Wiadomosci Podróże z dziećmi. Jak sprawić, żeby były radosne i bezstresowe?

Wszystkie artykuły

Podróże z dziećmi. Jak sprawić, żeby były radosne i bezstresowe?

Wakacje z dziećmi wymagają nieco więcej przygotowań niż spontaniczny wypad we dwoje. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być wspaniałe i satysfakcjonujące. Wystarczy odpowiednie nastawienie i przygotowanie. Przedstawiamy rozmowę z Natalią Sitarską, podróżniczką, właścicielką najpopularniejszego bloga podróżniczo-kulinarnego w Polsce i mamą Maksa, która zjadła zęby na bliższych i dalszych wyprawach z dzieckiem.

Jak sprawić, żeby rodzice i dziecko mieli wspaniałe wakacje podpowiada Natalia Sitarska z Tasteaway.pl

Skyscanner: Na swoim blogu Tasteaway.pl dajesz się poznać jako orędowniczka mądrego podróżowania z dzieckiem, to znaczy takiego, które sprawia radość zarówno rodzicom i dziecku. Czy możesz podzielić się z nami swoimi sposobami, jak to osiągnąć?

Natalia: Tak, naszym zdaniem, nie trzeba rezygnować z podróży, gdy pojawia się dziecko. Nasz syn, Maks podróżował już jako niemowlę. Trzeba po prostu pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jeżeli dopiero zaczynamy podróżować z maluchem, warto go do tego stopniowo przyzwyczajać. Na początek można wybrać bezpieczniejsze kierunki, coś w miarę blisko, z podobną kulturą i klimatem. I gdzieś, gdzie nie jedzie się bardzo długo. Zawsze sprawdzają się w takiej sytuacji Włochy, Kreta czy Hiszpania, szczególnie Wyspy Kanaryjskie, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy.

Sprawdź też: Wakacje w Grecji: przewodnik po 20 najpiękniejszych wyspach

Skyscanner: Czy masz jakieś triki na to, żeby sama podróż szybko minęła dziecku, a jego rodzice, żeby mieli chwilę na relaks?

Natalia: Warto tu powiedzieć o często popełnianym przez rodziców błędzie, wynikającym z wyznawania poglądu, że „wypoczęte dziecko nie marudzi”. Wyruszanie w trasę po drzemce nie sprawdza się. Najlepiej zaplanować podróż właśnie na czas spania. Wtedy jest duża szansa, że dziecko będzie odpoczywało nawet dwie i pół godziny. My staramy się wyjeżdżać wieczorami, tak żeby Maks spał o godzinie 20, albo o 19, kiedy jeszcze przez godzinę się pobawi, coś przekąsi i po prostu zasypia.

Wynajmij auto ze Skyscanner

Skyscanner: Jak się przygotowujecie na samą podróż? Co trzeba ze sobą zabrać?

Natalia: Dla starszego dziecka ważne są przede wszystkim rozrywka i przekąski. To w samochodzie czy samolocie zawsze się przydaje. Zwłaszcza, że posiłek serwowany na pokładzie nie zawsze dziecku odpowiada. Chyba, że są to linie, które oferują menu dla dzieci, np. Emirates. Wtedy warto taki zestaw zarezerwować i dziecko dostaje faktycznie jedzenie dostosowane do swoich potrzeb: banana, bułeczkę, płatki. Jeśli chodzi o rozrywkę, u nas w czasie podróży sprawdzają się aplikacje na telefon czy tablet. Mamy też ze sobą zawsze przybory do rysowania. To skutecznie zajmuje Maksa.

Sprawdź też: 10 aplikacji na podróż z dzieckiem

Skyscanner: A jakie można wymienić niezbędniki, przedmioty, które każdy rodzic powinien mieć ze sobą podczas wakacji z dzieckiem?

Natalia: Niezbędne są przede wszystkim wszystkie przedmioty pielęgnacyjne. My jednak radzimy brać jak najmniej rzeczy w podróż i korzystać z tego, co jest na miejscu. Przykładem może być wanienka dla niemowlaka. Raz spróbowaliśmy ją zabrać, ale stwierdziliśmy, że to niepotrzebny bagaż. Bo przecież nawet dwumiesięczne dziecko można wziąć na ręce, przytulić do siebie i umyć pod prysznicem.

Nam w podróży sprawdziły się też jeszcze dwa gadżety, szczególnie jak Maks był mniejszy. Na stacjonarny wypad z niemowlakiem idealny jest leżaczek. Jego budowa jest bardzo prosta, składa się jednym ruchem, zajmuje niewiele miejsca w samochodzie. Myślę, że w samolocie też można byłoby go nadać. Większość dzieci lubi takie rzeczy, bo nie leży, tylko siedzi, może sobie obserwować świat. Nieco starsze maluchy potrafią też same wprawić go w ruch, więc dodatkowo się bujają. Nam się to bardzo sprawdzało.

Druga kwestia do rozważenia do łóżeczko. Jak się jedzie do hotelu, stacjonarnie, to zazwyczaj nie jest to problem. Ale jeśli mamy założenie, że śpimy tu noc, tu noc i na przykład nie jest to Europa, to warto mieć coś ze sobą. Dla nas świetnym odkryciem był namiot do spania. Mieści się w torbie i łatwo rozkłada. Można go też zabrać na plażę i wtedy słońce nie wpada dziecku do środka. A jak się go zamknie, chroni przed insektami, co jest istotne na przykład w podróżach po Azji.

Skyscanner: Brzmi super. Nie ma takich dla dorosłych?

Powiedz jeszcze proszę, czy jak jedziecie gdzieś dalej, kompletujesz apteczkę?

Natalia: No tak, apteczka to jest na pewno coś co zawsze bierzemy. I trzeba zadbać, żeby były w niej łagodniejsze, dziecięce leki. Na biegunkę Smecta, elektrolity, zwłaszcza jeśli jedzie się do państw z odmienną florą bakteryjną, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przy większym dziecku, które już się samo przemieszcza, plastry chirurgiczne na rozcięcia, woda utleniona i w zależności od miejsca podróży, preparaty na insekty. Trzeba sprawdzić, które można stosować dla dziecka. Takiemu maluchowi można też założyć moskitierę. Dla młodszego warto mieć też witaminę C, dla starszego coś na kaszel i katar.

Bardzo polecam też zabranie dla niemowlaka preparatu na ząbkowanie i leków przeciwuczuleniowych, jak wapno. Oczywiście przed podróżą warto skonsultować się z pediatrą.

Już wiesz, jak zorganizować bezstresowe wakacje z dzieckiem. Sprawdź też Jak przetrwać wakacje z rodzicami?

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa