Wiadomosci Wycieczki po Polsce: 5 tras autem

Wszystkie artykuły

Wycieczki po Polsce: 5 tras autem

Można narzekać na polskie drogi… albo wykorzystać możliwości, jakie daje poruszanie się samochodem. Skyscanner poleca wycieczki po Polsce samochodem.

1. Wycieczki po Polsce: trasa Kraków-Zakopane-Kraków

Przez: Tyniec-Kalwaria Zebrzydowska-Wadowice-Sucha Beskidzka-Maków Podhalański-Zawoja-Babiogórski Park Narodowy-Jabłonka-Czarny Dunajec-Chochołów-Kościelisko-Zakopane

Powrót: Zakopane-Jaszczurówka-Cyrhla Toporowa-Droga Oswalda Balcera-Wierch Poroniec-Głodówka-Bukowina Tatrzańska-Białka Tatrzańska-Nowy Targ-Dębno-Niedzica-Sromowce-Krościenko-Mszana Dolna-Dobczyce-Wieliczka-Kraków

Długość trasy: ok. 250 kilometrów
Koszt paliwa: ok. 90 złotych

Wycieczki po Polsce: trasa Kraków-Zakopane-Kraków

Dlaczego warto:
Pierwszym przystankiem może być opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Znajdziesz tam strawę dla ducha (wyciszenie) i ciała (pyszne pierogi). Niedawno zostało wciągnięte na listę Pomników Historii, która obejmuje miejsca o szczególnie istotne dla kultury i dziejów Polski. Podróżując tym tropem godnym uwagi punktem jest papieskie miasto Wadowice. Nie tylko ze względu na wadowickie kremówki, ale i możliwość poznania miejsca, gdzie spędził dzieciństwo Jan Paweł II.

Jedną z opcji wypadu z Zakopanego jest wyjazd samochodem do Kościeliska i dwu-trzy godzinny spacer Doliną Kościeliską do schroniska Ornak (11 km w obie strony). Praktyczna rada: przy wjeździe do doliny są płatne parkingi, ale w szczycie turystycznym mogą być oblegane. W Dębnie warto wstąpić do zabytkowego drewnianego kościoła św. Michała Archanioła. Kolejna na samochodowej trasie to Niedzica. Słynie ona z jednego z piękniejszych zamków w Polsce i zapory na Dunajcu.

Tatry

W Sromowcach, które znajdują się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, zaczynają się spływy Dunajcem. Zazwyczaj kończą się one w Szczawnicy. Autem nieco ponad kwadrans dojedziesz do niej z Krościenka. Po dłuższym czasie spędzonym w samochodzie możesz rozprostować nogi i pospacerować po tutejszej promenadzie. Wracając do Krakowa warto zahaczyć o kopalnię soli w Wieliczce. Obok obiektu znajdują się aż trzy parkingi. Najwięcej tras rozpoczyna się od Szybu Daniłowicza. Jeśli chcesz poznać szlak Tajemnice wielickiej kopalni lub Trasę górniczą skieruj się do Szybu Regis.

Wycieczki po Polsce: trasa Kraków-Zakopane-Kraków

W sezonie szczytu turystycznego na Drodze Oswalda Balcera panuje duże natężenie ruchu. Aby uniknąć tłumów można wybrać drogę przez Murzasichle. Koniecznie pamiętaj, aby przed wjazdem do Bukowiny zajechać na punkt widokowy na polanie Głodówka. Nadłożysz raptem dwa-trzy kilometry, a skąd rozpościera się piękny widok na panoramę Tatr.

2. Wycieczki po Polsce: trasa lubelska

Przez: Warszawa-Konstancin-Góra Kalwaria-Kozienice-Dęblin-Puławy-Kazimierz Dolny-Nałęczów-Lublin
Powrót: przez Dęblin i Wilgę prawym brzegiem Wisły
Długość trasy: ok. 360 kilometrów
Koszt paliwa: ok. 130 złotych

Dlaczego warto:
Już na samym początku trasy samochodowej znajduje się Konstancin. Warto pokluczyć tu po części uzdrowiskowej. A jeśli nie masz czasu, żeby wychodzić z auta możesz podziwiać tutejszą zabudowę podczas jazdy. Za Górą Kalwarią koniecznie skieruj się do Czerska. Odwiedź ruiny zamku na skarpie, skąd rozpościera się piękny widok na dolinę Wisły. Sprawdź też: Okolice Warszawy: 6 pomysłów na wyjątkowe wycieczki

Wycieczki po Polsce: trasa lubelska

Na trasie między Górą Kalwarią a Kozienicami mijasz Magnuszew, gdzie odbywały się w 1944 r ciężkie walki, uwiecznione w serialu „Czterej pancerni i pies”. Dobrym pomysłem jest przejazd przez Wisłę w Dęblinie. Możnna tak dojechać do Puław drogą poprowadzoną wiślanym wałem przeciwpowodziowym. Dzięki temu można oglądać sobie zza szyby samochodu rzeczne krajobrazy, a nawet ujście Wieprza do Wisły. Puławy znane są z Pałacu Czartoryskich i parku, ale możesz je także wybrać jako bazę noclegową.

Kazimierz Dolny

Artystyczne dusze koniecznie powinny odwiedzić pobliski Kazimierz Dolny i zjeść kazimierskiego koguta z Piekarni Sarzyński. Łatwo znaleźć tu nocleg w dobrym miejscu poniżej 100 złotych za dobę. Na obrzeżach miasta lub w okolicznych wsiach – taniej. Aby urozmaicić sobie powrotną podróż samochodem, udaj się w kierunku na Nałęczów. Wtedy nie wracasz główną drogą dojazdową z Puław do Kazimierza, ale kierujesz się ul. Nadrzeczną przez Kwaskową Górę do miejscowości Skowieszynek. W Nałęczowie podreperujesz sobie zdrowie odwiedzając parki i domy zdrojowe. W Lublinie uwaga na trolejbusy!

Lublin

Warto pamiętać, że w jadąc z powrotem do Warszawy od ponad roku można już korzystać z drogi ekspresowej S12. Jest ona jednocześnie północno-wschodnią obwodnicą Lublina i łączy się za Kurowem ze starą trasą nr 17. Tym szlakiem dojeżdżasz do miejscowości Moszczanka. Tam skracasz w drogę nr 48 na Dęblin i wracasz do Warszawy przez historyczne Maciejowice i Wilgę prawym brzegiem Wisły. Uwaga: za Wilgą ok. 20 kilometrów drogi odbywa się po betonowych płytach.

3. Wycieczki po Polsce: trasa dolnośląska

Przez: Wrocław-Ząbkowice Śląskie-Kłodzko-Polanica Zdrój-Duszniki Zdrój-Kudowa Zdrój-Zieleniec-Radków-Karłów-Wambierzyce-Jedlina Zdrój-Wałbrzych-Szczawno Zdrój-Książ-Świdnica
Długość trasy: ok. 230 km
Koszt paliwa: ok.90 zł

Malowniczy Wrocław

Dlaczego warto:
Za wyborem tej trasy samochodowej przemawia możliwość obejrzenia rozległej fortyfikacji obronnej. To twierdza Kłodzko, zespół miejscowości zdrojowych (Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój). W Kudowie warto zajrzeć do Kaplicy Czaszek, jedynego tego typu obiektu w Polsce. Znajdujące się tu kości należą do mieszkańców Kotliny, których zdziesiątkowały wojny śląskie i zaraza. Te wydarzenia zabrały ponad 80 procent ówczesnej populacji tych terenów.

Kudowa Zdrój

Z Kudowy-Zdrój trasa samochodowa wiedzie przez Park Narodowy Gór Stołowych (droga nr 387, zwana drogą stu zakrętów). W miejscowości Karłów można zatrzymać się i wejść na Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt w Górach Stołowych). Szlak turystyczny biegnie praktycznie od trasy samochodowej. Zwróć uwagę na układ skał, które przybierają tutaj ciekawe kształty. Kazalnica, Kwoka, szczelina Piekiełko czy Mamut to te bardziej znane formy. Skoro już jesteś w tym rejonie, zobacz barokową bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach.

Wycieczki po Polsce: trasa dolnośląska

Trasa do Książa (gdzie musisz zobaczyć tutejszy zamek) prowadzi najkrótszą drogą przez wschodnią część Wałbrzycha. Możesz dotrzeć tam od drugiej strony miasta i skusić się przy okazji na szklankę wody zdrojowej w Szczawnie Zdroju. Finałowym punktem podróżny samochodem będzie Świdnica, miasto poza głównym turystycznym szlakiem, które warto odwiedzić.

4. Wycieczki po Polsce: trasa mazurska

Przez: Warszawa-Płońsk-Nidzica-Olsztyn-Mrągowo-Kętrzyn-Gierłoż-Ryn-Giżycko-Orzysz-Mikołajki-Ruciane Nida-Spychowo-Szczytno-Przasnysz-Pułtusk-Serock-Warszawa

Długość trasy: ok. 530 kilometrów
Koszt paliwa: ok. 190 złotych
Na początek kilka informacji praktycznych dotyczących wypadu autem w tym kierunku. Z Warszawy do Płońska prowadzi dość wygodna, dwupasmowa jezdnia. Na niektórych odcinkach trasy Warszawa-Olsztyn (drogi nr 7 i 51) prowadzone są prace, które mają doprowadzić do standardu drogi ekspresowej.

Wycieczki po Polsce: trasa mazurska

Dlaczego warto:
Pierwszym przystankiem na tym szlaku samochodowej mapie Polski powinien być Olsztyn. Po zwiedzeniu tego miasta i nasyceniu widokami okolicznych jezior i lasów, skieruj się do Gierłoży (kilka kilometrów w bok za Kętrzynem) do Wilczego Szańca, czyli dawnej kwatery Hitlera. W tym miejscu zorganizował zamach pułkownik Stauffenberg. Hitlera uratowała podobno gruba noga drewnianego stołu, która zamortyzowała uderzenie.

Olsztyn

Następny etap podróży samochodem to Ryn – pomyśl tu o noclegu. Jednym z bardziej rozpoznawalnych hoteli jest Hotel Zamek Ryn, choć ceny pokoi zaczynają się tutaj od 300 złotych za dobę. Nie przerażaj się, możesz też w okolicy znaleźć noclegi w cenie od 20 złotych. W Rynie znajduje się także port, do którego chętnie zawijają żeglujący po Mazurach.

Wycieczki po Polsce: trasa mazurska

Kurorty i duże bazy żeglarskie takie jak Giżycko i Mikołajki to obowiązkowe punkty na tej trasie, ale też zazwyczaj przepełnione turystami. W okolicy Mikołajek znajduje się kompleks hoteli Galindia znany z różnych atrakcji w plenerze np. biesiad w pieczarach i inscenizacji nawiązujących do tradycji Wikingów i Gallów czy wypraw łodziami rzeką Krutynią. W Spychowie obowiązkowo herbatka u Juranda (stąd pochodził bohater „Krzyżaków” Sienkiewicza). Wracając możesz poszukać korzeni zakonu w Szczytnie. Na zakończenie polecamy posilić się w jednej z licznych restauracji w Serocku specjalizujących się w daniach rybnych (Złoty Lin).

Okolice Giżycka

5. Wycieczki po Polsce: trasa nad Zatoką Gdańską

Przez: Gdańsk-Sobieszewo-Świbno–Mikoszewo-Stegna-Sztutowo-Kąty Rybackie-Krynica Morska

Powrót: Stegna-Nowy Dwór Gdański-Rumia-Reda-Władysławowo-Chałupy-Jastarnia-Jurata-Hel- Gdynia-Sopot-Gdańsk
Długość trasy: 300 km, a licząc odbicia do Westerplatte i na Rozewie ok. 330 km
Koszt paliwa: ok. 115 złotych

Dlaczego warto:
Planowanie trasy samochodowej wokół zatoki i tej części Bałtyku umożliwia zobaczenie jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Stocznia Gdańska

Z Gdańska wyjeżdżasz tak zwaną Drogą Zieloną i przez rondo Letnica drogą 89. Po przejechaniu mostu na Martwej Wiśle można odbić na Westerplatte – ok. 7 kilometrów w obie strony. Dalej najlepiej kierować się do drogi 501, następnie przejeżdżasz przez Sobieszewo. Przez Wisłę przeprawiasz się promem Świbno – Mikoszewo. Kursuje on od końca kwietnia co 30 minut, od godz. 6:00 do 22:00. Cena za samochód osobowy wynosi 18 złotych.

Gdańsk

Dalsze etapy to kurort Stegna, Sztutowo, gdzie można zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. Są też ciche Kąty Rybackie i rodzinna Krynica Morska. To ostatnie miejsce jest wręcz stworzone dla zmotoryzowanych. Niemal do każdego jej zakątku dojedziesz samochodem, oczywiście na plażę również. Polecamy tu przenocować w jednym z licznych pensjonatów, na przykład tych położonych bliżej Zalewu Wiślanego (cisza i spokój). Z rzeczy do zobaczenia – obowiązkowo latarnia morska, można także wybrać się statkiem do Fromborka, ale na taką wycieczkę należy zaplanować sobie dużą część dnia.

Bałtyk

Z powrotem do Stegny wracasz tą samą drogą i odbijasz z trasy 501 na 502 do Nowego Dworu Gdańskiego (tutaj możesz zgłębić historię Żuław odwiedzając Muzeum Żuławskie i Żuławski Park Historyczny). Dalej kierując się drogą 7 i S7 dotrzesz do obwodnicy Trójmiasta, która kończy się w Gdyni Chylonia. Następnie na trasie przejazdu znajdują się Rumia, Reda i Władysławowo, w którym warto odbić do Jastrzębiej Góry i odwiedzić przylądek Rozewie – ok. 20 km w obie strony. Dalej mijając Chałupy, Jastarnię, Juratę dotrzesz na Hel. Nawet jeśli nie pływasz na desce, to warto tu dojechać dla innych atrakcji. Spodoba Ci się karmienie fok w tutejszym fokarium.

Tą samą drogą wrócisz Gdyni Chylonia, a tam możesz wjechać do Gdyni, na przykład by zobaczyć muzeum Marynarki Wojennej z okrętem Błyskawica lub słynne wieżowce-apartamentowce Sea Towers, dalej przejedziesz do Sopotu, gdzie na ławeczce na Monciaku zjesz lody lub gofra, a potem wrócisz do Gdańska.

Uwaga: ryzyko dużych korków na odcinku Władysławowo – Hel, szczególnie na początku i końcu weekendu oraz przy zmianach letnich turnusów (na przykład 1-15 lipca, 15-31 lipca itp). Jeśli to możliwe, warto omijać te terminy.

Do kalkulatora ceny paliwa przyjęto:
• średnie spalanie na 100 km – 7,5 litra benzyny
• cena benzyny 4,7 zł/litr
• średnio koszt przejechania 1 km – 35 groszy

Ten artykuł został zaktualizowany 11 lipca 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.