jeśli masz duszę backpackersa i podróżujesz spontanicznie, potraktuj to jako szansę na przygodę. Lecisz z Warszawy do Miami przez Berlin? Nie zdążyłeś na przesiadkę? Zostań w tym mieście dłużej niż planowałeś/planowałaś (w przypadku opóźnień w lotach łączonych czasem linie lotnicze zapewniają Ci nawet hotel).

 Wykorzystaj możliwość od losu!

Innym sposobem na zapomnienie przykrości związanych ze spóźnieniem na samolot jest miłe spędzenie czasu na lotnisku. Skorzystaj z jego atrakcji np. odwiedź taras widokowy, zrób zakupy. A jeśli podróżujesz z dzieckiem, poszukaj strefy zabaw. Namierz też, czy na lotnisku, gdzie musisz spędzić więcej czasu, nie ma stanowiska do bezpłatnego ćwiczenia jogi. To może złagodzić Twój stres.

Ten artykuł został zaktualizowany 17 września 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.