COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Najpiękniejsze biblioteki świata

Wszystkie artykuły

Najpiękniejsze biblioteki świata

Najpiękniejsze biblioteki świata mogą być same w sobie celem podróży. Korytarze wypełnione rzędami książek, półmrok i cisza, przerywana gdzieniegdzie szelestem kartek… Skyscanner przygotował subiektywny przegląd 12 najpiękniejszych bibliotek na świecie.

1. Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania

Biblioteka w klasztorze Escorial, założona przez Filipa II, zyskała miano literackiego klejnotu stolicy Hiszpanii. Sufit budynku zdobią freski inspirowane siedmioma sztukami wyzwolonymi (dla niewtajemniczonych przypominamy, że są to: arytmetyka, astronomia, geometria, dialektyka, gramatyka, muzyka, retoryka), więc bibliofilu, gdziekolwiek nie spojrzysz, po prostu musisz się zachwycić. Część główna, El Salón Principal, wygląda wręcz jak pięknie zdobiona katedra, a nie jedynie świątynia literatury. Niezapomniane wrażenia! Sprawdź też: 11 trików na tanie zwiedzanie Madrytu

Najpiękniejsze biblioteki: Madryt

2. Królewska Biblioteka, Kopenhaga, Dania

Siedziba Duńskiej Biblioteki Królewskiej, malowniczo położona w sąsiedztwie portu w Kopenhadze, zwana jest nie bez przyczyny „czarnym diamentem”. Swój nowoczesny design zawdzięcza architektom z pracowni Schmidt Hammer Lassen. Składa się z dwóch czarnych, lekko pochylonych brył, w kształcie kostek, połączonych atrium. Fasada biblioteki stanowi mozaikę marmuru i szkła, dzięki czemu odwiedzający bibliotekę mogą podziwiać morze. Tylko czy w tak ciekawym otoczeniu można się skupić na lekturze?

Najpiękniejsze biblioteki: Kopenhaga

3. Biblioteka Joanina, Uniwersytet w Coimbrze, Portugalia

Przenieśmy się teraz do Portugalii… Tutaj na uwagę zasługuje barokowa Biblioteka Joanina. To część Uniwersytetu w Coimbrze, która oferuje bibliofilom luksusowe warunki. Zbiory mieszczą się w trzech dużych pomieszczeniach, które oddzielają od siebie pokryte zdobieniami łuki. Odwiedzający mają wrażenie, że ściany wypełnione są książkami od podłogi aż po… niebo, czyli w tym przypadku bogato malowany sufit z pozłacanymi elementami z drewna.

Biblioteka powstała w XVIII wieku za panowania Jana V i od imienia fundatora wzięła swoją nazwę. Musimy Cię ostrzec, że przekraczając jej próg, możesz czuć się onieśmielony. Co więcej, pomyślisz o znalezieniu wolumenu jak o wyzwaniu! Nic dziwnego, ponieważ biblioteka mieści ich (bagatela) 250 000.

Najpiękniejsze biblioteki

4. Stanowa Biblioteka Południowej Australii, Adelajda, Australia

Szklany dach biblioteki ujarzmia australijskie jasne słońce, pozwalając promieniom na nieśmiały taniec w pomieszczeniach i czyni skrzydło Mortlock, należące do Stanowej Biblioteki Południowej Australii jednym z najpiękniejszych obiektów na świecie. Budynek został otworzony 1884 roku jako biblioteka publiczna, muzeum i galeria sztuki, a obecnie jest atrakcją turystyczną dla każdego mola książkowego.

Najpiękniejsze biblioteki: Stanowa Biblioteka Południowej Australii

5. Najpiękniejsze biblioteki: Opactwa Benedyktynów, Admont, Austria

Biblioteka Opactwa Benedyktynów jest zaliczana do największych na świecie bibliotek klasztornych i uznawana za przykład geniuszu sztuki barokowej. Bogactwo stylu zawdzięcza architektowi Josepowi Hueberowi, który w 1776 zaprojektował przestrzeń liczącą 70 metrów długości, 14 szerokości i 13 wysokości, mogącą pomieścić nawet 70 tysięcy woluminów.

Charakterystyczne są także freski na suficie biblioteki, autorstwa Bartolomeo Altomonte, inspirowane ideami Oświecenia, przede wszystkim historią ludzkiego poznania. Uważajcie! Są tak zachwycające, że trudno wam będzie oderwać od nich wzrok.

Biblioteka Opactwa Benedyktynów

6. Portugalska Czytelnia Królewska, Rio De Janeiro, Brazylia

Portugalska Czytelnia Królewska, zawiera największy zbiór portugalskich prac, dostępny poza Portugalią. Książkowi myśliwi mogą tu też upolować czytelnicze „białe kruki”. Ten neogotycki budynek został ukończony w 1887 roku. Dlaczego w sekundę skradnie serce każdego miłośnika książek? Zachwyca kompozycją szkła i żelaza – szklana kopuła czytelni pozwala na lekturę w komfortowych warunkach, a eleganckie żyrandole nadają wnętrzu unikalny klimat. Czy wymieniać dalej?

Portugalska Czytelnia Królewska

7. Najpiękniejsze biblioteki, Wydział Ekonomiczny, Wiedeń, Austria

Cały nowy kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu wyróżnia się futurystyczną architekturą, ale zdecydowanie w tej kategorii wygrywa biblioteka zaprojektowana przez uznaną architektkę Zahę Hadid. Śnieżnobiałe, jasne wnętrze tworzy przestrzeń przywodzącą na myśl kanion. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby można było się w nim wygodnie uczyć, ale także nawiązywać kontakty społeczne.

Biblioteka Wydziału Ekonomicznego

8. Biblioteka Narodowa, Paryż, Francja

Najpiękniejsze biblioteki często mają nowoczesne i wygodne siedziby, ale czasem największe skarby kryją najstarsze zakamarki. Najbardziej niesamowitą część Biblioteki Narodowej Francji odkryjesz w dawnej siedzibie. „Książkowym turystom” szczególnie imponuje czytelnia przy Rue Richelieu, zaprojektowana przez Henri’ego Labrouste’a. Kopuła sufitu, jest jak oczy nieba, filtruje światło słoneczne i czyni czytanie w tym miejscu wspaniałym doznaniem. Sprawdź też: 10 najbardziej romantycznych hoteli w Paryżu (obok znanych miejsc)

Najpiękniejsze biblioteki: Paryż

9. Biblioteka opactwa Strahov, Praga, Republika Czeska

Nawet, jeśli rokoko nie jest Twoim ulubionym stylem, sufit sali teologicznej biblioteki opactwa Strahov wprawi Cię w zachwyt. Biblioteka, projektu Jeroným Hirnheim, powstała w XVII wieku i przetrwała do dziś jako prawdziwe arcydzieło. Wędrówka miedzy półkami pełnymi książek, w przyćmionym świetle biblioteki, to jak intelektualna i estetyczna podróż w inny wymiar.

Biblioteka opactwa Strahov

10. Biblioteka George’a Peabody’ego, Baltimore, USa

Pełne światła i lekkości wnętrze biblioteki stylem przypomina wytworność opery czy elegancję teatru. Budynek należy do Uniwersytetu Johna Hopkinsa i znajduje się na terenie jego kampusu w Baltimore. Projekt stworzył architekt Edmund G. Lind, dzięki wsparciu filantropa, którego szczodrość została upamiętniona w nazwie obiektu. Idea stworzenia tej biblioteki zakładała możliwość bezpłatnego korzystania z niej wszystkich, dla których literatura jest ważna i którzy chcą z nią obcować. Kremowo-złote barwy, jasne atrium, podłoga z czarno-białego marmuru i sufit ze szkła czynią bibliotekę George’a Peabody’ego jedną z najpiękniejszych na świecie.

Najpiękniejsze biblioteki: Baltimore

11. Biblioteka Klementinum, Praga, Republika Czeska

Biblioteka Klementinum uważana jest za jeden z najważniejszych budynków w Pradze, a jej wnętrze to prawdziwy raj dla moli książkowych. Sufit tej pięknej barokowej biblioteki, został udekorowany przez Jana Hiebla. Biblioteka zawiera tysiące tomów z dziedziny teologii i pism naukowych, a więc pod freskami przedstawiającymi między innymi Świątynię Mądrości jako jeden ze stopni oświecenia, znajduje się prawdziwa galeria literatury. Najlepiej zobaczyć ją na własne oczy!

Najpiękniejsze biblioteki: Praga

 

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i  wypożyczalni samochodów.