COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Podróżowanie pełne wrażeń: najbardziej emocjonujące atrakcje turystyczne na świecie i w Polsce

Wszystkie artykuły

Podróżowanie pełne wrażeń: najbardziej emocjonujące atrakcje turystyczne na świecie i w Polsce

Adrenalina to Twoje drugie imię? Jeśli podróżowanie utartymi szlakami nie jest dla Ciebie i szukasz czegoś bardziej emocjonującego, wypróbuj naszą listę porywających miejsc, by zacząć kolekcjonować niezwykłe przeżycia.

Te najbardziej ekstremalne i te w sam raz, by zacząć swoją przygodę z wyjazdami z dreszczykiem – oto miejsca, w których przyśpieszy Ci puls.

1. Wiatr we włosach na Klifach Moher, Irlandia

Sprawdź loty do Irlandii

Sprawdź hotele w Irlandii

Klify Moher to ekstremalnie piękne i malownicze skały na zachodnim wybrzeżu Irlandii, które rozciągając się na powierzchni ośmiu kilometrów górują nawet ponad 200 metrów nad Atlantykiem. Niebezpieczeństwem jest tu zdradliwy wiatr, który potrafi uderzyć znienacka, ale największe zagrożenie stanowi nieostrożność samych odwiedzających. Jeśli masz tendencje do szukania dodatkowych przeżyć i łowienia super-ujęć tuż nad przepaścią, nie zabieraj ze sobą selfie sticka na wycieczkę do Klifów Moher – niech Cię nie kusi.

2. Spływ Rawką z naturalnymi przeszkodami, Polska

Kajakarzy z dużym doświadczeniem Rawka nie pokona, ale dla dopiero startujących z tą aktywnością albo dla wycieczek rodzinnych rzeka stanowi duże wyzwanie. Ze względu na liczne przeszkody powstające naturalnie na szlaku wodnym, spływ (np. odcinek między Nowym Dworem a Doleckiem lub Doleckiem, Kamionem i Samicami) zalecany jest osobom z tak zwaną krzepą, które nabrały już kajakarskich szlifów. Wodna trasa w znacznej mierze wiedzie przez Bolimowski Park Krajobrazowy, dlatego warto upewnić się, czy potrzebujesz załatwiać pozwolenia na przepływ. Zazwyczaj zajmują się tym firmy wypożyczające kajaki.

3. Wyprawa do amazońskiej dżungli, Ekwador

Sprawdź loty do Ekwadoru

Sprawdź hotele w Ekwadorze

Bliskie spotkanie z nieobliczalnymi mistrzami kamuflażu, do jakich należą kajmany i kąpiel w Amazonce (w miejscach uznanych przez tubylców za bezpieczne), dzika przyroda w dzień i w nocy – to tylko niektóre atrakcje, które przeżyjesz w Amazonii. Na miejscu załatwisz zorganizowaną wyprawę po przygodę życia. Szlaki z przewodnikiem są przetestowane, ale to przecież dżungla – zawsze może Cię zaskoczyć – zachwycić i zagrozić. To wycieczka z nieustającą adrenaliną! Wypady do dżungli odbywają się także np. w Peru.

4. Pot i łzy w Wielkim Kanionie, Arizona, Stany Zjednoczone

Sprawdź loty do Stanów Zjednoczonych

Sprawdź hotele w Stanach Zjednoczonych

Wielki Kanion to wielki pomnik przyrody. Jego zdobycie wymaga kondycji fizycznej, samozaparcia i dużo zapasów wody (jej uzupełnienie na szlaku bywa problematyczne). Szczególnie, gdy odważysz się zejść wgłąb kanionu, tam gdzie płynie rzeka Kolorado. Słońce nie gra z Tobą do tej samej bramki, więc nietrudno się odwodnić. Nawet jeśli czujesz się panem / panią wszechświata, nie lekceważ tego miejsca ani tutejszych informacyjnych tablic – natura bywa nieobliczalna. Osobom z zawrotami głowy nie zalecamy również słynnego punktu widokowego Skywalk, który jest jakby zawieszony nad przepaścią, ale za to Wielki Kanion widać z niego jak na dłoni.

5. Skok z mostu Perrine, Twin Falls, Idaho, Stany Zjednoczone

Stany to pod wieloma względami oaza różnorodności, tak jest również w przypadku ekscytujących atrakcji dla turystów (i miejscowych). Znajdzie się tu coś i dla fanów base jumpingu, czyli skoków ze spadochronem z różnych budowli np. mostów, drapaczy chmur lub naturalnych urwisk. Z mostu Perrine przy miasteczku Twin Falls można korzystać z tej opcji póki co bez pozwolenia. Trzeba dodać, że skok to blisko 150 m lotu. Powodzenia!

6. Offroad po zimnej i gorącej Islandii

Sprawdź loty do Islandii

Sprawdź hotele w Islandii

W Islandii należy poruszać się po oznaczonych drogach (nie próbuj raczej zbaczać z już wytyczonych śladów), aczkolwiek nocowanie na dziko w krainie gejzerów jest dozwolone, choć znalezienie odpowiedniego miejsca może stanowić pewne wyzwanie (ale w końcu to jest przecież coś, co tak lubisz). Obowiązkowo wybierz się na kąpiel w naturalnych ciepłych basenach (często nie zapłacisz nic lub symboliczne co łaska), spróbuj także zasmakować krajobrazu lodowca np. Fjallsárlón. Samochód posiadający napęd na cztery koła można wypożyczyć na miejscu np. z odbiorem z lotniska w Reykjaviku.

7. Świat widziany z motolotni, okolice Warszawy, Polska

Sprawdź loty do Warszawy

Sprawdź hotele w Warszawie

Miejsc do latania motolotnią jest w Polsce całkiem sporo, chociażby na Mazurach czy na Mazowszu. Jednym z punktów startowych jest lotnisko Chrcynno nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego. Podczas lotu można podziwiać np. ten ukochany przez żeglarzy zbiornik, zaporę w Dębe, a także rzekę Narew czy Bug. I to wszystko około 40 minut drogi z Warszawy, także nawet najbardziej zapracowany podróżnik ma szansę zrealizować taki wypad. TUTAJ sprawdzisz też inne pomysły na weekendową wycieczkę ze stolicy. Oprócz niecodziennych widoków poznasz różne tajniki ruchu w przestworzach. Ze względów bezpieczeństwa przed lotem powinieneś / powinnaś odbyć stosowne szkolenie i pamiętać o kilku zasadach. Nie latać za bardzo najedzonym, w czasie przeziębienia ani nawet po najmniejszej ilości alkoholu. To, czy przelot dojdzie do skutku zależy od warunków atmosferycznych, a decydujący głos ma w tej kwestii doświadczony pilot. Motolotnia przez swoją lekkość staje się mniej odporna na podmuchy wiatru. Koszt zależy od długości lotu, liczby osób, opcji nagrywania i zaczyna się od 190-200 zł.

8. Punkt widokowy w Alpach dla odważnych, Francja

Sprawdź loty do Francji

Sprawdź loty do Włoch

Piękne widoki Ci nie wystarczają? Kręci Cię coś ekstra? W takim razie na pewno spodoba Ci się Le Pas dans le Vide (Krok w otchłań), to niecodzienny punkt widokowy znajdujący się blisko cztery tysiące metrów nad poziomem morza, na górze Aiguille du Midi. Obserwacyjna konstrukcja zbudowana jest z czterech stron ze szkła. Żeby nie rysować butami idealnej powierzchni i nie psuć widoku, zostaniesz poproszony / poproszona, by założyć specjalne (gustowne) obuwie. Bardzo możliwe, że z wrażenia te kapcie Ci spadną. Jakby tych emocji było mało, podziwiać możesz też pobliski Mont Blanc. Kto wie może Twój monolog na Le Pas dans le Vide stanie się tak znany jak ten Kordiana na najwyższym alpejskim szczycie, napisany przez Juliusza Słowackiego?

