Wiadomosci Jarmarki świąteczne: przewodnik po TOP 10 w Europie

Wszystkie artykuły

Jarmarki świąteczne: przewodnik po TOP 10 w Europie

Przed "atmosferą świąteczną" coraz trudniej uciec, a lampki, czekoladowe mikołaje i inne dekoracje zaczynają otaczać nas z wszystkich stron. Zanim wpadniesz w szał przygotowań, skorzystaj z tego przyjemnego czasu w roku i odwiedź jedne z najbardziej klimatycznych jarmarków bożonoarodzeniowych. Skyscanner przygotował zestawienie 10 z nich.

1. Wrocław

Fantastyczne dekoracje świąteczne na wrocławskim rynku, który już na co dzień ma przecież wiele uroku, sprawiają, że to jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie. Sprzedaż świątecznych smakołyków i rękodzieła o tematyce bożonarodzeniowej prowadzona z drewnianych domków jest uświetniana dodatkowymi imprezami. Na ten rok zaplanowano między innymi widowiska magików i paradę kolędników. Zapowiada się wspaniale!

Sprawdź loty do Wrocławia

Jarmark świąteczny we Wrocławiu

2. Brema, Niemcy

Nie ma lepszego miejsca, żeby rozgrzać się aromatycznym grzańcem niż jarmark świąteczny w Bremie. Ciągnie się on przez klimatycznie oświetloną promenadę wzdłuż rzeki Wezery, u stóp średniowiecznych fortyfikacji. Poza tradycyjnymi stoiskami, spotkasz tu ulicznych kuglarzy, ogniska, tawerny czy naturalnej wielkości trasę przez kalendarz adwentowy.

Sprawdź loty do Bremy

Jarmark świąteczny w Bremie

Źródło: Flickr/ Robert Cutts/ CC BY 2.0

3. Praga, Czechy

Praga jest bajkowa w każdy dzień w roku, ale w okresie świątecznym dodatkowo połyskuje lampkami. Powłócz się po starówce Placu Wacława, robiąc przystanki przy uroczych chatkach wypełnionych zabawkami z drewna, koronkami i pachnącymi świerkiem dekoracjami. Zwróć uwagę na tradycyjne bombki – może znajdziesz tam wyjątkowy okaz na swoją choinkę albo na prezent. Energię można tu ładować przy pomocy grillowanej kiełbaski i grzanego wina. Nie przegap też żywej szopki, gdzie dzieci mogą pogłaskać kózki i osiołka. Gdy zrobi się późno, a Ty będziesz już mieć zakupów po dziurki w nosie, Skyscanner poleca spacer po opustoszałym już Moście Karola.

Sprawdź loty do Pragi

Jarmark świąteczny w Pradze

4. Bruksela, Belgia

Dwieście pięćdziesiąt domków artystów i wystawców na dwóch kilometrach ulicy – brukselski jarmark jest największy w Belgii. Poza przepiękną choinką podarowaną miastu przez zaprzyjaźnioną Rygę, o atmosferze tego miejsca przesądza zapach najlepszych na świecie czekoladek. Warto zostać na odbywający się co noc pokaz "Sound and Light" na Wielkim Placu.

Sprawdź loty do Brukseli

Jarmark świąteczny w Brukseli

5. Dusseldorf, Niemcy

Ok, lotnisko Weeze, które obsługuje tanie loty jest położone siedemdziesiąt kilometrów od miasta, ale atmosfera tutejszego jarmarku świątecznego wynagrodzi Ci trudy podróży.

To nie jest zwykły bazarek bożonarodzeniowy, ale cała impreza, która odbywa się w różnych punktach miasta przez okrągłe pięć tygodni. Na głównym placu na przeciwko historycznego ratusza, artyści sprzedają swoje wyroby, a furorę co roku robi rzeźbiarz wykonujący z drzewa oliwnego figury do szopek naturalnej wielkości. Po kupieniu dekoracji i prezentów, koniecznie zaopatrz się w tradycyjne pierniczki i wybierz się na zasłużony odpoczynek w jednym z ponad dwustu sześćdziesięciu pubów (nie bez kozery ta część miasta nazywana jest “najdłuższym barem na świecie”).

Sprawdź loty do Dusseldorfu

6. Amsterdam, Holandia

Amsterdam to miasto, któremu nie wystarcza jeden jarmark. Ma ich za to dwadzieścia sześć! Większość z nich to zwykłe bazarki, ale w okresie świątecznym zmieniają się nie do poznania. Skyscanner poleca szczególnie Leidesplein i Museumplein, gdzie można rozgrzać się pysznym jedzeniem i piciem. Koniecznie spróbuj holenderskich pączków olibollen i nie przejmuj się kaloriami, bo to specjał chroniący przed złymi duchami. Jeśli odwiedzisz miasto między 28 listopada a 17 stycznia, masz szansę dodatkowo uczestniczyć w Festiwalu Świateł!

Sprawdź loty do Amsterdamu

Jarmark świąteczny w Amsterdamie

Źródło: Flickr/ UrbanUrban_ru/ CC BY-SA 2.0

7. Göteborg, Szwecja

Co prawda światło słoneczne jest tu w deficycie, ale nadrabiają to świąteczne światełka. “Bożonarodzeniowe miasto Skandynawii” oferuje długą na trzy kilometry iluminację złożoną z ponad pięciu milionów pojedynczych lampek. Cztery główne jarmarki znajdują się na Placu Gustawa Adolfa, w Liseberg, Hadze i Röda Sten Art Centre, na których można między innymi skosztować tradycyjnych szwedzkich smakołyków, takich jak wędzone kiełbasy i wspaniałe czekolady.

Sprawdź loty do Göteborga

Jarmark świąteczny w Göteborgu

Źródło: Flickr/ Heather Cowper/ CC BY 2.0

8. Strasbourg, Francja

Strasbourg czaruje odwiedzających o każdej porze roku, ale w święta wygląda jak wyciągnięty z bajki dla dzieci. Nad miastem góruje bożonarodzeniowe drzewko na Placu Kléber (dzieje się tak już od czterystu lat!). Domy z muru pruskiego przyozdobione biało-czerwonymi dekoracjami i łańcuchy lampek rozciągnięte nad ulicami wysadzanymi kocimi łbami. Kulinarną specjalnością miejskiego Christkindelsmärik jest bredele, świąteczne ciastko o smaku pomarańczowo-cynamonowym. Jeśli uda Ci się donieść je do domu bez nadgryzania, może stanowić idealną pachnącą dekorację!

Sprawdź loty do Strasbourga

Jarmark świąteczny w Strasburgu

9. Brugia, Belgia

Główny plac w Brugii co roku gości bajkowy targ świąteczny, gdzie najpiękniejsze drobiazgi można kupować pod średniowieczną dzwonnicą Belfry (wejdź na jej szczyt, żeby podziwiać panoramę miasta!). W międzyczasie warto się też skusić na romantyczne popołudnie na lodowisku przy pomniku Simona Stevinpleina. Z kolei wieczorem, koniecznie odwiedź najlepsze lokalne puby, takie jak Comptoir des Arts, czy De Kelk.

Jarmark świąteczny w Brugii

10. Kopenhaga, Dania

Kopenhaga to światowa stolica designu, a to zobowiązuje. Na tutejszym bazarze nie znajdziesz pospolitych świątecznych drobiazgów. Można tu za to kupić naprawdę piękne przedmioty od wyrafinowanego rękodzieła, po eleganckie dekoracje bożonarodzeniowe. Najlepszy jarmark świąteczny znajduje się w Tivoli Gardens (Vesterbrogade 3): odbywają się tu koncerty, pokazy sztucznych ogni, można też spotkać Świętego Mikołaja. W porcie znajdziesz stoiska z jedzeniem i pysznym grzanym winem.

Sprawdź loty do Kopenhagi

Jarmark świąteczny w Kopenhadze

Sprawdź też:

10 rad na bezstresowe podróżowanie podczas świąt

11 pomysłów na gwiazdkowy prezent dla fanatyków podróży

5 miejsc, do których można uciec przed świętami

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa