Wiadomosci Jak latać z bagażem o niestandardowych wymiarach?

Wszystkie artykuły

Jak latać z bagażem o niestandardowych wymiarach?

Deska surfingowa, instrument muzyczny, akcesoria do nurkowania, kije golfowe – jak przewozić nietypowe gabaryty podróżując samolotem? Skyscanner zebrał w jednym miejscu najważniejsze zasady przewozu bagażu o większych rozmiarach czy wadze wraz z informacją, jak postępują w tym zakresie linie lotnicze, z których usług chętnie korzystają Polacy.

Sprawdź, jak podróżować z ponadgabarytowym bagażem, aby lot z niestandardowym przedmiotem, stał się dla Ciebie standardową procedurą.

TUTAJ przeczytasz nasz artykuł o bagażu podręcznym, czyli o tym, co możesz zabrać ze sobą na pokład.

TUTAJ poznasz limity bagażu rejestrowanego w popularnych w Polsce liniach lotniczych, przewożonego w luku bagażowym samolotu.

Czym jest bagaż o nietypowych wymiarach?

Do bagażu ponadwymiarowego zalicza się między innymi: narty, torby ze sprzętem golfowym, deski surfingowe, wózki inwalidzkie, rowery, plecaki z luźnymi lub wystającymi elementami oraz instrumenty muzyczne.

Zapytaj linie lotnicze o ich zasady!

Linie lotnicze mają własne regulacje w zakresie przewożenia niestandardowego bagażu, więc szczególnie korzystając z usług dwóch przewoźników podczas jednej podróży warto mieć to na uwadze. Za każdym razem pytaj przewoźnika, jak przewozi się dany przedmiot u niego.

Zgłoś się wcześniej!

Pamiętaj, że przewoźnik ma prawo odmówić Ci przewozu niestandardowego bagażu, jeśli uprzednio nie został on zgłoszony (przynajmniej dzień przed wylotem, ale lepiej zrobić to jeszcze wcześniej). Odmowa wynika z tego, że może nie być dla niego miejsca w luku bagażowym.

Zdarza się, że linia lotnicza nie zgodzi się także na przewóz przedmiotów przekraczających pewną wagę (w zależności od linii 32-45 kilo) lub zaproponuje przewóz rzeczy jako cargo. Dlatego dobrze jest omówić szczegóły przewozu wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku.

Dobrze opakuj!

Pamiętaj, że to Ty, nie linie lotnicze, zapewniasz ochronę wierzchnią dla nietypowego przedmiotu, który chcesz przewieźć. Opakowanie na bagaż pozawymiarowy nie powinno być materiałowe, ale o sztywniejszej strukturze, produkowane specjalnie do przewozu lotniczego. Linie lotnicze na swoich stronach internetowych zostawiają wytyczne w kwestii odpowiedniego zapakowania, szczególnie dotyczy to sprzętu sportowego.

Sprawdzaj koszty!

Punkt oczywisty, ale przypominamy, że za przewóz nietypowych gabarytów należy dodatkowo zapłacić. Niekiedy koszt przewyższa nawet kilkukrotnie cenę biletu.

Niewymiarowy bagaż a linie lotnicze

LOT

Korzystając z usług tych linii lotniczych sprzęt sportowy przewieziesz bezpłatnie, jeśli spełnisz wymogi odnośnie wagi i ilości bagażu – przewoźnik nie jest tak rygorystyczny w kwestii przekroczenia wymiarów. Część sprzętów, które nie spełniają limitów, uwzględnia w specjalnej taryfie. Koszt przewozu większości sprzętów sportowych (rower, sprzęt golfowy, do nurkowania) wynosi od 50 zł dla lotów krajowych, poprzez 200 zł dla międzynarodowych i 400 zł dla międzykontynentalnych. Do droższych w przewożeniu gabarytów należą np. zestaw do windsurfingu i do nurkowania, kajak (canoe), ponton lub lotnia – odpowiednio 100, 400 i 900 zł. Te sprzęty, które nie zostały ujęte w tej kategorii traktuje się według cennika za nadbagaż – 340, 500, 900 zł za jeden bagaż. Ceny za dodatkową sztukę bagażu powyżej 23 kg do 32 kg i nie mającą więcej niż 158 cm lub ważącą do 23 kg, ale z wymiarami ponad 158 cm wynoszą: 340 (i 8 proc VAT), 580 i 900 zł – za loty krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne. Natomiast przewóz dodatkowej paczki powyżej limitu o wadze od 23 kg do 32 kg i przekraczającej 158 cm – kosztuje odpowiednio 510 (plus VAT), 870, 1350 zł. Podróżowanie na wózku inwalidzkim ze względu na wygodę pasażera należy zgłosić minimum 48 godzin przed odlotem. Jeżeli wózek inwalidzki jest za duży, by przewozić go razem z pasażerem ( po złożeniu ma więcej niż 33 / 91 / 107 cm), transportuje się go bezpłatnie w luku.

Wizz Air

Węgierski przewoźnik dopuszcza przewożenie sprzętu sportowego (np. nart, ekwipunku dla nurków czy surferów) za odpowiednią opłatą, która wynosi 30 Euro (online i przez biuro obsługi). Koszt wzrasta dwukrotnie, jeśli podejmujesz go na lotnisku. Musisz je zapakować w określony sposób, aby bezpiecznie go przewieźć, a jednocześnie zajął jak najmniej miejsca. Linie lotnicze nie zapakują niestandardowego wymiaru na lotnisku. Na przykład rower powinien mieć osobne zapakowane pedały i koła, z których zostało upuszczone powietrze oraz kierownicę (lub ustawić wzdłuż ramy) – i wszystko (razem z ramą) należy włożyć w jeden pokrowiec.

Jeśli planujesz koncertować w miejscu, do którego podróżujesz, to instrumenty muzyczne o wymiarach 80 (długość) / 40 / 23 cm, spokojnie zabierzesz ze sobą do samolotu. Natomiast te, które w opakowaniu, osiągają 55 / 40 / 23 cm i ważą mniej niż 10 kg – nawet do kabiny i wstawisz je do miejsca przeznaczonego (nad siedzeniami). Ale pamiętaj, że przewoźnik policzy to jako Twój bagaż podręczny. Ta informacja przyda Ci się, jeśli przyjdzie Ci fantazja grać nie tylko na skrzypcach czy trąbce, ale nawet na ukulele.

Większe instrumenty można przewieźć na siedzeniu pasażerskim, jednak za to miejsce należy zapłacić. Rezerwacja odbywa się przez Internet, za pośrednictwem strony przewoźnika. Przy bukowaniu biletu na bagaż miejsce imienia trzeba uzupełnić skrótem EXST, natomiast w pole nazwiska wpisać po prostu swoje nazwisko. Aby zamówić miejsca i uzyskać informacje dotyczące konkretnego rejsu i bagażu skontaktuj się z biurem obsługi klienta pod numerem 703 703 003.

Warto wiedzieć, że bagaż, który przekracza niestandardowe wymiary można nadać wyłącznie z oznaczeniem Limited Release, co oznacza, że przewoźnik odpowiada za niego w ograniczonym zakresie.

Bez opłat można natomiast podróżować z dwoma przedmiotami, które mają pomóc w przemieszczaniu się. Przy czym należy zgłosić taką potrzebę co najmniej 48 godzin przed startem. Wymiary nieskładanego wózka inwalidzkiego trzeba podać wcześniej telecentrum ds. pomocy specjalnej. W przypadku wózków na baterie trzeba zwrócić też uwagę na ich rodzaj – powinna być sucha, chodzi o to, by nie wyciekała.

Ryanair

Ryanair nie przewozi dużych, niewymiarowych gabarytów w ramach bagażu rejestrowanego. Przewoźnik tłumaczy to chęcią zachowania sprawnego tempa wyładunku. Ograniczenia szczególnie dotyczą dużego sprzętu sportowego jak np. tyczki, wyposażenie narciarskie i snowboardowe, kije golfowe, podobnie jak w przypadku większych instrumentów muzycznych (kontrabas).

Jeśli przedmiot z tej kategorii osiąga nie więcej niż 20 kg lub dziesięć więcej, jeśli chodzi o rowery, trafi do samolotu jako bagaż specjalny po opłaceniu dodatkowych kosztów. Opłata (dokonana online) za przewóz w jedną stronę sztuki sprzętu o dużych rozmiarach wynosi 264 zł, za sprzęt sportowy – 168 zł, rower – 285 z, sprzęt narciarski – 216 zł, akcesoria do golfa – 144 zł, instrument muzyczny – 237 zł. Na lotnisku cennik Ryanair jest wyższy.

Wykupienie dodatkowego miejsca (nie dotyczy rezerwacji w rzędach 1, 16 i 17) umożliwia przewóz instrumentów o wymiarach większych niż mówi limit bagażu podręcznego (pamiętaj, wykupujesz tylko fotel bez innych przywilejów pasażera). Rezerwacja dodatkowego miejsca jest prosta, należy wpisać w polu nazwiska wyrażenie "ITEM SEAT", a w miejscu przewidzianym na imię słowo "EXTRA". Informacje dotyczące EXTRA ITEM SEAT będziesz również wpisywać podczas odprawy online. Podobnie można zrobić np. z suknią ślubną, jeśli nie spełnia wymogów bagażu podręcznego.

W przypadku instrumentów muzycznych i ekwipunku sportowego za każdy dodatkowy kilogram powyżej 20 płacisz jak za nadbagaż. Pamiętaj też, że nadprogramowy lub nie trzymający wymiarów bagaż kabinowy nie zostać przyjęty na pokład, chyba że jest na niego miejsce w luku bagażowym i wniesiesz opłatę 50 Euro (uwzględniając dodatkowo VAT w przypadku lotów krajowych). Dlatego, niezależnie, co wieziesz, warto upewnić się wcześniej, czy bagaż będzie mógł polecieć z Tobą, gdy nie spełnia wymiarów lub wagi. O dokładną procedurę postępowania z własnym bagażem i możesz zapytać np. pod numerem 703 303033 (koszt połączenia ponad 2 zł za minutę).

Lufthansa

Bagaże cięższe niż 32 kg powinny zostać wysłane w opcji cargo. Przewoźnik odprawia jednak ponadgabarytowy bagaż oraz ten o specyficznym statusie, do którego należą instrumenty muzyczne, jako zarejestrowany bagaż specjalny. Rezerwacja takiej paczki powyżej 32 kg musi zostać zaakceptowana przez linie lotnicze.

Duże instrumenty lub te cięższe, liczące sobie powyżej 32 kg, przewożone są według stawek dla zarejestrowanego bagażu specjalnego, czyli 200 Euro dla tras europejskich i 300 Euro dla międzynarodowych. Ich maksymalna waga nie może przekraczać 52 kg i powinny zmieścić się w wymiarach 200 / 75 / 65 cm.

Małe instrumenty, które spełniają wymogi dla bagażu podręcznego, czy nawet lekko je przekraczają, ale mieszczą się w przeznaczonych do tego miejscach w kabinie pasażerskiej, mogą być w niej przewożone. Nie traktuje się ich osobno, ale wchodzą w limit bagażu podręcznego. To czy uda się przewieźć przedmiot w ten sposób rozstrzygnie się dopiero przy bramce. Zdarza się, że np. ze względów bezpieczeństwa trzeba będzie przesłać go jako bagaż rejestrowany.

Dla większych instrumentów jest też opcja zabukowania miejsca w samolocie. Rezerwujesz je w Centrum Obsługi Lufthansy (numer telefonu: 22 512 39 17). Koszt zależy od wybranej taryfy. Wysokość opłaty w przypadku Twojego lotu sprawdź bezpośrednio u przewoźnika. Dopuszczalne wymiary, jeśli chodzi o wysokość, szerokość i długość dla instrumentów, które mogą stać w kabinie, to 155 / 42 / 25 cm, te które trzeba przymocować do siedzenia – 110 / 42 / 50 cm. Instrumenty przewożone w taki sposób nie powinny ważyć więcej niż 75 kg. Za sprzęt sportowy, który wychodzi poza limity bagażowe, ale waży nie więcej niż 32 kg obowiązuje cennik przygotowanym przez przewoźnika.

Ekwipunek sportowy ze względu na wysokość opłaty można podzielić na dwie grupy:

  1. sprzęt wędkarski, deska do kitesurfingu, łyżworolki z kaskiem i ochraniaczami, zestaw hokejowy, do golfa, dla alpinisty, łuczniczy, oszczepniczy i spadochronowy, rower, deska surfingowa, narty, snowboard – 50 Euro w przypadku lotów europejskich i 100 Euro dla tras międzykontynentalnych,

  2. kajak, zestaw do szermierki, do skoku o tyczce, ekwipunek lotniarski i jeździecki, longboard i ponton – 100 Euro w przypadku lotów europejskich i 200 Euro dla tras międzykontynentalnych.

Sprzęty sportowe powyżej 32 kg podróżują jako cargo.

O tym , jak tanio przewieźć narty samolotem przeczytasz TU.

Sprawdź też:

Bagaż podręczny – stylowo i wygodnie. Przegląd TOP walizek i toreb

Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa