Wiadomosci Jak jechać bez wizy do USA? Najważniejsze porady

Wszystkie artykuły

Jak jechać bez wizy do USA? Najważniejsze porady

Wizy do USA dla Polaków nie są już konieczne. Sprawdź, jak teraz wyglądają formalności wyjazdowe. Skyscanner zebrał praktyczne wskazówki, które przydadzą Ci się przed podróżą za ocean.

Nowy York czy Kalifornia nigdy nie były bardziej osiągalne niż teraz. Polacy mogą już podróżować bez wizy do USA. Nadal jednak, aby uzyskać zgodę na wyjazd do Stanów, trzeba spełnić określone warunki. A także przejść pewne formalności. Skyscanner podpowiada, jak to zrobić.

Kto może aplikować o wyjazd bez wizy do USA?

Zanim rozpoczniesz procedury, sprawdź, komu taka opcja przysługuje. Po pierwsze, trzeba posiadać obywatelstwo państwa, które należy do Visa Waiver Program (jest objęte ruchem bezwizowy). Polska w listopadzie 2019 roku została włączona do tego programu. Po drugie, Twój pobyt w USA musi trwać do 90 dni i mieć jedynie biznesowy lub turystyczny charakter. Jeśli posiadasz jeszcze ważną wizę, korzystasz z niej. I nie podejmujesz już innych formalności.

Dla wyjazdów biznesowych i turystycznych wizy do USA nie są już wymagane.

Co zamiast wizy do USA?

Gdy spełniasz określone wyżej warunki, możesz występować o autoryzację swojego wyjazdu w systemie ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Sprawdza on, czy jesteś objęty Visa Waiver Program i czy nie stanowisz potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Amerykanów. Zatwierdzenie Twojej podróży w systemie ESTA pozwala na wejście do samolotu lecącego za ocean bez wizy do USA. Uzyskanie pozytywnego potwierdzenia w tym systemie nie zastępuje wizy. W sytuacjach gdy musisz ją mieć, należy przejść całą procedurę, by ją uzyskać.

Kiedy składać wniosek ESTA?

Najlepiej wtedy, gdy dokonujesz rezerwacji wyjazdu. Najpóźniej 72 godziny przed boardingiem na lotnisku. Sprawdź, kiedy tanio lecieć do USA.

Jak długo ważne jest potwierdzenie ESTA?

Zaakceptowany w systemie ESTA wniosek jest w mocy przez 24 miesiące lub dopóki nie straci ważności Twój paszport (jeśli wygasa wcześniej niż za dwa lata). Dzięki uzyskanej autoryzacji można podróżować bez wizy do USA wiele razy. Oczywiście, nie przekraczając dozwolonego czasu pobytu na miejscu (90 dni). Choć nie ma formalnie określonego przedziału czasowego między poszczególnymi przyjazdami, zaleca się zachować stosowną przerwę. Po co narażać się na podejrzenia U.S. Customs and Border Protection, że coś kombinujesz z pobytem? Nie martw się, gdy Twoje pozwolenie ESTA skończy się w trakcie podróży. Nie pociąga to za sobą konsekwencji przy powrocie.

Ważna informacja: Nowy wniosek ESTA trzeba złożyć, gdy: zmieniasz paszport, nazwisko/imię, płeć, obywatelstwo lub pojawił się nowy, znaczący fakt w Twoim życiu, jak np. wyrok sądu orzekający o Twojej winie w przestępstwie.

Bez wizy do USA: jak wypełnić wniosek ESTA?

Procedura odbywa się na oficjalnej stronie DHS (Department of Homeland Security). To, jak złożyć wniosek jest opisane krok po kroku, również w języku polskim. Jeśli starasz się o potwierdzenie pierwszy raz wystarczy kliknąć „Utwórz nowy wniosek” i podążać za instrukcją. Wniosek może być tworzony dla pojedynczej osoby lub dla grup. Szacuje się, że zwykle wypełnienie tego dokumentu trwa niespełna 25 minut.

Aby obejrzeć Statuę Wolności nie potrzebujesz już wizy do USA

Wniosek ESTA – informacje praktyczne:

Wprowadzenie danych

Przy wypełnianiu wniosku ESTA miej przed sobą ważny co najmniej 90 dni, biometryczny paszport i dowód osobisty. Przygotuj także następujące informacje: swój adres zamieszkania i aktualny e-mail, numer telefonu, a także kontakt do osoby, którą należy powiadomić w niespodziewanych wypadkach. Mogą paść także pytania związane ze specyfiką wyjazdu np. o dane pracodawcy lub zgłoszonej osoby kontaktowej w USA. We wniosku odpowiadasz również na kwestie związane z bezpieczeństwem. Musisz wypełnić wszystkie oznaczone jako obowiązkowe pola. Podczas wpisywania danych następuje też elektroniczna weryfikacja. Na podany przez Ciebie adres mailowy zostanie wysłany pin, który musisz wstukać.

Wizy do USA zniesione! Łatwiej podziwiać widoki na drapacze chmur

Sprawdzenie danych

W następnym etapie będziesz także mieć możliwość sprawdzenia swojego wniosku i poprawienia ewentualnych błędów (opcja „Edytuj”, następnie „Aktualizuj”). Gdy masz pewność, co do poprawności danych, wciskasz przycisk „Potwierdź i kontynuuj”. W kolejnym krokach wysyłasz wniosek (dla wygody zapisz jego numer, który wyświetli Ci się w systemie) i płacisz.

Opłaty

Przed dokonaniem opłaty sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają. Potwierdź „Klauzulę zrzeczenia się odpowiedzialności” i zaznacz opcję „Zapłać teraz”. A następnie zrealizuj płatność.

Ile kosztują formalności bez wizy do USA?

Obecna procedura to koszt 14 USD (ponad 10-krotnie mniej niż koszt wizy). W tym 4 dolary kosztuje rozpatrzenie wniosku, a 10 dolarów wynosi opłata za zezwolenie. Oznacza to, że jeśli wniosek został zweryfikowany negatywnie, zapłacisz tylko tę pierwszą kwotę.

Czy mogę przerwać wypełnianie wniosku ESTA?

Jeśli nie możesz skończyć całej procedury za jednym razem, skorzystaj z opcji zachowania częściowego wniosku. Umożliwi to funkcja „Zapisz i wyjdź” w sekcji „Informacje o wnioskodawcy”. Musisz tylko uzupełnić obowiązkowe pola i zweryfikować adres e-mail (co i tak jest konieczne do pomyślnego zakończenia aplikacji). Wrócić do tematu możesz poprzez opcję „Kontynuuj istniejący wniosek”(strona główna). Potem wchodzisz w „Indywidualny wniosek” i szukasz swojego dokumentu według wskazówek opisanych wyżej. Potem możesz sfinalizować proces. Niedokończony wniosek będzie przechowywany tydzień.

Jak podejrzeć status wniosku ESTA?

Informacje na temat swojej aplikacji zwykle otrzymasz nie później niż 3 dni od momentu jej złożenia. Na oficjalnej stronie ESTA dostępna jest funkcja „Sprawdź istniejący wniosek”, a potem „Sprawdź status osoby”. Aby znaleźć dane o statusie Twojego wniosku wpisz numer wniosku i paszportu oraz datę urodzenia.

Praktyczna wskazówka: nie musisz pokazywać potwierdzonego wniosku ESTA na granicy USA, ponieważ jest do nich dostęp w formie cyfrowej. Warto jednak wydrukować go dla siebie na wszelki wypadek np. do sprawdzania jego statusu.

"If you're going to San Francisco..." Teraz już bez wymogu wizy do USA

Dla tych, którzy się zagapili i nie zapisali numeru wniosku, ratunkiem jest opcja „Nie znam numeru wniosku”. Wtedy należy podać zarówno numer, datę wydania i ważności paszportu, jak i państwo, którego jest się obywatelem, oraz datę urodzenia.

Status wniosku ma trzy opcje. Twój dokument może być nadal sprawdzany. Wtedy nie stresuj się, bo oznacza to tylko tyle, że decyzja nie mogła być podjęta od razu. Istnieje też ewentualność, że nie otrzymasz pozwolenia na wyjazd bez wizy do USA. Co z kolei świadczy o tym, że nie spełniasz kryteriów Visa Waiver Program. I trzecia możliwość – ta najlepsza. Twój wniosek został potwierdzony. Możesz jechać do Stanów i szykować podróż np. szukać opcji na wynajem aut.

Wyjazd bez wizy do USA to okazja do ich przemierzenia od wschodniego do zachodniego wybrzeża

Pamiętaj: o tym, czy wjedziesz do USA zawsze finalnie decyduje urzędnik na granicy. Niezależnie od pozytywnej weryfikacji w ESTA czy posiadania wizy. Ale nie martw się, zazwyczaj jest to już zwykła formalność.

Przed podróżą za ocean poczytaj, co dla organizmu znaczy zmiana strefy czasowej i jak sobie z tym radzić.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.