Wiadomosci Odkryj prawdziwą Barcelonę. Wskazówki lokalnego eksperta

Wszystkie artykuły

Odkryj prawdziwą Barcelonę. Wskazówki lokalnego eksperta

Barcelona to jeden z ulubionych kierunków wyjazdowych, a jej główne ulice są zapełnione turystami przez cały rok. Żeby przespacerować się po niej z dala od ubitych ścieżek, zasięgnęliśmy języka u znawcy tematu – jej mieszkańca, Carlosa. Skorzystaj z jego sugestii, a odkryjesz jej zupełnie nowe oblicze

1. Wybierz się na kolację do dzielnicy Gràcia

Dawniej Gràcia była wioską leżącą poza granicami Barcelony. Rzeczywiście, na mapie widać wyraźnie, jak bardzo różni się ułożenie uliczek w tej części miasta. Wąskie i poplątane od razu rzucają się w oko na tle szerokich przecinających się pod kątem prostym alei pozostałej części metropolii. Mimo, że Barcelona wchłonęła Gracię i inne okoliczne wioski w swoje granice ponad sto lat temu, do dziś można odczuć, że ta dzielnica różni się od pozostałych charakterem. Można tu znaleźć kina z alternatywnym repertuarem i designerskie sklepy z ubraniami. Ale to, za co kocham Gracię, to fantastyczny wybór restauracji, od typowo katalońskich, po libańskie. Co więcej, turyści nadal omijają tę dzielnicę, dzięki czemu właściciele sklepów i barów nie podbijają lokalnych cen. Wybierz się tam koniecznie.

2. Złap okazję na pchlim targu w Els Encants

Mimo, że targ w Els Encants jest jednym z najstarszych w Europie (powstał w XIX wieku), panuje tu raczej współczesna atmosfera. Mieszkańcy Barcelony odwiedzają to kultowe już miejsce w poszukiwaniu przedmiotów, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Są to meble z drugiej ręki, unikatowe książki i płyty, rękodzieło i ubrania. Dla niektórych Els Encants to tylko malownicza góra starych śmieci, dla innych kraina pełna skarbów. Sprawdź, czym będzie dla Ciebie.

Els Encants jest położone na północ od placu Glòries. Targ jest otwarty w poniedziałki, środy, piątki i soboty od 9 rano do 5 po południu.

Metro: L1, stacja <M> Glòries

www.encantsbcn.com

3. Odkryj Raval

El Raval to miejsce, do którego nie dociera wielu turystów i trzeba przyznać, że są ku temu powody: jest zaniedbane i głośne. Z drugiej strony, to najbardziej multikulturowa dzielnica miasta. Mimo wysiłków władz, żeby odnowić i uszlachetnić jej oblicze, El Raval pozostaje jednym z najbardziej autentycznych zakątków Barcelony. Emigranci, studenci i starsze osoby od lat żyją tutaj w harmonii. Na przyjezdnych, którzy odważą się tutaj zajrzeć, czekają teatry, bary, modne sklepy, czołowe galerie i zatrzęsienie… budek z kebabem. El Raval leży w samym sercu Barcelony, po prawej stronie od Rambli, idąc w kierunku morza.

4. Zaangażuj się w działalność Can Masdeu

Pasjonaci ekologicznego stylu życia nie mogą przegapić centrum kulturalnego Can Masdeu, tuż przy parku Collserola na obrzeżach Barcelony. Centrum skupia aktywistów, którzy jak sami deklarują „wyrzekają się świata pieniędzy, spalin, hałasu i zgiełku”. Can Masdeu jest otwarte dla osób z zewnątrz w każdą niedzielę. Można tam zwiedzić organiczny ogród oraz wziąć udział w warsztatach o ekologii, czy permakulturze.

Parc de Collserola

Metro: L3, stacja <M> Canyelles

www.canmasdeu.net

5. Naciesz oko panoramą z bunkru El Carmel

Brzmi nieprawdopodobnie, ale tak, w centrum Barcelony naprawdę znajduje się otwarty dla zwiedzających bunkier. Zbudowano go w 1937 roku podczas hiszpańskiej wojny domowej. Poza lekcją historii, miejsce oferuje także niesamowite widoki. Widać stąd całe miasto, od gór po morze. A wszystko to całkowicie za darmo.

Marià Lavernia, 59

Metro: L5, stacja El Coll-La Teixonera, lub L4, stacja Guinardó

Autobusy 114, 119, 86 i 28

6. Zamyśl się na placu San Felipe Neri

Jest pewne miejsce w samym centrum Barcelony, w którym można znaleźć spokój i ciszę. Plac San Felipe Neri jest nieco ukryty w dzielnicy Barri Gotic. Warto go jednak znaleźć, żeby na chwilę odpocząć od zgiełku i tłumu. Można tu usiąść i zatopić się w zadumie przy zniszczonej fasadzie kościoła, zbombardowanego w 1938 roku podczas wojny domowej.

Plaça San Felipe Neri

Metro: L1, stacja <M> Jaume 1

7. Rozkoszuj się ucztą dla zmysłów podczas show przy Font Magica

Jest tylko kilka miejsc w Barcelonie, uwielbianych przez turystów tak samo jak i przez samych jej mieszkańców. Z pewnością należy do nich Font Magica, czyli magiczna fontanna wybudowana z okazji Expo 1929 roku. Jej „magię” można zaobserwować na pokazach audiowizualnych, podczas których woda i światła tańczą w rytm muzyki. Podkład muzyczny czasami jest zaczerpnięty z klasycznej opery, a czasem z „Gwiezdnych Wojen”. Widowisko jest całkowicie bezpłatne.

Fontanna znajduje się na Montjuïc, obok Plaça d’Espanya.

Metro: L1/L4, stacja <M> Plaça Espanya. Aktualne godziny pokazów

8. Daj się ponieść przez awangardowe CCCB

CCCB to skrót od Centre de Cultura Contemporànea de Barcelona (Centrum Kultury Współczesnej Barcelony). Jest to miejsce pełne wydarzeń kulturalnych i artystycznych, wystaw, wykładów i festiwali. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, ekspozycje zawsze dotyczą różnorodnej tematyki i są prezentowane w niestandardowy sposób. Książki i albumy o najnowszych trendach w kulturze i sztuce oraz najbardziej wyszukane gadżety i pamiątki można znaleźć w znajdującej się tutaj księgarni ‘Laia’,

Montalegre, 5

Metro: L1, stacja <M> Catalunya, Universitat

www.cccb.org

9. Pobiegaj po Carretera de les Aigües

Masz dosyć betonowego krajobrazu? Może mała przerwa na jogging lub rower na łonie natury?

Carretera de les Aigües to 20 kilometrów ubitego piasku pośród śródziemnomorskich sosen. Można tam dotrzeć środkami komunikacji miejskiej i warto to zrobić, chociażby ze względu na piękne widoki na miasto.

Parc Natural de Collserola

Metro: FGC, stacja <S1> Pla dels Maduixers, a potem Funicular de Vallvidrera

Autobus: 196

10. Zgub się w labiryncie w parku Horty

Parc del Laberint d’Horta powstał w 1791 roku i jest to najstarszy park w Barcelonie. Błądzenie po znajdującym się tam labiryncie to frajda dla małych i dużych. Łatwo się tu zgubić, ale szukanie wyjścia pośród nietypowych roślin, rzeźb i stawów z rybami i żabami to prawdziwa przyjemność.

Wejście do parku kosztuje około 2 Euro. Nie można do niego wprowadzać psów, wnosić rowerów, deskorolek, piłek, ani jedzenia.

Pg Castanyers, 1

Metro: L3, stacja <M> Mundet

Tripbod Carlos urodził się w Saragossie (Hiszpania) i jest ekspertem z zakresu odpowiedzialnej turystyki. Doświadczenie zdobył w takich krajach jak Norwegia Arabia Saudyjska, Niemcy, czy Stany Zjednoczone. Jest autorem dokumentu pod tytułem „Ciemna strona turystyki”. Często porusza temat relacji między podróżowaniem, przyrodą i życiem lokalnych społeczności.

Sprawdź też:

11 trików na tanie zwiedzanie Madrytu

15 najpiękniejszych zamków Hiszpanii

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa