Wiadomosci Porady Limity bagażu podręcznego w Ryanair i jak je obejść

Wszystkie artykuły

Limity bagażu podręcznego w Ryanair i jak je obejść

Jakie są limity na bagaż podręczny i jak przygotować się do podróży, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku. Sprawdź nasze wskazówki i miej pewność, że Twoja torba ma odpowiedni rozmiar i wagę.

Jakie są limity na bagaż podręczny w Ryanair?

TaryfaWymiary bagażu podręcznego Ryanair
Plus, Flexi Plus i Family Plus (lub wykupili usługę Priority BoardingTorba podręczna: 55 x 40 x 20 cm + Dodatkowa torebka: 35 x 20 x 20 cm
pozostaliDodatkowa torebka: 35 x 20 x 20 cm + Torba podręczna: 55 x 40 x 20 cm (przewożona w luku bagażowym)

Jakie są limity na bagaż rejestrowany w Ryanair?

Maksymalna waga Koszt przewozu
20 kg25 €

Jak mogę obejść limity bagażu w Ryanair?

Zastosuj się do naszych rad, a nie będziesz mieć żadnych przykrych niespodzianek związanych z bagażem podczas swojego lotu z Ryanair.

1. Nie zapomnij torebki

Pasażerowie, którzy wykupią pierwszeństwo wejścia na pokład (koszt 5-6 €) lub posiadacze taryfy Flexi Plus, Family Plus lub Plus mają prawo zabrania ze sobą na pokład – poza bagażem podręcznym – dodatkowej niewielkiej torby, takiej jak laptop w etui czy damska torebka. To spore ułatwienie, bo upychanie ich na siłę do bagażu podręcznego tylko po to, żeby bezpiecznie przemknąć się obok kontrolujących oczu załogi, nie jest ani proste, ani przyjemne. Dlatego, nawet jeśli nie masz w zwyczaju nosić dodatkowych torebek, warto skorzystać z tego prawa. To szansa na zabranie większej liczby bagażu, a także wygoda. Taka podręczna saszetka z paszportem, biletem, portfelem i komórką pozwoli Ci szybciej przebrnąć przez wszystkie formalności. Oczywiście, jeśli z tej rady skorzystają wszyscy na raz, być może część bagaży będzie trzeba zarejestrować. Odbędzie się to jednak nieodpłatnie, a jedynym minusem takiej sytuacji jest to, że być może będzie trzeba chwilę dłużej poczekać.

2. Kup odpowiednią walizkę

Wiele sklepów sprzedających torby i walizki, informuje o tym, które z nich spełniają wymogi linii lotniczych. Ponieważ tanie loty zyskują na popularności, wielu producentów projektuje walizki od razu z myślą o limitach bagażu podręcznego linii lotniczych. Mają one swoją robocza nazwę "kabinówki". Ryanair sam nawet sprzedaje walizki produkowane przez Samsonite, które posiadają gwarancję dopasowania do swoich limitów. Oczywiście nie musisz kupować walizek od Ryanair, żeby podróżować z tymi tanimi liniami.

3. Przyjedź odpowiednio wcześnie na lotnisko

Jeśli przed lotem okaże się, że do zabrania na pokład jest zbyt dużo toreb podręcznych, niektórzy pasażerowie mogą być poproszeni o oddanie ich jako bagaże rejestrowane. Ryanair zabiera do kabiny pasażerskiej dziewięćdziesiąt toreb podręcznych o wymiarach 55 x 40 x 20 cm. I tu dochodzimy do jednego z wielu powodów, dla których warto pojawić się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli przyjedziesz wcześniej, zwiększasz szanse swojej walizki na to, że załapie się na pokład razem z tobą. Co to znaczy "odpowiednio wcześnie"? Na lotach krajowych powinno starczyć półtorej godziny, na międzynarodowych najlepiej przyjedź dwie godziny przed planowanym odlotem. Pierwszeństwo będą mieli pasażerowie, którzy wykupili odprawę priorytetową. Im bliżej nich się znajdziesz, tym większa szansa, ze Twój bagaż również wyląduje w szafkach nad głowami na pokładzie. Co robić z pozostałym do odlotu czasem? Odpisz na zaległe maile albo kup przekąskę na podróż – w samolocie będzie ona sporo droższa.

Przyjedź odpowiednio wcześnie na lotnisko

4. Zapakuj bagaż rejestrowany na spółkę

Jeśli podróżujesz z przyjacielem albo z kimś z rodziny, możecie razem zapakować walizkę do nadania. Przecież zazwyczaj przy pakowaniu się brakuje nam tylko tych paru kilo do szczęścia. Za to szczęście w tanich liniach oczywiście dodatkowo się płaci, ale kosztem można się podzielić, wykupując opcję bagażu rejestrowanego na spółkę.

5. Postaw na miniaturki

Jeśli nie chcesz przepłacać za bagaż, wciel się w postać Guliwera odwiedzającego Krainę Liliputów. Innymi słowy, postaw na miniaturki potrzebnych Ci produktów. Kupowanie kosmetyków w mniejszych opakowaniach rzadko wychodzi taniej, dlatego najlepiej zainwestuj raz w małe buteleczki i przelewaj z "domowych" kosmetyków tylko tyle, ile potrzebujesz na podróż. Taka strategia idzie w parze z zasadami dotyczącymi przewozu płynów na pokładzie samolotu. Do torby podręcznej nie można zapakować płynu, ani kremu, który znajdowałby się w opakowaniu powyżej 100 ml.

Do mini-kosmetyków idealnie będzie pasował ręcznik z mikrofibry, który można złożyć w małą kostkę. Jeśli jesteś typem, który nie rusza się w podróż bez prostownicy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz kupić ją w wersji kompaktowej, zajmującej połowę mniej miejsca w walizce. Oczywiście nie wszystko występuje w lilipucim wydaniu. Jeśli próbujesz zapakować do torby przedmiot, który zajmuje naprawdę dużo miejsca, zrób rachunek sumienia – czy aby na pewno jest Ci on niezbędny? A może na miejscu możesz kupić jego odpowiednik?

6. Ostrożnie wybieraj dodatkowe opcje Ryanair

Podczas wybierania dodatkowych opcji przy rezerwacji z Ryanair, skoncentruj się na tym, czego najbardziej potrzebujesz podczas tego konkretnego lotu. Czy zależy Ci na zarezerwowanych miejscach do siedzenia, więcej miejsca na nogi, a może chcesz mieć pewność, że Twój bagaż podręczny zmieści się na pokładzie. Jeśli to właśnie jest dla Ciebie priorytetem, możesz zdecydować się na dodanie usługi Pierwszeństwa Wejścia na pokład za opłatą €5 za lot w jedną stronę.

7. Sprawdź inne tanie linie

Ryanair to nie jedyny tani przewoźnik z dużą ofertą lotów. easyJet oferuje podobne limity bagażu, ale nie zwraca uwagi na to, ile bagaż waży. Z kolei pasażerowie Flybe mogą zabierać ze sobą dodatkową torbę, którą podczas lotu można umieścić pod siedzeniem z przodu.

Sprawdź też:

Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

14 genialnych rad jak się pakować

Bagaż podręczny: przewodnik po dozwolonych wymiarach i wagach

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa