Wiadomosci Porady Londyn w weekend: najlepsze bezpłatne atrakcje

Wszystkie artykuły

Londyn w weekend: najlepsze bezpłatne atrakcje

Londyn to wielokulturowe miasto, niestety słynące z wysokich cen. Można tu jednak znaleźć światowej klasy atrakcje, które nie kosztują ani grosza... to znaczy pensa. Skyscanner zebrał je, aby stworzyć z nich weekendowy przewodnik po Londynie.

Sprawdź loty do Londynu

Dzień pierwszy

Niezależnie od tego, o której godzinie dotrzesz do stolicy Wielkiej Brytanii, zacznij swoją londyńską przygodę od wizyty na stacji metra Tower Hill. Jak tylko z niej wyjdziesz, ujrzysz przed Tobą wspaniały widok na Tower of London, który dawniej służył jako pałac królewski, forteca i więzienie. Za samo zwiedzanie trzeba uiścić opłatę, ale w nocnej Ceremony of the Keys można uczestniczyć bezpłatnie, jeśli tylko zrobiło się wcześniej rezerwację przez internet.

Tuż obok Tower of London znajduje się także jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, Tower Bridge. Przejdź go na piechotę, a znajdziesz się na przeciwko City Hall, czyli ratusza. Nietypowy kształt budynku zapewnia mniejsze zużycie energii. Pójdź nieco dalej na zachód, a zobaczysz HMS Belfast, który pamięta czasy Drugiej Wojny Światowej. Można go zwiedzić po kupieniu biletu, albo bezpłatnie zrobić sobie na jego tle zdjęcie.

A sunset view of Tower Bridge and City Hall

Jeśli jeszcze go nie zauważyłeś, na horyzoncie w kierunku południowym wybija się The Shard, najwyższy budynek w Londynie, mierzący 309 metrów – kolejna okazja na świetne zdjęcie. Do tej pory jesteś już prawdopodobnie głodny / głodna. Dlatego najlepiej idź prosto do Borough Market, gdzie możesz skosztować przekąsek z lokalnych produktów. Właściwie, przyjdź tu nawet jeśli nie chce Ci się jeść – choćby dla samej atmosfery.

Cofnij się do Tamizy i idź dalej na zachód. Miniesz szekspirowki Globe, rekonstrukcję dawnego teatru i Millennium Bridge, ale najwięcej uwagi na pewno warto poświęcić Tate Modern. Wejście do tej galerii jest bezpłatne!

Jeśli podróżujesz z dziećmi, może je zainteresować Southbank Centre – wiele atrakcji jest tutaj całkowicie bezpłatnych: wystawy, pokazy, warsztaty, czy rozmowy. W weekendy warto wyjść na zewnątrz i zjeść coś dobrego z Southbank Centre Food Market.

Zanim zapadnie noc, koniecznie odwiedź położone nieopodal London Eye. Sama przejażdżka trochę kosztuje, ale zawsze możesz po prostu przejść przez Westminster Bridge, przyjrzeć się z bliska Big Benowi i Pałacowi Westminsterskiemu.

Palace of Westminster

Dzień drugi

Twój pierwszy dzień w Londynie był dość intensywny, dlatego zanim wrócisz do Pałacu Buckingham, żeby zobaczyć zmianę straży o 11:30, porządnie się wyśpij. Ceremonia trwa około trzech kwadransów, a powtarzana jest od XVII wieku.

Wieczorem, przespaceruj się po The Mall aż do ścisłego centrum, za które można uznać Trafalgar Square. Jest to jeden z najważniejszych punktów Londynu od XIII wieku. Góruje nad nim National Gallery, w której obejrzysz między innymi "Ambasadorów" Hansa Holbeina, "Słoneczniki" Van Gogha, czy "Madonnę w grocie" Leonarda da Vinci.

Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to jest idealny moment na zjedzenie czegoś smacznego. Pięć minut stąd jest słynne Soho, a w nim mnóstwo restauracji i barów. Nieopodal znajduje się Piccadilly Circus, które służy za odpowiednik nowojorskiego “Times Square” z wielkimi billboardami i charakterystyczną rzeźbą Anterosa. Na zakupy wybierz ulice Regent, Carnaby i Oxford.

Zakończ popołudnie odwiedzając Muzeum Brytyjskie, w którym znajdziesz jedne z najcenniejszych artefaktów kultury starożytnej, jak Kamień z Rosetty, który pomagał archeologom rozszyfrowywać hieroglify czy Marmury Elgina, dawniej część ateńskiego Partenonu.

Zanim wyjedziesz, postaraj się choć na chwilę zajrzeć na ulicę Fenchurch. Londyńczycy mają mieszane uczucia co do znajdującego się tutaj budynku nazywanego "Walkie-Talkie", ale trudno zaprzeczyć, że rozciąga się stąd świetny widok na South Bank z "Podniebnego Ogrodu" (Sky Garden) na trzydziestym piątym piętrze. Można tu wejść za darmo, ale trzeba zrobić wcześniejszą rezerwację.

A view of the skyscrapers in London

Sprawdź też:

5 miejsc w Londynie, w których można spotkać gwiazdy

10 alternatywnych pomysłów jak zwiedzać Londyn

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa