Wiadomosci Porady Co warto zobaczyć w Warszawie?

Wszystkie artykuły

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa nie jest miastem tak eleganckim jak Wrocław, czy tak klimatycznym jak Kraków. Mało kto z ręką na sercu powiedziałby też, że to miasto ładne. Nie ma chyba jednak drugiego takiego miejsca, które mimo tragicznej historii w błyskawicznym tempie przerodziło się w europejską stolicę z prawdziwego zdarzenia.

Można tu doświadczyć różnorodności architektonicznej XX wieku. I odwiedzić wiele niestandardowych atrakcji turystycznych. Skyscanner podpowiada, co warto zobaczyć w Warszawie.

1. Stare Miasto i Barbakan

Pierwsza odpowiedź na pytanie „Co warto zobaczyć w Warszawie?” to oczywiście – Stare Miasto. Najstarsza dzielnica miasta to Zamek Królewski, zabytkowe kościoły i XVII i XVIII-wieczne kolorowe kamienice. Całość otacza średniowieczny mur obronny z czerwonej cegły. Jak spędzić tu czas? Można tu wypić kawę na jednym z dwóch historycznych placów targowych. Warto też jak najwięcej zbaczać z głównych ulic i próbować się zgubić. Można dzięki temu trafić na wąskie przejścia na podwórka kamienic, ukryte ogródki czy schody prowadzące donikąd.

Stare Miasto i Barbakan

2. Łazienki Królewskie

Letnia siedziba królów polskich to także popularny kierunek wśród turystów odwiedzających Warszawę. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wiele mają one do zaoferowania. Można przespacerować się w kierunku amfiteatru. Karmić karpie na mostku przy Pałacu na Wyspie. A w sezonie można tu bezpłatnie posłuchać koncertów chopinowskich, poćwiczyć jogę na trawie. I przespacerować się po niedawno odrestaurowanym Ogrodzie Chińskim. Do kultowych należą już też wystawy prezentowane na ogrodzeniu parku wzdłuż Alei Ujazdowskich. Tutaj znajdziesz więcej parków i ogrodów w Polsce.

Koncert Chopinowski

3. Dawny Jazdów

Łazienki Królewskie należą do terenu historycznego osiedla Jazdów, dziś znanego jako Ujazdów. To pięknie położona część Warszawy z szeregiem interesujących miejsc do odwiedzenia. Skyscanner zachęca do spaceru od Parku Ujazdowskiego do Placu na Rozdrożu. Tutaj zaczyna się teren dawnego Szpitala Ujazdowskiego – w jednym z jego zabytkowych gmachów mieści się dziś Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Instytut teatralny

Źródło: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Poza pobuszowaniem w zbiorach książek i archiwaliów związanych z polskim teatrem, można tam napić się kawy i wziąć udział w (przynajmniej) jednym z organizowanych tu spektakli, wydarzeń i spotkań. Na tym samym terenie, warto odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej czy zjeść elegancki obiad w restauracji Qchnia Artystyczna z widokiem na Wisłę. Ciekawostką osiedla Jazdów jest też skupisko tzw. domków fińskich, sprowadzonych po wojnie na potrzeby mieszkańców zniszczonej Warszawy.

4. Co zobaczyć w Warszawie? Wisłę

Zagospodarowanie wschodniego brzegu Wisły to w ostatnich latach jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji Warszawy. Powiśle odnawia swoje oblicze, a pomaga w tym fantastyczne Centrum Nauki Kopernik. Nad wodą powstały bulwary, na które przenosi się życie mieszkańców, szczególnie w cieplejszych miesiącach w roku.

Centrum Nauki Kopernik

Dyskoteki na barkach, mobilne teatry, plaże i pokazy świetlne fontann to tylko niektóre z nadwiślańskich atrakcji. Coraz popularniejsze stają się też rejsy po rzece. Ci, którzy wolą bardziej kameralną atmosferę, mogą się przenieść na drugą, „dziką” stronę Wisły. Tam to dopiero jest widok!

4. Fotoplastikon warszawski

Jeśli nie wiesz, co zobaczyć w Warszawie, popytaj mieszkańców. Jedna z najlepiej ukrywanych warszawskich atrakcji to fotoplastykon. Znajdujące się on w bramie przepięknej Kamienicy Hoserów przy ulicy Aleje Jerozolimskie 51 . Można powiedzieć, że to pierwowzór dzisiejszych kin 3D. Wieloboczne drewniane urządzenie pozwala oglądać serie stereoskopowych fotografii przez specjalne lunety. Siada się przy nich na stołku. Fotoplastykon prezentuje różnorodne stare fotografie, a jednymi z najciekawszych kolekcji są te przedstawiające dawną Warszawę. Odkryj typowe małe sklepy Warszawy.

5. Stadion Narodowy i Saska Kępa

Nie satysfakcjonuje Cię obejrzenie tylko kanonu warszawskich atrakcji? Zastanawiasz się, co zobaczyć w Warszawie, ale po drugiej stronie Wisły? Z centrum najłatwiej się tam dostać przez Most Poniatowskiego spacerem lub podjeżdżając tramwajem. Pierwszym przystankiem za rzeką jest Rondo Waszyngtona, przy którym znajduje się zbudowany na potrzeby Euro 2012 stadion PGE Narodowy.

Stadion Narodowy

Stadion żyje przez cały rok. Organizowane są na nim wystawy, pokazy i szereg innych imprez, związanych nie tylko ze sportem. Rondo Waszyngtona to także początek ulicy Francuskiej, głównej ulicy wyjątkowej i klimatycznej dzielnicy Warszawy, Saska Kępa. Zaledwie dziesięć minut od śródmieścia, można się tu przenieść w świat, w którym czas płynie według zupełnie innego rytmu. Spotkasz tu rodziny przechadzające się z dziećmi, zakochane pary w kawiarniach i rowerzystów wyprowadzających psy.

Kawiarnie Saskiej Kępy

6. Teren dawnego getta

Podczas Drugiej Wojny Światowej na terenie Muranowa i Woli powstało getto dla ludności żydowskiej utworzone przez władze niemieckie. W 1942 roku większość z nich zostało wywiezionych i zamordowanych w obozie zagłady w Treblince. Po powstaniu w getcie, zostało ono ostatecznie zlikwidowane w maju w 1943. Dziś na jego terenie znajduje się szereg miejsc pamięci, ośrodków kultury Żydowskiej oraz otwarte niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich.

7. Miejsca związane z Powstaniem Warszawskim

Jednym z wydarzeń, które w największym stopniu do dziś określają tożsamość Warszawy jest tragiczny zryw pod koniec Drugiej Wojny Światowej. Miejsca związane z Powstaniem Warszawskim znajdziesz w całym mieście, mogą to być murale z symbolem Polski Walczącej, tablice pamiątkowe i dziury po pociskach w murach kamienic.

Warszawskie kamienice mają niezwykły klimat.

W multimedialnym Muzeum Powstania Warszawskiego można posłuchać autentycznych relacji powstańców, zobaczyć replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 i dowiedzieć się jak wyglądało życie w powstańczej Warszawie. Jeśli uda Ci się odwiedzić miasto 1 sierpnia, będziesz mieć okazję zaobserwować jak obchodzi ono rocznicę wybuchu powstania. Najlepiej być wtedy na Cmentarzu Powązkowskim albo w centrum miasta, aby doświadczyć jak o godzinie 17 (godzina „W” – start powstania) na minutę zatrzymuje się ono w hołdzie poległym.

8. Komunistyczna architektura

Co zobaczyć w Warszawie? Jej budynki. Jedną z najciekawszych cech Warszawy jest także jej różnorodna architektura. Reprezentuje ona rozmaite epoki historyczne. Mimo zniszczenia podczas Drugiej Wojny Światowej, nadal można tu znaleźć eleganckie przedwojenne kamienice. Z kolei inne dzielnice zdominowane są przez modernistyczne, szklane projekty wieżowców. Jednym z charakterystycznych dla Warszawy stylów jest też ten z okresu Polski Ludowej.

Co zobaczyć w Warszawie?

W ramach odbudowywania Warszawy po wojnie, powstało wtedy wiele masywnych budowli wcielających idee socrealizmu. Najsłynniejszą z nich jest Pałac Kultury. Warszawiaków łączą z nim niejednoznaczne relacje, a także Plac Konstytucji. Zwróć uwagę na potężne kandelabry, siermiężne fasady budynków i płaskorzeźby przedstawiające „ludzi pracy”.

9. Hipsterska Warszawa

Jeśli chcesz spędzić prawdziwie warszawski wieczór pośród jej mieszkańców, a nie innych przyjezdnych, musisz wiedzieć o kilku miejscach. Trendy nocnego życia wyznaczają tu hipsterzy, spędzający czas w barach i klubach na Placu Zbawiciela i w jego okolicach. Latem, rozmowy przy piwie i winie przenoszą się na chodniki, ławki i schody. Jeśli wcześniej masz ochotę na nieco inteligentnej rozrywki, sprawdź repertuar miejscowego Klubu Komediowego. Prezentuje on spektakle improwizowane i stand-upy. Warto też wybrać się do pubów i klubów w warszawskiej dzielnicy Praga, np. na ulicę 11 listopada.

Sprawdź też: 23 najbardziej hipsterskie dzielnice w Polsce i na świecie

Sklep z parasolkami.

10. Pałac w Wilanowie

To także jeden z klasyków turystycznej mapy Warszawy, ale naprawdę trudno się dziwić. Poza możliwością zwiedzenia wyjątkowego barokowego pałacu króla Jana III Sobieskiego, warto tu zaczerpnąć świeżego powietrza, przechadzając się po przepięknym przypałacowym ogrodzie. Pochodzi on z XVII wieku i został zaprojektowany w stylu włoskim, nawiązując do form antycznych, renesansowych i barokowych.

Artykuł został zaktualizowany 20 czerwca 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.