Wiadomosci Porady Pierwszy raz lecisz samolotem? Sprawdź nasze TOP wskazówki

Wszystkie artykuły

Pierwszy raz lecisz samolotem? Sprawdź nasze TOP wskazówki

Okazało się, że jednak nie uda Ci się przejść przez życie chociaż raz nie lecąc samolotem? Dojrzałeś / dojrzałaś do tego, że spełnić swoje marzenie o podróży, której nie da się odbyć pociągiem? Albo po prostu wcześniej nie było okazji, żeby przeżyć lot?

Spokojnie. Skyscanner jest po to, żeby pomóc Ci łatwo przejść przez to doświadczenie. Co więcej, żeby było ono miłe, a może i żebyś je pokochał / pokochała! Sprawdź czego się spodziewać na kolejnych etapach podróży samolotem!

1. Korzystaj z wyszukiwarki lotów

Dla wielu początkujących pasażerów sporym stresem jest znalezienie i rezerwacja biletu. Pozwól, aby ktoś (coś) wykonał za Ciebie pracę wyszukania lotu w wybranym kierunku w odpowiednim czasie i najniższej możliwej cenie. Gdy już wybierzesz bilet, zostaniesz przekierowany / przekierowana na stronę linii lotniczych lub agencji podróży, na której zobaczysz podsumowanie danych lotu i formularz, w którym możesz wpisać swoje dane i zapłacić za bilet. Po potwierdzeniu transakcji dostaniesz potwierdzenie na pocztę elektroniczną.

2. Odpraw się online

Po dotarciu na lotnisko czekają Cię następujące czynności:

  • znalezienie stanowiska swoich linii, odprawienie się przy nim i nadanie bagażu rejestrowanego
  • przejście przez kontrolę bezpieczeństwa
  • odnalezienie swojej bramki i stawienie się przy niej na czas

Wiele linii oferuje możliwość dokonania odprawy jeszcze z domu, przez Internet. Po wpisaniu numeru rezerwacji na stronie swojego przewoźnika znajdź hasło „odprawa online”. W zależności od polityki danych linii, będzie ona możliwa w określonym czasie przed odlotem. Nie jest to obowiązek, ale samodzielne odprawienie się często sprawia, że Twój bilet jest tańszy i możesz później dotrzeć na lotnisko.

3. Miej mały bagaż

Jeśli jest to możliwe, podróżuj tylko z bagażem podręcznym. W wielu przypadkach oznacza to sporo tańszy bilet i dodatkową wygodę. Z bagażem podręcznym odpada Ci oddawanie rejestrowanego, a potem czekanie na jego odbiór przy taśmie. Odpada Ci też ewentualny stres związany z zagubieniem lub zniszczeniem torby rejestrowanej. No i oczywiście masz mniej do noszenia.

Miej mały bagaż

4. Zapakuj płyny do 100 ml w osobną torebkę

Jeśli zastosujesz się do naszej rady numer 3, pamiętaj żeby nie zabierać przedmiotów, których nie można wnosić na pokład samolotu, a inne żeby odpowiednio zabezpieczyć. Wszelkie kosmetyki i inne produkty w płynie lub w kremie powinny znajdować się w pojemnikach nie większych niż 100 ml (nie może to być np. opakowanie 200 ml wypełnione tylko do połowy). Wyjątkiem od tej zasady są rzeczy kupione w strefie bezcłowej perfumy, alkohole itp.)

5. Zaufaj pilotom

Jeśli stresujący jest dla Ciebie sam lot, a przed podróżą samolotem powstrzymywało Cię przekonanie, że tak wielkie maszyny jak samoloty nie mają prawa unosić się w powietrzu, wiedz, że nie jesteś w tych obawach sam. Strach przed lataniem to powszechna sprawa, warto jednak z nim walczyć, jeśli drzemie w Tobie chęć odkrywania świata. Najważniejsze jest opieranie się na faktach i zaufanie nowoczesnej technologii i profesjonalizmowi załogi. Podróż samolotem jest statystycznie najbezpieczniejsza i służy temu szereg procedur.

Zaufaj pilotom

6. Idź za znakami

Wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie na dużych, międzynarodowych lotniskach. Rzeczywiście londyńskie Heathrow czy Amsterdam-Schiphol przypominają raczej małe miasta, a nie tylko porty lotnicze. Pamiętaj jednak, że lotniska i oznakowania na nich muszą być zrozumiałe dla podróżnych z całego świata, dlatego są maksymalnie proste i klarowne. Nawet nie znając języka możesz kierować się numerami bramek, ikonami ze zrozumiałymi dla reprezentanta każdej kultury symbolami, a w końcu poprosić o pomoc w informacji.

Idź za znakami

7. Zadbaj o komfort

Nie próbuj swojej podróży samolotem tylko przetrwać. Zrób niej czas relaksu i rozrywki. Zadbaj o dobre samopoczucie podczas lotu, zminimalizuj negatywne skutki jet-lagu i wypełnić czas lotu przyjemnościami. Obejrzyj film, którego od dawna nie miałeś / nie miałaś czasu obejrzeć, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki albo pośpij. Jeśli możesz, pozwól sobie na lampkę wina na pokładzie, a na lotnisku kup sobie pamiątkę albo chociaż kultową czekoladę Toblerone.

Zadbaj o komfort

8. Sprawdź trasę z lotniska

Twoja podróż samolotem kończy się tak naprawdę po dotarciu do hotelu / hostelu w mieście przeznaczenia, a nie na lokalnym lotnisku. Dlatego przed odlotem pamiętaj, żeby sprawdzić najlepsze opcje dojazdu z lotniska do miasta. Mając świadomość, że wiesz, co robić po wyjściu z samoloty zapewniasz sobie dodatkowy komfort. Sprawdzając wcześniej możliwości transferu z lotniska, masz też większą szansę wybrać najtańszą i najwygodniejszą opcję.

Sprawdź też:

10 rzeczy, których niepotrzebnie boisz się przed pierwszym lotem

10 najczęstszych problemów w podróży i jak sobie z nimi radzić

Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa