Wiadomosci Porady Bilet i bagaż dla malucha w samolocie. Co warto wiedzieć o opłatach za latanie z dziećmi?

Wszystkie artykuły

Bilet i bagaż dla malucha w samolocie. Co warto wiedzieć o opłatach za latanie z dziećmi?

Podróżowanie z dziećmi może być cudowne nie tylko ze względu na wspólne, rodzinne wrażenia z wyjazdu, ale także z powodu niższych cen. Zdarza się, że za bilet lotniczy dla niemowlaka (do 2 roku życia) zapłacisz nawet dziesięć razy mniej niż za swój. Sprawdź, na jakie dokładnie koszty się przygotować. Zobacz też, jaki bagaż przysługuje najmłodszym.

Opłaty i zasady przelotu z dziećmi różnią się w zależności od linii lotniczych. Przedstawiamy warunki obowiązujące u wybranych, popularnych w Polsce przewoźników.

Ryanair

Bilet lotniczy

Opłata za przelot w jedną stronę dziecka do dwóch lat wynosi 20 Euro*. Na jednego opiekuna przypada jedno niemowlę. Pamiętaj, że dziecko także przy powrocie musi spełniać te kryteria wiekowe. W przeciwnym razie należy wykupić bilet jak dla dorosłego.

Bagaż

Jeśli lecisz z dzieckiem w wieku poniżej 24 miesięcy, przysługuje Ci dodatkowy bagaż podręczny (oprócz swojego) o wadze maksymalnie 5 kg.

Jednemu dziecku przypadają też za darmo dwie niemowlęce rzeczy, czyli wózek i do wyboru: fotelik samochodowy, łóżeczko turystyczne lub podstawka podwyższająca. Aby je nadać, zgłoś się przynajmniej 40 minut (a najlepiej jeszcze wcześniej) przed wylotem. Za każdą dodatkową sztukę bagażu trzeba zapłacić 47 zł (10 Euro). Zwróć też uwagę na obowiązujące ograniczenie do 20 kilogramów. Dla niemowlaka nie przysługuje możliwość zamówienia bagażu rejestrowanego.

Sposób podróżowania

Zanim dziecko ukończy 2 lata podróżuje na kolanach opiekuna. Zabezpieczenia dla siedzącego z dorosłym malucha powinna zapewnić obsługa samolotu. Dziecko powyżej roku ma możliwość siedzieć osobno, ale linia wymaga specjalnych pasów. Jest także opcja skorzystania fotelika samochodowego – pamiętaj jednak, że musi on być dopuszczony do używania w samolocie. W tym przypadku trzeba skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem poprzez czat lub obsługę klienta i zgłosić wybór takiego sposobu podróży.
Dziecko nie może podróżować samo dopóki nie skończy 16 lat.

Wizzair

Bilet lotniczy

Opłata za niemowlę w zależności od lotu wynosi w jedną stronę od 35 do 117 zł. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, a cena za Twój bilet do lub z powrotem, nie przekracza 27 Euro – za swoją pociechę zapłacisz tyle samo. Powinna mieć jednak w dniu powrotu z podróży nie więcej niż 2 lata. Natomiast dzieci od 2 do 14 lat płacą normalnie, ale powinny podróżować z opiekunem. Dzieci i towarzyszący im dorośli mają tę samą rezerwację.

Bagaż

Do samolotu można bezpłatnie zabrać przedmiot dla malucha o wymiarach nie większych niż 40/30/18 cm. Ten bagaż w zamyśle powinien bezpośrednio służyć niemowlęciu. Bez dodatkowych opłat przewieziesz również spacerówkę lub nosidełko (składane).
Wózki dziecięce w luku bagażowym nie wymagają dodatkowej opłaty, jeśli ich użytkownik leci tym samym samolotem. Pozostałe dodatkowe akcesoria jako bagaż rejestrowany podlegają cennikowi linii lotniczych.

Sposób podróżowania

Jako dorosły przewieziesz na kolanach tylko jedno dziecko do 2 lat, te starsze nie mogą już podróżować w ten sposób, tylko na osobnych siedzeniach. Zakup dodatkowego miejsca (cena zależy od umiejscowienia w samolocie) uprawnia do wykorzystania fotelika dziecięcego, który ma być zamieszony tyłem do kierunku jazdy i posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Nie dotyczą Cię wtedy limity bagażu i opłaty za dziecko. Takie extra miejsce można zarezerwować online (w imieniu wpisując „INFANT”) i potwierdzić dane dziecka oraz korzystanie z fotelika w telecentrum linii lotniczych.

LOT

Bilet lotniczy

Za bilet lotniczy dla niemowląt (poniżej 2 roku życia, podróżujących na tym samym miejscu co dorosły) zapłacisz 10 proc. tego, co za swój przelot jako rodzica. Z kolei koszt dla dzieci do 11 roku życia, które siedzą w samolocie na oddzielnych miejscach, wynosi jedynie trzy czwarte ceny regularnej.

Bagaż

Dla niemowląt przewidziany jest jeden darmowy bagaż o wadze do 23 kg i do 158 cm (łączny wymiar). Składany dziecięcy wózek może zostać przewieziony za darmo właśnie na tych zasadach. Wózek dziecięcy zostaje zabrany przez obsługę przed wejściem do maszyny i oddany po wylądowaniu najszybciej jak to możliwe.

Sposób podróżowania

Do 12 roku życia dziecko samo podróżuje jedynie z asystą obsługi kabinowej i lotniska. Taka opcja kosztuje od 170 zł dla lotów międzynarodowych i 70 zł dla krajowych. Odpowiednie pasy zabezpieczające dla najmłodszych zapewnia przewoźnik.

Lufthansa

Bilet lotniczy

Za niemowlaka zapłacisz aż dziesięć razy taniej niż za swój bilet, za starsze dziecko (2-11 lat) o 25 proc. mniej niż wynosi normalna cena. Jeśli drugie urodziny Twojej pociechy wypadają w czasie podróży, trzeba zastosować odpowiednią, zgodną z wiekiem opłatę.

Bagaż

Poza taryfą Ekonomiczną Light niemowlakom poniżej 24 miesięcy należy się bezpłatnie jeden bagaż do 23 kg o łącznych wymiarach nie przekraczających 158 cm. Jako darmowy bagaż podręczny w grę wchodzi wózek (składany), nosidełko lub fotelik samochodowy. Jedną z tych rzeczy można też bezpłatnie przewieźć w luku bagażowym. Gdy dziecko ukończy dwa lata obowiązują go zasady przewozu bagażu takie, jak osobę dorosłą.

Sposób podróżowania

Podróżni, którzy nie ukończyli 7 lat mogą (dobrowolnie) podróżować w specjalnych fotelikach. To rodzic/opiekun odpowiada za zgodność sprzętu z wymaganiami do podróży samolotem. Uwaga: przypadku gdy nie da się ich zainstalować będą nadane jako płatny bagaż rejestrowany (zgodnie z cennikiem).

Warto wiedzieć: Niektóre linie lotnicze (np. Lufthansa) pozwalają pasażerom z dziećmi pierwszym wejść na pokład, dzięki czemu mogą się spokojnie rozlokować na swoich siedzeniach, złożyć wózek itp.

EasyJet

Bilet lotniczy

Opłata za niemowlę do dwóch lat (nieukończonych do dnia podróży) wynosi 110 zł za lot, wlicza się w to pakunek podręczny. Bilet lotniczy dla starszych dzieci kosztuje tyle, ile za dorosłych.

Bagaż

Bagaż rejestrowany dla dzieci i niemowlaków podlega takim samym zasadom, jak dla dorosłych – sprawdź na stronie przewoźnika.

Sposób podróżowania

Jeśli sam/sama lecisz z dwójką dzieci poniżej dwóch lat – jedno trzymasz na kolanach, a drugie na miejscu obok. Za bezpieczne usadowienie dziecka na siedzeniu odpowiada jego opiekun. Linia lotnicza uznaje pasy Child Restraint System (CARES) a także foteliki dedykowane podróży samolotem.
Dzieciom nie wolno podróżować bez opieki osoby co najmniej 16-letniej. Przy czym rezerwację powinna zrobić osoba pełnoletnia (powyżej 18 lat).

Dokumenty dla dziecka

Oprócz ulubionych książeczek nie zapomnij spakować (i oczywiście odpowiednio wcześniej, czyli ponad miesiąc przed wylotem, je wyrobić) dokumentów tożsamości swojej pociechy – dowodu osobistego (podróże po Europie, w strefie Schengen) lub paszportu.

  • Jeśli opłata za dziecko przewyższa cenę normalnego biletu, spróbuj zamówić dodatkowy bilet jak za dorosłego, a potem zmienić na czacie lub infolinii bilet na dziecięcy.

Sprawdź też:

6 super pomysłów na tanie wakacje z dziećmi za granicą i w Polsce

Najlepsze atrakcje dla dzieci w podróży. Miejsca, które musisz im pokazać

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa