Wiadomosci Porady Jak najlepiej wymienić walutę przed podróżą?

Wszystkie artykuły

Jak najlepiej wymienić walutę przed podróżą?

Wymiana waluty powinna być najprostszą rzeczą pod słońcem. Jednak dobrze znając zasady gry, można dodatkowo zaoszczędzić. Skyscanner podpowiada, jak najlepiej płacić za granicą i jak najtaniej wymienić pieniądze.

Pamiętaj, że kursy walut, które przezornie sprawdzisz w internecie, rzadko kiedy będą równe tym, które będą dostępne na miejscu. Wszystko dlatego, że te znalezione online są bardziej uśrednione i odwołują się do globalnych procesów ekonomicznych. A w miejscu, w które jedziesz na wakacje są drobni przedsiębiorcy, którzy chcą zyskać na swoim biznesie – to normalne. Masz jednak prawo zdecydować gdzie i w jaki sposób wymienisz walutę, co przy większych kwotach może wiązać się z zaoszczędzeniem okrągłej sumy.

Metody płacenia zagranicą

Karta kredytowa

Jeśli tylko w kraju, do którego jedziesz płacenie kartą jest wystarczająco popularne, większość opłat możesz dokonywać właśnie w ten sposób. Wtedy dodatkowym kosztem jest tylko przewalutowanie po kursie banku. Zawsze jednak dobrze mieć przy sobie choć trochę gotówki, zwłaszcza jeśli planujesz testować smakołyki z ulicznych stoisk, czy robić zakupy na bazarach – tam karta się nie przyda.

Karta kredytowa

Źródło: Thinkstock/iStock Editorial/gnomeandi

Miejscowe bankomaty

Wyciągnięcie gotówki swoja kartą z lokalnego bankomatu to zazwyczaj najtańsze rozwiązanie, przy którym banki pobierają prowizję w granicach 2,5-3%. Przed wyjazdem, koniecznie się jednak upewnij, jak to działa, żeby nie na miejscu nie mieć niemiłej niespodzianki. Poza tym, zawsze jest szansa, że bank jest Ci w stanie zaoferować korzystne rozwiązanie.

Miejscowe bankomaty

Wymiana waluty w banku

Zazwyczaj banki i lotniska to dwa miejsca, w których kursy walut są najmniej korzystne. Dla mniej popularnych walut, koszty prowizji mogą dochodzić aż do 10%! Zdarza się jednak, że bank jest jedynym miejscem, gdzie możesz wymienić pieniądze, albo będzie to miejsce najbezpieczniejsze.

Wymiana waluty w banku

Czeki podróżnicze

To rozwiązanie znajduje zastosowanie już raczej tylko w amerykańskich filmach z lat 70-tych. Dziś mało kto akceptuje czeki podróżnicze. Możesz spróbować z nich skorzystać, jeśli jesteś sentymentalny / sentymentalna, ale naprawdę dostępne są dziś o wiele wygodniejsze rozwiązania.

Czeki podróżnicze

Punkty wymiany walut

Jak sama nazwa wskazuje powstały one po to, żeby zarabiać na wymianie waluty. Często jednak oferują korzystniejsze warunki niż banki. Poza tym możesz z nimi negocjować, szczególnie przy wymianie większych kwot.

Co robić?

  1. Jeśli jest taka możliwość, wymień walutę jeszcze na miejscu. W rodzinnym mieście łatwiej będzie Ci się dowiedzieć, gdzie to zrobić najtaniej. Jeśli w danym państwie obowiązuje lokalny pieniądz, zorientuj się, jaka z dużych walut jest tam w użyciu jako druga: dolar, funt, a może euro? Przykładowo, w wielu państwach azjatyckich nadal każdy chętnie kupi od Ciebie dolary.

  2. Zorientuj się, jakie zasady wymiany waluty obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Poczytaj na forach, co najlepiej sprawdziło się osobom, które już przez to przeszły. W jednym państwie najkorzystniejsza jest wymiana w banku, w innym pieniądze mogą wymieniać na przykład sklepikarze.

  3. Stosuj różne metody płatności: tam gdzie się da, płać kartą kredytową, a poza tym miej przy sobie trochę gotówki, na przykład wypłaconej z bankomatu. Dla bezpieczeństwa, trzymaj pieniądze, karty i dokumenty podróżne w różnych miejscach (tylko pamiętaj gdzie).

Sprawdź też:

17 trików jak oszczędzać na wakacjach

Jak tanio podróżować po świecie? Praktyczne wskazówki

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa