Wiadomosci Porady 10 TOP wskazówek, jak przetrwać długodystansowy lot

Wszystkie artykuły

10 TOP wskazówek, jak przetrwać długodystansowy lot

Nie każdy jest stworzony do wielogodzinnej podróży samolotem. Warunki na wysokości są męczące i sprawiają, że po wyjściu na lotnisko w miejscu docelowym czujesz się wykończony / wykończona? Do tego często dochodzi zmiana strefy czasowej, co wywołuje dodatkowe zmęczenie. Skyscanner podpowiada jak skutecznie uprzyjemnić sobie wiele godzin w samolocie i zredukować negatywne skutki długiego lotu!

1. Bądź wypoczęty/wypoczęta

Odwieczny dylemat czy zabierać w podróż zmęczone czy wypoczęte dziecko dotyczy także dorosłych. W przypadku dzieci polecamy zaplanowanie podróży na czas spania, ale dla dorosłych – odwrotnie. Warunki panujące w samolocie i wielogodzinna podróż są bardzo męczące, dlatego jeśli masz taką możliwość, najlepiej przed długim lotem porządnie się wyśpij i zrelaksuj. Dzięki temu lepiej zniesiesz lot. Jeśli zastosujesz metodę "wymęczę się, żeby łatwiej zasnąć" albo "odpocznę w samolocie" możesz skończyć skrajnie wyczerpanym, bo sen na pokładzie nie jest takiej samej jakości jak we własnym łóżku w domu.

2. Miej ze sobą przydatne gadżety

Poduszka pod głowę i słuchawki tłumiące dźwięki z zewnątrz, w tym męczący furkot silnika, to podstawa wyposażenia na długodystansowy lot. Do tego zestawu można jeszcze dorzucić opaskę na oczy (koniecznie taką z namalowanymi oczami) lub własny pokrowiec na fotel w modnym wzorze. A na poważnie: poza przedmiotami, które sprawią, że będzie Ci wygodniej, na pewno przyda się ładowarka bezprzewodowa, dzięki której możesz skorzystać ze swojego tabletu, nawet jak bateria wyczerpie mu się w połowie podróży samolotem.

Sprawdź też: Walka na poduszki… podróżne! Recenzja 11 najlepszych

3. Przebierz się w luźny strój

Jesteś typem, który chce się w samolocie zaprezentować z klasą, czy masz w nosie jak odbiorą Cię współpasażerowie i chcesz tylko, żeby było Ci wygodnie? Luźne spodnie są na pewno wygodniejsze niż garsonka, a T-shirt przyjemniejszy podczas długiej podróży niż elegancka koszula. Jeśli zaraz po wylądowaniu musisz się zaprezentować "biznesowo", przebierz się w samolocie. Na długą podróż dobrze ubrać się na cebulkę: w kabinie czasem jest duszno, a innym razem chłodno z powodu klimatyzacji. Jeśli masz problemy z krążeniem, pamiętaj o skarpetkach uciskowych. Nie są one może krzykiem mody, ale pomogą Twoim nogom przetrwać wiele godzin w pozycji siedzącej.

4. Uniknij odwodnienia

Jednym z powodów zmęczenia i słabego samopoczucia podczas długiego lotu jest odwodnienie. Jego negatywny efekt niestety wzmaga spożywanie alkoholu i kawy. Nic się nie stanie jeśli wypijesz lampkę wina do kryminału, ale pamiętaj aby nadrobić to wodą. Pamiętaj też, że nawet jeśli dobrze Ci się po śpi po odrobinie procentów, w pierwszych godzin mogą one zadziałać odwrotnie: pobudzająco. Poza nią, kawę najlepiej zastąpić zielona herbatą. Ona również Cię pobudzi, a nie spowoduje ona odwodnienia jak kawa. Zabierz ze sobą torebkę lub dwie ulubionego typu zielonego naparu – na pewno pomoże Ci czuć się lepiej po podróży.

5. Pomóż sobie zasnąć

W idealnym scenariuszu bierzesz nocny lot na drugą półkulę, wsiadasz do samolotu wieczorem, przesypiasz całą drogą i budzisz się na śniadanie w samolocie, po którym zaraz lądujesz. W praktyce nie zawsze tak to wygląda, choć sen jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki można spędzić wielogodzinny lot. Po pierwsze: czas w ten sposób szybciej mija, a po drugie częściowo redukujesz zmęczenie podróżne. Ale nie każdy potrafi zasnąć na zawołanie i w każdych warunkach. Spróbuj jednak w miarę możliwości odtworzyć sytuację zasypiania z domu: rozsiądź się wygodnie, zrelaksuj się czytając książkę lub oglądając film, zadbaj o to, żeby było Ci ciepło. Jeśli przez wiele godzin w samolocie nie możesz zasnąć, spróbuj pomóc sobie naparem z rumianku lub melisy (weź je ze sobą, a stewardessę poproś o wrzątek).

Pomóż sobie zasnąć

6. Zapakuj przekąski

Jednym z najciekawszych wydarzeń podczas długiego lotu samolotem jest pora posiłku. Już odkąd zorientujesz się, że personel pokładowy "chodzi z wózkiem", zamykasz książkę, rozkładasz stolik i czekasz na jedzenie, które jesz możliwie długo, aby zabić jak najwięcej czasu. Możesz ten miły czas powtarzać, kiedy chcesz, zabierając ze sobą ulubione przekąski. Jeśli czekolada zawsze poprawia Ci nastrój, miej ją ze sobą i spałaszuj patrząc na ocean z góry.

7. Zaprzyjaźnij się z sąsiadem

Jeśli lubisz zawierać nowe znajomości i masz szczęście, że siedząca obok osoba też, zawsze możesz spędzić miły czas na rozmowie. Jeśli Twój sąsiad podejmie "small talk", jesteś w domu. Jeśli szybko utnie Twoje zagadywanie, albo krótko odpowiada "tak" lub "nie" na Twoje pytania, zawsze możesz poszukać rząd dalej. A jeśli nie trafiłeś na towarzyski samolot, pozostaje książka…

Zaprzyjaźnij się z sąsiadem

8. Zdobądź upgrade

Kluczem do spędzenia miłego czasu podczas długiego lotu są wygoda i przyjemności. Najłatwiej o nie oczywiście w wyższych klasach. O przeniesienie do nich możesz postarać się przed lotem. Spróbuj też wymienić swoje punkty w programie lojalnościowym na upgrade. W klasie biznes otrzymasz na wyższy komfort podróży i większą prywatność. Jeśli to się nie uda, zawsze możesz postarać się o zainscenizowanie własnej klasy biznes i zapewnienie sobie intymności na przykład budując namiot ze swetra wokół siebie…

Sprawdź też: 15 rad jak bezpłatnie przenieść się do klasy biznes

Zdobądź upgrade

9. Rób sobie przerwy

Nie chodzi oczywiście o przerwy od lotu, nie zachęcamy, żeby próbować wysiadać z samolotu, gdy jest w powietrzu. Chodzi o przerwy od siedzenia. Zazwyczaj pasażerowie wstają z miejsc tylko jeśli potrzebują iść do toalety (a i tak starają się ograniczać swoje potrzeby do minimum, żeby uniknąć wstawania wszystkich osób po drodze od okna do alejki), ewentualnie gdy znajomy siedzi kilka rzędów dalej. Warto jednak robić to częściej, żeby rozprostować kości i poprawić krążenie. Dzięki temu nie wyjdziesz z samolotu obolały / obolała. Wystarczy, że postoisz, porobisz krążenia stopami, ewentualnie przejdziesz się po korytarzu. Oczywiście w samolocie nie ma zbyt wielu możliwości do spaceru, ale zawsze możesz krążyć do firanki oddzielającej klasy i z powrotem.

10. Zrób sobie przyjemność

Odłóż sobie jakąś przyjemność na długi lot: niech to będzie odsłuchanie nowego audiobooka ulubionego autora albo obejrzenie oszczędzanych przez ostatnie kilka tygodni odcinków ukochanego serialu. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko przyjemnie spędzisz czas podczas wielogodzinnego lotu, ale może i będziesz go wyczekiwał / wyczekiwała.

Zrób sobie przyjemność

Sprawdź też:

10 najczęstszych problemów w podróży i jak sobie z nimi radzić

8 złotych zasad, które poprawią jakość Twojej podróży

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa