COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Najlepsze miejsca do nurkowania

Wszystkie artykuły

Najlepsze miejsca do nurkowania

Nurkowanie w Egipcie czy odkrywanie dna najczystszych jezior w Polsce? Skyscanner przedstawia najlepsze miejsca do nurkowania w Europie i na świecie.

1. Morze Czerwone, Egipt

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim doskonały stosunek jakości do ceny. Oznacza to tyle, że za niewielkie pieniądze możesz tu oglądać najwspanialsze cuda natury. Po pierwsze loty do Egiptu są niedrogie, a żeby podziwiać kolorowe rafy Morza Czerwonego nie musisz spędzić dwóch dni w podróży. Trzeba pamiętać, że Egipt to popularny kierunek turystyczny, raczej trudno znaleźć tu pustą plażę lub miejsce, w którym miejscowi nie są przygotowani na Twoje przybycie.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Morze Czerwone, Egipt

Z perspektywy nurka jest to jednak korzystne. Jeśli chodzi o infrastrukturę, dostępność doświadczonych instruktorów czy kursy nurkowania, Hurghada nie ma sobie równych. W jej pobliżu możesz odkrywać nie tylko życie skrzydlic, muren, błazenków i innych egzotycznych ryb, ale i podziwiać romantyczne wraki, jak na przykład te w Abu Nuhas Reef. Hurgadzie ustępuje Sharm El Sheikh, w pobliżu którego można odwiedzić – uważany przez wielu za bezkonkurencyjny – wrak Thistlegorm.

Najlepsze miejsca do nurkowania

2. Zalew Zakrzówek, Polska

Najlepsze miejsca do nurkowania nie zawsze są na drugim końcu świata. Polska jest świetnym miejscem, zarówno do stawiania pierwszych kroków w nurkowaniu, jak i podejmowania większych nurkowych wyzwań. Regionem, który może pochwalić się najczystszymi jeziorami w Polsce są oczywiście Mazury.

Nurkowanie w Polsce

W Bałtyku w sezonie letnim można z powodzeniem oglądać romantycznie niszczejące wraki w okolicach Zatoki Puckiej czy Zatoki Gdańskiej. Skyscanner proponuje do nurkowania w Polsce kierunek nieco zaskakujący, bo zlokalizowany w południowej części kraju. W okolicach Krakowa znajduje się Zalew Zakrzówek, który powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Na jego dnie na głębokości od siedmiu do dwudziestu metrów spoczywają duży fiat, furgonetka i inne elementy dawnego miasteczka robotników.

Najlepsze miejsca do nurkowania

3. Atol Baa, Malediwy

Malediwy to wyspiarskie państwo zbudowane na rafie koralowej. Oznacza to tyle, że magiczne podwodne miasta pośród rafy można tu znaleźć na każdym kroku. Nie daj się jednak zwieźć, te w okolicy stolicy kraju, Male, są często obumarłe i zniszczone przez zanieczyszczenia z miasta. Generalna zasada jest taka: im dalej od niego, tym rafy piękniejsze i bogatsze. Szczególnie popularne wśród nurków są atole Addu (najbardziej wysunięty na południe), a także uważany za najczystszy i najmniej przekształcony przez człowieka.

Najlepsze miejsca do nurkowania:  Malediwy

Baa, kilka godzin motorówką od Male. Bogactwo podwodnego życia jest tutaj niesłychane. Godzinami można obserwować rekiny, płaszczki, żółwie wodne i ławice kolorowych rybek. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić uprawnienia centrum nurkowego, a przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie, które uwzględnia transport medyczny. W razie wystąpienia choroby dekompresyjnej potrzebne jest szybkie przedostanie się do dwóch istniejących w tym kraju komór.

Najlepsze miejsca do nurkowania

4. Sipadan, Borneo

Odwiedzenie największej wyspy Azji i nie zanurzenie głowy pod wodę przy Sipadan to prawdziwy grzech. Ta niewielka wysepka zlokalizowana w malezyjskim stanie Sabah na północno-wschodnim wybrzeżu Borneo słynie z tego, że jest miejscem godów żółwi zielonych. Rzeczywiście, żeby nie doświadczyć tutaj bliskiego spotkania z tymi delikatnymi i majestatycznymi gadami trzeba się bardzo postarać. Na Sipadan sprawnie działają centra nurkowe, które organizują całodniowe wypady do najlepszych stanowisk, zarówno dla pływających z maską i fajką, jak i z butlą. Infrastruktura dla podróżnych jest tu nieźle rozwinięta, noclegi, transport i jedzenie bardzo niedrogie. Z drugiej strony, Sipadan zachowała swój dziki charakter i nie została przekształcona pod rynek turystyczny.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Sipadan, Borneo

5. Istra, Chorwacja

W prestiżowym gronie rajskich kierunków do nurkowania Chorwacja zajmuje honorowe miejsce. Pod wodą można tu odkrywać nie tylko mieszkańców Adriatyku, zatopione wraki, ale i podwodne kompleksy jaskiń. Wszystkie te cuda można znaleźć w wodach w pobliżu półwyspu Istra. Jaskinia Fraskeric, ławice koników morskich i zatopione łodzie to niektóre z tutejszych skarbów.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Istra, Chorwacja

Temperatura wody latem to średnio od 7 °C do 24 °C, trzeba jednak pamiętać, że w różnych regionach kraju, można odczuć znaczne jej wahania. Poza sprzyjającym warunkom pogodowym i bogactwem podwodnych atrakcji, dużym plusem nurkowania w Chorwacji jest profesjonalne zaplecze i dbałość o bezpieczeństwo nurków. Jeśli planujesz odkrywanie dna Adriatyku, pamiętaj o wyrobieniu pozwolenia w Chorwackim Związku Nurkowym. W razie wystąpienia choroby dekompresyjnej, komory znajdują się w Splicie i Puli.

Najlepsze miejsca do nurkowania w Europie

6. Silfra, Islandia

Pamiętasz wulkan Eyjafjallajökull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą w 2010 roku? Aktywność wulkanów na Islandii wynika z tego, że leży ona na styku dwóch płyt tektonicznych: eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej. Szczelina, która je od siebie oddziela to Silfra, a wokół niej powstał Park Narodowy Thingvellir. Czy możesz sobie wyobrazić bardziej niesamowite miejsce do odkrywania podwodnego świata?

Najlepsze miejsca do nurkowania: Silfra, Islandia

Woda nie jest tu może tak ciepła jak podczas nurkowania w Chorwacji, ale krajobrazy są nieziemskie, a woda przejrzysta jak nigdzie (widoczność sięga trzystu metrów)! Wąwóz, który – upraszczając nieco sprawę – oddziela Amerykę od Azji kryje bajkowe formacje skalne, porosty i roślinność w tylu odcieniach zieleni, istnienia ilu nie podejrzewałeś/podejrzewałaś! Infrastruktura dla nurków stoi w Islandii na najwyższym poziomie, ale uwaga: ceny mogą przerażać.

7. Larnaka, Cypr

Nurkowanie w ciepłej, przejrzystej i mieniącej się we wszystkich odcieniach turkusu wodzie okalającej wybrzeża Cypru to przyjemność, którą trudno porównać z czym innym. Tutejsze dno obfituje w fantazyjne formacje skalne, wraki i zwierzęta morskie (np. ośmiornice). Jednym z kultowych stanowisk do nurkowania jest miejsce, w którym spoczywa wrak szwedzkiego promu Zenobia. Można się do niego dostać z Larnaki.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Larnaka, Cypr

Mierzący sto siedemdziesiąt metrów długości i ponad dwadzieścia szerokości jest największym wrakiem na Morzu Śródziemnym. Co więcej, zatonął z całym ładunkiem, co stanowi nie lada gratkę dla doświadczonych nurków. Najbarwniejsze ryby można oglądać przy stanowisku o nazwie Bambi w pobliżu Kyrenii, czy w Rezerwacie ryb Akrotiri przy Limassol. To obok Larnaki, jedna z miejscowości, w których znajdują się komory dekompresyjne.

8. Bloody Bay Wall, Kajmany

Europa ma wiele wspaniałych miejsc do nurkowania, ale po obrazki raf koralowych jak z albumu trzeba się wybrać nieco dalej. Wyjątkowe bogactwo flory i fauny, a także ciepłą i czystą wodę znajdziesz na karaibskich Kajmanach. Rekiny, płaszczki czy papugoryby beztrosko świdrują między barwnymi rafami. Najbardziej spektakularne spotkania można zaliczyć przy pionowych ścianach raf, z czego najsłynniejszą jest Bloody Bay Wall przy Małym Kajmanie. Pamiętaj, że najlepsza widoczność występuje tutaj w porze deszczowej, podczas której temperatura powietrza to blisko 30°C, a wyspę nawiedzają huragany. Jeśli możesz przymknąć oko na te ekstremalne warunki pogodowe, w nagrodę czeka widoczność do sześćdziesięciu metrów!

Najlepsze miejsca do nurkowania: Bloody Bay Wall, Kajmany

9. Banco Chinchorro, Meksyk

Meksyk jest usiany genialnymi stanowiskami do nurkowania, ale Banco Chinchorro to absolutny nurkowy top na skalę świata. Największa rafa na północnej półkuli kryje nie tylko niebywałe bogactwo flory i fauny (płaszczki, rekiny, grupery, żółwie), kilkadziesiąt podwodnych kanionów, ale i tajemnicze wraki okrętów. Na dnie spoczywa ich tu przynajmniej dziewięć, w tym ciekawy hiszpański galeon. Zachwycając się tutejszymi cudami natury nie zapomnij się i nie nurkuj głębiej niż trzydzieści metrów. W pobliżu nie ma żadnej komory dekompresyjnej, która może pomóc w nagłych przypadkach.

Banco Chinchorro, Meksyk

10. Gozo, Malta

Malta to ostatnio coraz popularniejszy kierunek wśród polskich turystów. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli głównym celem podróży do tego wyspiarskiego państwa jest nurkowanie, w pełni usatysfakcjonowani będą przede wszystkim doświadczeni nurkowie. To dla nich wody okalające Maltę i Gozo mają najwięcej do zaoferowania. A są to między innymi cieplutka i przejrzysta woda, intrygujące formacje skalne, nietypowe rośliny. Najsłynniejszym punktem nurkowym jest oczywiście Blue Hole, głębokie na osiem metrów wgłębienie, które stało się domem złocistożółtego koralowca. Na Gozo można z łatwością znaleźć godne zaufania centra nurkowe i niezłą bazę noclegową. A loty na Maltę coraz tańsze!

Najlepsze miejsca do nurkowania: Gozo, Malta

Ten artykuł został zaktualizowany 16 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.