9. Górnik przy pracy, Wieliczka, Polska

Sprawdź loty do Krakowa

Sprawdź hotele w Krakowie

Już samo schodzenie do kopalni wydaje się ekscytującym przeżyciem – plusem jest także możliwości złapania bakcyla odkrywcy i kolekcjonera podróżniczych wrażeń przez wszystkich, także najmłodszych (powyżej 10 lat i pod opieką dorosłego). Trasa górnicza działa niezależnie od klasycznej ścieżki turystycznej. Pozwala na poznanie górniczego fachu od podszewki, łącznie z otrzymaniem stosowanego sprzętu np. kasku, pochłaniacza i specjalnego uniformu. Dowiesz się np. jak określić poziom metanu czy eksplorować nowe miejsca. Dodatkowo zaznajomisz się z górniczymi zwyczajami. Na wycieczkę należy zabrać ciepłe ubranie i odporne na wilgoć buty. Zwiedzanie zaplanowane jest na trzy godziny, miejsce warto zarezerwować wcześniej. Normalny bilet (według cennika na 2018 rok) kosztuje 59 zł.

10. Ekstremalny spacer na wysokościach, góra Tianmen, prowincja Hunan, Chiny

Sprawdź loty do Chin

Sprawdź hotele w Chinach

W poszukiwaniu mocniejszych wrażeń udaj się na chińską górę Tianmen, na której na wysokości blisko 1,5 kilometra wybudowano podniebną kładkę. Jej część jest przeszkolona, co tylko potęguje i tak już ekstremalne wrażenia widokowe. Przerażająca trasa turystyczna znajduje się w malowniczym Parku Narodowym Góry Tianmen. W niedalekiej odległości (nieco ponad 80 km) zobaczysz inną tego typu atrakcję – słynny 430-metrowy szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie. Stąd spoglądasz 300 metrów w dół. Oba miejsca nie są wskazane dla ludzi o słabych nerwach. Jeśli jednak zdecydujesz się na taką wyprawę, nam pozostaje tylko doradzić – trzymaj się!

11. Spacer na wysokościach dla dużych i małych, Zdziar, Słowacja

Sprawdź loty do Krakowa

Sprawdź loty na Słowację

Za południową granicą Polski czeka nieco mniej przerażająca atrakcja, ale za to dla całej rodziny – spacer Chodnikiem w Koronach Drzew Bachleda na Słowacji w Dolinie Bachledzkiej. Plusem są niesamowite wrażenia (dosłownie kroczysz wśród wierzchołków drzew), a także lokalizacja, ok. 40 minut jazdy autem od Zakopanego. Trasa liczy ponad 1230 metrów, przy czym ścieżka do spacerowania stanowi niespełna połowę tej długości. Dzieci będą piszczeć z radości zjeżdżając po blisko 70-metrowej zamkniętej zjeżdżalni. Inną atrakcją podnoszącą poziom adrenaliny jest siatka zawieszona na wysokości ponad 30 metrów. Tam musisz odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie, czy patrzeć w dół? Obiekt został otwarty dość niedawno, na jesieni 2017 r. Wejście kosztuje ok. 8 Euro.

12. Oko w oko z rekinem, Republika Południowej Afryki

Sprawdź loty do RPA

Sprawdź loty do RPA

Nurkowanie w klatce, gdy wokół pływają rekiny brzmi jak podwójny hardcore! I nim jest, chociaż podobno klatki zaprojektowane są tak, by rekin nie mógł dostać się do środka. Czasem wymagany jest certyfikat z podstaw nurkowania (False Bay), który zazwyczaj można wyrobić na miejscu, ale często nie jest to w ogóle wymagane. Oprócz wspomnianej False Bay możesz nurkować także np. w Mossel Bay, a także na obszarze między wyspą Dyer a osadą Gansbaai. Optymalny do tego okres przypada między majem a październikiem, Pamiętaj, że najlepiej, gdy adrenalina i pogoń za wrażeniami idzie w parze z szacunkiem do środowiska, zwierząt i pogłębianiem swojej wiedzy o nich. Jeśli z jakiegoś względu RPA nie jest dla Ciebie kierunkiem pierwszego wyboru, tego typu atrakcje znajdziesz także w Australii lub w Meksyku.

Sprawdź też:

6 najbardziej niebezpiecznych atrakcji turystycznych na świecie

Gdzie wyjechać na weekend: TOP 10 alternatywnych atrakcji w Polsce

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.