Wiadomosci Polskie powiedzenia… o podróżach

Wszystkie artykuły

Polskie powiedzenia… o podróżach

Polskie powiedzenia są odbiciem tego, jakie wartości ceni się w naszym społeczeństwie. Przeanalizowanie tych, związanych z podróżami pomoże zrozumieć, jakimi jesteśmy podróżnikami.

1. Wybierać się jak sójka za morze

Przysłowie „wybierać się jak sójka za morze” wzięło się od zwyczajów tych ptaków. Jesienią sójki zbierają się w stada i wędrują po lasach tak, jakby szykowały się do dalekiego lotu do „ciepłych krajów”. W rzeczywistości nie odlatują jednak daleko. Dlatego o osobie, która się ociąga, długo wybiera czy pakuje mówi się właśnie w ten sposób. Czy macie wśród przyjaciół takie sójki?

Wybierać się jak sójka za morze

2. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma

To odpowiednik angielskiego przysłowia, którego dosłowne tłumaczenie brzmi „trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie”. Oznacza ono, że człowiek (a Polak może w szczególności?) ma tendencję do idealizowania tego, co nie jest jego, u niego. Wydaje nam się, że w innych miejscach na ziemi ludzie żyją szczęśliwiej, że istnieje raj na ziemi.

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma

3. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

To oczywiście nie jest powiedzenie wywodzące się z języka polskiego, ale w nim funkcjonuje. Odnosi się ono do potężnej sieci dróg zbudowanej w czasach rzymskich. W sensie bardziej metaforycznym używa się go w znaczeniu „bez względu na wybraną drogę, cel jest ten sam”.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

4. Ładny kwiatek krótko przy drodze stoi

Motyw drogi w tym przysłowiu został wykorzystany do przekazania ogólnej prawdy. Coś atrakcyjnego, pożądanego szybko zostaje wykorzystane, szybko się kończy.

5. I na równej drodze kark skręcić można

To fatalistyczne przysłowie, które również wykorzystuje motyw drogi. Zawarte jest w nim ostrzeżenie, aby nie bagatelizować potencjalnych zagrożeń i być na wszystko przygotowanym. Naszym zdaniem to bardzo dobra rada na podróż, choć nie powinna do niej zniechęcać.

I na równej drodze kark skręcić można

6. Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje

To przysłowie zwraca uwagę na to, jak wzbogacające są doświadczenia zebrane w podróży. Dopiero bezpośrednie przeżycie i oglądanie świata na własne oczy buduje mądrość życiową.

7. Kto zważa na każdą chmurkę, ten nigdy nie wybierze się w podróż

Zawarto tu przytyk do tych, którzy długo się do czegoś zabierają. Odnosi się do osób, które zanadto analizują przeszkody na swojej drodze, czym uniemożliwiają sobie realizację planu. Czy naprawdę w deszczu nie można pochodzić po górach?

8. Prawdziwi podróżnicy to Ci, którzy podróżują

Znów przytyk do osób, które lubią dużo opowiadać, ale mało faktycznie robią. Nie odmawiamy nikomu podróżowania w wyobraźni, ale zachęcamy do wcielania wymyślonych w głowie marzeń w życie. Gwarantujemy, że te prawdziwe podróże są dużo lepsze. Sprawdź też: Jak zaplanować wymarzone wakacje z wyszukiwarką podróży?

9. Najdłuższa podróż rozpoczyna się od pojedynczego kroku

To fantastyczne powiedzenie, które zachęca do podejmowania ambitnych celów, podróżniczych i życiowych. Pokazuje, że wielkie rzeczy można robić przy niewielkim nakładzie środków. Trzeba po prostu zacząć, zrobić ten pierwszy krok.

Najdłuższa podróż rozpoczyna się od pojedynczego kroku

10. Kiedy wyruszasz w podróż, nie myśl, że Twój cień zostanie w domu

To przysłowie zaadaptowane w języku polskim z kultury hausa. Jest przestrogą, aby nie traktować podróży jako ucieczki przed problemami.

11. Aby poznać człowieka, trzeba zostać jego towarzyszem podróży

To przysłowie bardzo sprawdza się w życiu. Często w podróży na nowo poznajemy od dawna znane nam osoby, bo widzimy jak zachowują się w niecodziennych sytuacjach. To bardzo pouczające doświadczenie. Można w nim zarówno stracić, jak i zyskać przyjaciół. Dowiedz się, gdzie najlepiej przetestować swój związek?

Aby poznać człowieka, trzeba zostać jego towarzyszem podróży

12. Szczęście i nieszczęście — dwaj podróżni; jeden z nich dziesięć domów ominie, do jedenastego zawita

To głęboko filozoficzne przysłowie wskazujące na przypadkowość losu. Podróżnik to tutaj wędrowiec, „backpacker”, który nie wie, gdzie będzie nocował kolejnej nocy.

13. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

To celne i pozytywne przysłowie, które wskazuje na zdolność człowieka do adaptacji w różnych miejscach, przy jednoczesnym przywiązaniu do tego, co zna. Czy Wy też kochacie moment wejścia do domu, po długiej, fascynującej podróży?

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Ten artykuł został zaktualizowany 11 października 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.