COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Przewodnik po lotnisku. Dosłownie każdym

Wszystkie artykuły

Przewodnik po lotnisku. Dosłownie każdym

Lecisz pierwszy raz samolotem. Czeka Cię przesiadka na jednym z największych lotnisk świata? Masz prawo się denerwować. Ale bez obaw – lotniskowe procedury są zawsze takie same. Pomoże Cię nasz przewodnik po lotnisku. Pasuje do niemal każdego portu lotniczego na świecie.

KROK 0: Zanim wyjdziesz z domu

Koniecznie sprawdź czy wszystko spakowałeś. Podręczna lista powinna zawierać: paszport/dowód, bilety, portfel, karty kredytowe/płatnicze, telefon, klucze. Warto zadbać o komfort w podróży. Mogą więc przydać się także zatyczki do uszu, poduszka pod kark, sprzęt do słuchania ulubionej muzyki. W bagażu podręcznym warto umieścić najważniejsze przedmioty w osobnej saszetce.

Zanim wyjdziesz z domu

Lęk przed podróżowaniem wynika z bariery językowej. Przypominamy więc najważniejsze słówka, które przydadzą się na lotnisku:

  • arrivals (przyloty)
  • departures (odloty)
  • check-in (odprawa)
  • boarding (kontrola przed samym wejściem na pokład samolotu)
  • boarding pass (karta pokładowa)
  • gate (bramka, miejsce, w którym odbywa się boarding).

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat lotniczego slangu, przeczytaj Słownik lotniczy: tłumaczymy zwroty i skróty językowe!

pakowanie

KROK 1: Dojazd na lotnisko

Większość lotnisk jest dobrze połączona z centrum miasta. W zależności od lokalizacji, można na nie dojechać pociągiem, metrem lub autobusem. Na lotnisko Pudong z oddalonego o trzydzieści kilometrów miasta dotrzesz ultraszybkim pociagiem w zaledwie osiem minut. Na nowojorskie Newark możesz dostać się promem przez rzekę Hudson. Informacje na temat dojazdu prawie zawsze znajdziesz na stronie internetowej portu lotniczego.

Jeśli planujesz podróż własnym samochodem i chcesz skorzystać z parkingu, nie daj się zaskoczyć i sprawdź wcześniej ceny. Zasada jest taka – im bliżej lotniska, tym drożej. Nie obawiaj się zostawić samochodu na parkingu położonym nawet kilka kilometrów dalej. Parkingi są czynne całą dobę, ale na wszelki wypadek zapisz numer telefonu, pod który będziesz mógł / mogła zadzwonić po przylocie, zwłaszcza jeżeli korzystasz z prywatnego parkingu, nie należącego do lotniska.

parking

Dojazd taksówką to dobre rozwiązanie gdy podróżujesz z dużym bagażem. Pamiętaj jednak, że kurs na lotnisko często rządzi się innymi prawami i może kosztować więcej. Dowiedz się czy w danej korporacji taksówkarskiej obowiązuje stała taryfa na lotnisko. Dzielona taksówka (shared taxi / colectivo) to popularna i tania forma transportu w wielu państwach. Koszt przejazdu dzielony jest pomiędzy kilku pasażerów, a kierowca zatrzymuje się w pasującym wszystkim miejscu.

KROK 2: Tablica przylotów i odlotów

Po przyjeździe na lotnisko, w pierwszej kolejności sprawdź na tablicy informacyjnej, gdzie mieści się stanowisko odpraw przypisane do Twojego lotu. Znajdziesz ją blisko wejścia, w centralnej części hali odlotów. Na tablicy umieszczono następujące informacje: kierunek, numer lotu, godzina odlotu, status (lot może być opóźniony, odwołany) oraz numer strefy, w której odbywa się odprawa. Zwróć uwagę na numer lotu, jeżeli o podobnej godzinie są zaplanowane dwa loty do tego samego miasta!

KROK 3: Odprawa

Podczas odprawy, na podstawie dokumentu tożsamości i biletu albo numeru rezerwacji, otrzymujesz kartę pokładową. Coraz więcej linii lotniczych pozwala na samodzielne wydrukowanie karty pokładowej w specjalnych kioskach, co ma usprawnić cały proces. Aby samodzielnie się odprawić, trzeba zeskanować bilet, a potem wydrukować naklejki, położyć bagaż na wadze, wokół rączki owinąć najdłuższą naklejkę i skleić jej końcówki, mniejsze należy przykleić po bokach. W takiej sytuacji przy stanowisku pozostaje Ci już tylko oddanie bagażu rejestrowanego, jeśli go masz. Czasem będzie Ci przy tym towarzyszyć pracownik lotniska, a innym razem nadanie bagażu również załatwia się samodzielnie (baggage drop off).

Odprawa

Jeśli odprawa biletowo-bagażowa odbywa się w tradycyjny sposób, a na dodatek jest do niej kolejka, warto wcześniej zważyć walizkę. Można to zrobić przy wolnym stanowisku. Jeśli okaże się, że waży zbyt dużo, masz jeszcze czas przed nadejściem Twojej kolejki, żeby się przepakować. Jeżeli wszystko jest w porządku, to jest moment rozstania się z walizką. Zostanie na nią naklejona naklejka z kodem lotniska. Zawsze dla pewności możesz zerknąć, czy jest on prawidłowy. Jeśli tak, najprawdopodobniej zobaczysz swój bagaż już na lotnisku docelowym. Na wypadek, gdyby tak się nie stało, dostajesz potwierdzenie nadania bagażu. Pracownicy lotniska często przylepiają do okładki paszportu, aby nie zaginęło.

KROK 4: Kontrola bezpieczeństwa

Wiesz po czym można poznać na lotnisku starego wygę? Po tym, że jest doskonale przygotowany do kontroli bezpieczeństwa. Ważne jest tu odpowiednie nastawienie: pamiętaj, że jest ona przeprowadzana po to, aby wszyscy pasażerowie czuli się bezpiecznie, dlatego pomóż kontrolerom dobrze wykonać ich pracę. Przed przejściem przez bramkę i przepuszczeniem Twojego bagażu przez rentgen, zdejmij okrycie wierzchnie, pasek, zegarek, biżuterię oraz opróżnij kieszenie i umieść wszystkie przedmioty w przygotowanym pojemniku.

Kontrola bezpieczeństwa

Z bagażu podręcznego wyjmij urządzenia elektroniczne (laptop, tablet, ładowarki) i również umieść je w kuwetach. Jeśli masz na nogach kozaki, buty z wysoką cholewą lub zawierające duże metalowe elementy, zdejmij je i umieść w osobnym pojemniku, a na nogi załóż plastikowe ochraniacze. Pamiętaj, że nawet jeżeli bramka tego nie zasygnalizuje dźwiękiem, pracownik ochrony ma prawo przeszukać pasażera ręcznie, lub za pomocą wykrywacza metalu. Pamiętaj, że płyny i kremy w bagażu podręcznym mogą się znajdować jedynie w opakowaniach nieprzekraczających objętość 100 ml.

Z bagażu podręcznego wyjmij urządzenia elektroniczne.

KROK 5: Jak dojść do bramki

Jeżeli numer bramki nie jest wydrukowany na karcie pokładowej, znajdziesz go na tablicach informacyjnych. Obok numeru powinna wyświetlać się też informacja na temat statusu lotu. Jeżeli zobaczysz “Go to gate” albo “Boarding” – udaj się jak najszybciej do bramki (gate). Dobrze jest oszacować czas, który potrzebujesz na dotarcie do niej – pomogą Ci w tym znaki (np. 15 minut piechotą) albo aplikacje mobilne, np. GateGuru lub MiFlight. Jeśli po drodze planujesz zakup alkoholu w sklepie wolnocłowym, poproś o zapakowanie go w lakowaną torbę, dzięki temu unikniesz problemów podczas ewentualnej przesiadki. Na pokładzie samolotu zabronione jest spożywanie własnego alkoholu, lepiej więc nie otwieraj zakupionych butelek. Inne napoje, np. kawę, herbatę, wodę możesz wnieść na pokład.

bramka

KROK 6: Wejście na pokład

Do odlotu zostało niewiele czasu. Żeby wejść na pokład samolotu jeszcze raz pokaż dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport oraz bilet. Priorytetowo odprawiają się pasażerowie klasy biznes, premium, rodziny z małymi dziećmi, kobiety w ciąży, osoby starsze i niepełnosprawne. W przypadku dużych samolotów odprawa podzielona jest na etapy, uzależnione od przypisanego miejsca w samolocie.

pokład

Słuchaj uważnie poleceń personelu. Do samolotu nie zawsze wchodzi się bezpośrednio przez rękaw łączący pokład z budynkiem lotniska. Czasami trzeba dojść pieszo albo podjechać autobusem. Jeżeli do samolotu można wejść zarówno z przodu jak i z tyłu, zobacz jaki masz numer siedzenia – użyj tylnego wejścia jeżeli jest to liczba powyżej 15. W samolocie zajmij miejsce tak szybko jak to możliwe, aby nie tarasować przejścia. Duży bagaż podręczny umieść w luku bagażowym, małe torby zmieszczą się pod siedzeniem.

Wejście na pokład

KROK 7: Lot z przesiadką

Jeżeli podróżujesz z przesiadką, często już w samolocie możesz poprosić o sprawdzenie, do której bramki trzeba się udać po wylądowaniu. To istotna informacja, zwłaszcza jeśli do kolejnego lotu zostało niewiele czasu. Jeżeli personel nie może udzielić Ci potrzebnej informacji, po wylądowaniu sprawdź na tablicach gdzie znajduje się bramka, z której masz odprawę na następny lot albo udaj się do transfer desk. Odwiedziny w punkcie informacyjnym będą konieczne jeżeli nie masz jeszcze karty pokładowej na kolejny lot.

Może się tak zdarzyć w przypadku wielogodzinnych lotów połączonych z długim czasem oczekiwania na lotnisku. Czasami podczas przesiadek konieczna jest zmiana terminala, a w przypadku dużych lotnisk może to oznaczać nawet podróż autobusem, albo pociągiem. Im szybciej znajdziesz się w okolicy bramki, tym lepiej. Po wylądowaniu nie musisz odbierać bagażu rejestrowanego, zostanie on automatycznie przekierowany na następny lot. Nie przechodź do strefy odbioru bagażu, ani nie kieruj się znakami wskazującymi wyjście do miasta, aby przez przypadek nie opuścić lotniska.

przesiadka

Inaczej sprawa wygląda jeżeli samodzielnie wykupiłeś/ wykupiłaś dwa osobne bilety lotnicze. Może się okazać, że musisz przejść przez kontrolę paszportową, odebrać bagaż rejestrowany, a następnie ponownie się odprawić. Koniecznie zwróć na to uwagę, jeśli Twój pierwszy lot jest międzynarodowy, a następnie masz w planach podróż w obrębie tego samego kraju. Najprawdopodobniej będziesz musiał/ musiała się udać do hali odpraw lotów krajowych (domestic).

KROK 8: Kontrola paszportowa

Niezależnie od lotniska, po wylądowaniu naprawdę trudno się zgubić. Jeżeli samolot zatrzymał się w dalszej części lotniska – musisz podjechać wskazanym autobusem, a jeśli stoi przy rękawie, w ciągu kilku minut znajdziesz się w hali przylotów. W strefie Schengen zwykle nie obowiązuje kontrola paszportowa, można od razu udać się po odbiór bagażu. Czasami jednak względy bezpieczeństwa skłaniają niektóre kraje członkowskie do zastosowania kontroli paszportowej. Tego nigdy nie rób na lotniksu.

Kontrola paszportowa

W Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach, w których obowiązuje ruch wizowy, podczas kontroli paszportowej zostanie sprawdzona również wiza. Może się zdarzyć, że pracownik lotniska będzie chciał zadać kilka pytań dotyczących celu podróży. Nie należy się denerwować i odpowiadać zgodnie z prawdą. W niektórych państwach, np. w Japonii procedury bezpieczeństwa, przed wjazdem wymagają pobrania skanu odcisków palców albo rogówki oka. Postępuj zgodnie z instrukcjami pracownika lotniska.

KROK 9: Odbiór bagażu

Po kontroli paszportowej czas odebrać bagaż. Kieruj się znakami, najczęściej towarzyszy im piktogram przedstawiający walizkę. Na tablicy informacyjnej powinny wyświetlać się numery taśm, na które zostanie wyłożony bagaż z Twojego lotu. Gdy zauważysz swoją walizkę i zgarniesz ją z taśmy, upewnij się że na pewno należy ona do Ciebie. Zdarza się, że ktoś ma podobny model, co może przysporzyć sporo zamieszania. Jeżeli stanie się najgorsze i okaże się, że Twój bagaż nie doleciał na miejsce, idź do biura rzeczy znalezionych (Lost & Found) i zgłoś zgubę.

KROK 10: Wyjście z lotniska

Aby opuścić lotnisko idź za znakami wskazującymi wyjście do miasta. Jeżeli nie masz nic do oclenia (Nothing to declare), udaj się w stronę oznaczonych na zielono drzwi. Jeśli jednak przewozisz przedmioty wymagające odprawy celnej jak np. towar przeznaczony na sprzedaż, skieruj się w stronę służb granicznych. W hali przylotów można się zazwyczaj spodziewać zgiełku, ale przed Tobą już ostatni etap podróży.

wyjście

W zależności od tego, jaki środek transportu wybrałeś / wybrałaś wypatruj odpowiedniego znaku, pokazującego kierunek przystanku, stacji, parkingu czy postoju taksówek. Jeżeli zamierzasz dostać się do miasta taksówką, warto rozważyć ofertę korporacji oferującej przedpłatę (pre-paid taxi). W krajach takich jak Indie, Brazylia, czy Chiny pozwoli Ci to uniknąć nieuczciwych kierowców. Jeśli planujesz do miasta dostać się na własną rękę wynajętym samochodem, tutaj znajdziesz informacje o tym, jak wynająć najtańsze auto.

Ten artykuł został zaktualizowany 6 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.