COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Jesień w Polsce: dokąd wyjechać?

Wszystkie artykuły

Jesień w Polsce: dokąd wyjechać?

Co roku żal Ci, że lato się kończy? Rozchmurz się! Jesień w Polsce to okazja do spokojnego wypoczynku w jednym z tych malowniczych miejsc.

1. Jesień w Polsce różnorodnie: Dolny Śląsk

Dolny Śląsk jest wręcz naszpikowany atrakcjami, które jesienią nabierają innego charakteru niż latem czy wiosną. Do wyboru masz,by zostać w stolicy regionu, wybrać się na Zamek w Książu – TUTAJ przeczytasz więcej o tym i innych imponujących budowlach obronnych lub pojechać do oddalonych o nieco ponad godzinę drogi Kolorowych Jeziorek. Te cuda skrywa Rudawski Park Krajobrazowy. Woda mieni się w nich na żółto, purpurowo, zielono, szmaragdowo, a nawet na grafitowo. Na jesieni szczególnie zwróć uwagę na to lazurowe, wrażliwe kolorem na pogodę.

Jesień w Polsce różnorodnie: Dolny Śląsk

2. Zawsze na czasie: Podlasie

Podlasie to topowy kierunek podróży, do odkrywania właściwie przez cały rok. Jesienią barwy Puszczy Białowieskiej wprowadzają w liryczny nastrój, a przyrodę można obserwować w odwiecznym cyklu – o tej porze akurat powolnego zasypiania. Sprawdź, co możesz robić na Podlasiu.

Zawsze na czasie: Podlasie

3. Zaduma w złotej scenerii: Beskid Niski

Spotkanie oko w oko z sarną, grzybobranie, tajemnice łemkowskiej kultury – tego wszystkiego zasmakujesz w Beskidzie Niskim. Idealny region do podziwiania złotej polskiej jesieni, a także dodania do podróżowania szczypty melancholii. Na szlakach Magurskiego Parku Narodowego pobędziesz sam na sam ze swoimi myślami. Przeczytaj też nasz przewodnik TOP 10 najciekawszych szlaków górskich w Polsce.

4. Dzika jesień: Góry Bialskie

W dalekich (przygranicznych) ostępach Kotliny Kłodzkiej znajduje się miejsce dla tych, którym znudziły się już Bieszczady. Cechy charakterystyczne? Płaskie wierzchołki, brak tłumów i okolica obfitująca w jawory i buki – czy musimy dodawać, że na jesieni cudownie nabiorą kolorów? Start wycieczki: Bielice. Gorąco polecamy też „Najpiękniejsze góry w Polsce: 8 najbardziej malowniczych szczytów„.

Dzika jesień: Góry Bialskie

5. Magiczna jesień w Polsce: Góry Świętokrzyskie

Krótki wypad do Kielc da się bez trudu połączyć ze zwiedzaniem chęcińskiego zamku, jaskini Raj czy skansenu w Tokarni. Możesz też postawić na bardziej tajemniczą opcję i podążać śladem czarownic, które odwiedzały Łysą Górę lub wprowadzać się w odpowiedni nastrój za pomocą literatury. Po wycieczce na gołoborza (lub przed) czytać cykl „Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk, którego akcja toczy się w tych rejonach. Jesienią sprawdź również, jak prezentuje się najsłynniejszy polski dąb, Bartek.

Magiczna jesień w Polsce: Góry Świętokrzyskie

6. Szum fal po sezonie: Bałtyk

Bałtyckich kurortów nie sposób pominąć w tym zestawieniu. Gdy szukasz wrażeń również poza samą bliskością morza, jesienią wybierz większe miasta, jak Gdańsk czy Świnoujście. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na spacerach po przepełnionych…jodem (nie parawanami) plażach wybierz mniejszą i spokojniejszą miejscowość. Przeczytaj koniecznie: Miejsca nad Bałtykiem, do których warto pojechać tego lata. Znajdziesz tam dodatkowe inspiracje.

Szum fal po sezonie: Bałtyk

7. W grzybowym królestwie: Bory Tucholskie

Jesień zawsze ekscytuje miłośników grzybów. Jeśli kochasz je zbierać, a potem jeść, ale ten pierwszy etap podoba Ci się zdecydowanie bardziej, to już we wrześniu rozważ wypad do Borów Tucholskich. Jako drugi co do wielkości las w Polsce oferuje wiele różnych gatunków grzybów, więc jest w czym wybierać. Natomiast na tutejszych jeziorach panują wzorowe warunki dla wędkarzy, choć aby oddać się tej aktywności trzeba już ubrać się naprawdę ciepło. Jadąc od strony Warszawy koniecznie zahacz po drodze o Toruń – nawet jeśli myślisz, że Twoje serce nie jest z piernika, zmienisz zdanie.

W grzybowym królestwie: Bory Tucholskie

8. Jesień w Polsce w pełnej krasie: Roztocze

Mówi się, że sam Pan Bóg zachwycił się, gdy stworzył Roztocze. Nic dziwnego, że ten obszar czaruje także jesienią! Niezależnie od tego, czy wybierzesz popularny Zwierzyniec, czy Narol wrócisz zachwycony / zachwycona, z cerą zaróżowioną od spacerów po tutejszych lasach, polach i pagórkach. Roztocze jesienią pokochają także zapaleni rowerzyści. Przy okazji warto skoczyć do kompaktowego i doskonale zaplanowanego architektonicznie i urbanistycznie (jak przystało na styl renesansowy) Zamościa.

Jesień w Polsce w pełnej krasie: Roztocze

9. Pogoda i widoki: Tatry

W miesiącach wakacyjnych Zakopane przeżywa prawdziwy najazd turystów, ale wrześniowe wakacje również mają swoich zwolenników. Najwyższe polskie góry swoich najwierniejszych fanów zdobywają zazwyczaj właśnie jesienią. Wpływ na to ma stałość warunków pogodowych (oczywiście, zawsze w górach są one względne), przejrzystość, która pozwala na podziwianie wszelkich panoram i  oczywiście – kolory – od zieleni, poprzez żółcie i brązy aż po czerwienie. A propos tych ostatnich – na Czerwonych Wierchach kwitnie o tej porze sit skucina, dzięki której szczyty zyskały swoją nazwę – niezapomniany widok!

Pogoda i widoki: Tatry

10. Kolorowy spływ: Pieniny

Być może wycieczka w Pieniny nie brzmi zbyt oryginalnie? Ale czy próbowałeś / próbowałaś obejrzeć to miejsce jesienią? Spiczaste szczyty Pienin spowijają niesamowite kolory, a piękna tutejszej przyrody doświadczysz w większym spokoju niż w lecie. Spływy Dunajcem organizowane są do końca października. Bardziej aktywni mogą mierzyć najwyżej i wybrać się na Trzy Korony. Jesienne Pieniny wyglądają jak z obrazka, ale nie zapomnij o odpowiednim do pogody stroju.

Kolorowy spływ: Pieniny

11. Jesienny Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy z Doliną Prądnika to super opcja na jedno-  (TU pomysły) lub wielodniową wycieczkę z Krakowa i jedna z bardziej malowniczych tras do pokonania autem lub motocyklem – TUTAJ przeczytasz o więcej na ten temat. Przekonaj się, że znane i lubiane formy krasowe tego obszaru prezentują się zupełnie inaczej w jesiennej scenerii. Uwierz nam – zdjęcia z tej wycieczki będziesz oglądać nie raz!

Jesienny Ojcowski Park Narodowy

12. Jesień w Polsce w miejskim stylu

Wrzesień i październik to świetny moment na zwiedzanie polskich miast. Jeśli masz tylko jakieś na swojej podróżniczej liście, to właśnie jesienią dobrze plany realizować. Z jednej strony można testować najlepsze dania lokalnych knajpek i bezkarnie przesiadywać w kawiarniach (bo już nie tak ciepło jak w wakacje), dodatkowo z tego samego powodu nie żal przesiadywać w muzeach. Z drugiej strony złota polska jesień dociera również do miejskich parków i aż szkoda jej nie podziwiać.

Jesień w Polsce w miejskim stylu

Ten artykuł został zaktualizowany 5 sierpnia 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.