COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Gdzie zamieszkać na emeryturze?

Wszystkie artykuły

Gdzie zamieszkać na emeryturze?

Za najlepsze miejsca na emeryturę, światowe rankingi określają Hiszpanię i Niemcy. Koszty życia są tam jednak zbyt wysokie na polskie warunki, dlatego emeryt, który chciałby spędzić jesień życia w „ciepłych krajach” powinien raczej spojrzeć na Azję czy Amerykę Południową. Skyscanner podpowiada, gdzie zamieszkać na emeryturze?

Wyjazd na stałe w tak odległe miejsce jest bardzo trudną decyzją – nowa kultura i bycie z daleka od rodziny może być przygnębiające. Z drugiej strony, taka podróż może okazać się przygodą życia i zapewnić bardziej komfortowe warunki niż Polska.

1. Malezja

Gdzie zamieszkać na emeryturze? Malezja to fascynujący kraj w Azji Południowo-Wschodniej, zajmujący Półwysep Malajski i częściowo wyspę Borneo. Jest to jeszcze dość egzotyczny kierunek z punktu widzenia Polaka. Ale warto poznać go lepiej, bo ma wiele do zaoferowania. W latach 90-tych Malezja była uważana za jednego z „gospodarczych tygrysów Europy”. Widać to szczególnie w supernowoczesnym centrum stolicy, Kuala Lumpur. Kraj cieszy się dobrą oceną opieki zdrowotnej, co ważne z punktu widzenia emeryta. Malaje to z definicji muzułmanie, ale panuje tu wzajemne poszanowanie odmienności religijnej.

Malezja

Mieszkańcy są otwarci, klimat równikowy z odświeżającą porą deszczową i mnóstwo skarbów natury i kultury czekających na odkrycie. Zapierające dech w piersiach lasy deszczowe Borneo, sierociniec orangutanów w Sepilok, rafy koralowe w Sipadan, zakupy w KLLC i międzynarodowa kuchnia. To tylko niektóre atrakcje, które można odkrywać na emeryturze. Oczywiście, koszty życia są tu średnio niższe niż w Polsce, dlatego przeprowadzka tutaj jest wykonalna.

2. Nikaragua

Nikaragua brzmi jak koniec świata, ale warto ją poważnie rozważyć, jeśli planujesz wyprowadzić się z Polski na emeryturę. Ceny mieszkań są tu aż o połowę niższe, tanie jest też życie codziennie, jedzenie i inne produkty, polska emerytura jest tu więc po prostu więcej warta. Kraj ten wyróżnia się pod kątem jakości środowiska naturalnego, dość wysoko również ocenia się tutejszą opiekę zdrowotną. Gigantycznym plusem Nikaragui jest jej położenie – od zachodu cieszy się 320 kilometrami wybrzeża nad Oceanem Spokojnym, od wschodu 480 kilometrami granicy z Morzem Karaibskim. Piękna, postkolonialna architektura, wulkany, plaże i rajskie wyspy – tu można spędzać jesień życia.

Nikaragua

3. Portugalia

Gdzie zamieszkać na emeryturze w Europie? Portugalia to jedno z państw w Europie Zachodniej, w którym notuje się porównywalne zarobki i koszty życia co w Polsce. Nie jest to na pewno najtańszy kierunek do życia na emeryturze. Ale jeśli masz oszczędności, a chcesz być dość blisko Polski, warto rozważyć Portugalię. Poza wysokim poziomem infrastruktury i podobną (bo europejską) kulturą, możesz się tu spodziewać spokoju, dużo słońca i pięknej przyrody. W Portugalii można też dobrze zjeść i zaspokajać potrzeby estetyczne podczas koncertów fado, a w miastach, wielu dostępnych tu wydarzeń artystycznych. Zobacz najpiękniejsze miejsca w Portugalii.

Portugalia

4. Ekwador

Stosunkowo niedroga ziemia i niskie ceny wynajmu to jedne z głównych zalet Ekwadoru jako kierunku do przeprowadzki na emeryturę. Równikowy klimat pozwoli Ci wygrzać kości, a gdy zmęczy Cię upał, możesz uciec w chłodniejsze Andy. Na terenie wzniesień Kordyliery Zachodniej znajdziesz Park Narodowy Cajas, obejmujący ponad dwieście malowniczych jezior pochodzenia polodowcowego. Wielokulturowa stolica Quito czy fascynujące Wyspy Galapagos to inne miejsca, które można odkrywać podczas emerytury w Ekwadorze.

Ekwador

5. Tajlandia

Choć Tajlandia to już mocno wyeksploatowany pod względem turystycznym kierunek, koszty życia nadal są tu dużo niższe niż w Polsce. Popularność Tajlandii ma swoje zalety – mieszkańcy są przyzwyczajeni do podróżnych spoza Azji i przyjaźnie do nich nastawieni. Tajlandia to rajskie plaże, fascynujące świątynie i przepyszne jedzenie. Odważ się zamieszkać w domku na plaży po drugiej stronie globu. Wnuki na pewno chętnie będą Cię w nim odwiedzać.

Tajlandia

6. Czarnogóra

Gdzie zamieszkać na emeryturze? Może w Czarnogórze? To jedno z nielicznych europejskich państw, w których jest cieplej niż w Polsce, a jednocześnie koszty życia są niższe. Wybrzeże Morza Adriatyckiego to naprawdę przyjemne miejsce na odpoczynek na emeryturze. Bałkańska gościnność i doskonała kuchnia to inne mocne argumenty za rozważeniem tego kierunku. Zobacz najpiękniejsze miejsca w Europie.

Czarnogóra

7. Kolumbia

Kolumbia w ostatnich latach pnie się w górę rankingów określających rozwój gospodarczy i poziom życia. Przede wszystkim wysoko oceniane są opieka zdrowotna i jakość środowiska naturalnego. Dzięki temu starsze osoby mogą czuć się bezpiecznie, zdrowo i korzystać z wolnego czasu. Koszty życia są w tym południowo-amerykańskim kraju średnio o 20-30 procent niższe niż w Polsce (porównanie cen w stolicach). Skyscanner przypomina, że Kolumbia leży nad Morzem Karaibskim. To oznacza dostęp do cudownych plaż i czystej, turkusowej wody. Poza odpoczynkiem nad wodą można tu odkrywać wspaniałe parki narodowe jak Cañon Del Río Claro czy Tayrona.

Kolumbia

8. Filipiny

Poza ciepłym klimatem i wspaniałą przyrodą, jedną z największych zalet Filipin są bardzo niskie koszty utrzymania. Są one kilka razy niższe niż w Polsce, więc polska emerytura zyskuje tu na wartości. Dzięki temu, żyjąc tu można pozwolić sobie na prywatną opiekę medyczną. Państwowa może być na bardzo różnym poziomie – w większych miastach na zachodnim, we wsiach na bardzo niskim. Filipiny to cudowni ludzie i przepiękna przyroda. Dla wielu osób znaczenie może mieć także fakt, że to kraj w osiemdziesięciu procentach katolicki. Zobacz cuda Azji!

Filipny

Ten artykuł został zaktualizowany 11 lipca 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.