COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Wycieczki z Krakowa na jeden dzień: super pomysły

Wszystkie artykuły

Wycieczki z Krakowa na jeden dzień: super pomysły

Mieszkasz w Krakowie? A może zostajesz tam na dłużej? Przeczytaj o pomysłach na krótkie wycieczki z Krakowa, które poleca Skyscanner.

1. Kopalnia Soli „Wieliczka”

Planując wycieczki z Krakowa to miejsce pojawi się od razu. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest dla Krakowa tym, czym dla Warszawy Żelazowa Wola. Wydaje się, że był tu każdy uczeń, ale ciągle odkrywa się w niej coś nowego. A nawet formalnie do odkrycia jest sporo, gdyż jedynie dwa procent jej powierzchni mogą zobaczyć turyści. Atutem kopalni w Wieliczce jest spory wybór atrakcji. Można zwiedzić bardziej spokojną ścieżkę turystyczną i obejrzeć Kaplicę Świętej Kingi. Opcja z dreszczykiem to trasa górnicza. Tu poznasz trudy tego fachu. Bardziej dzikie zakątki są dostępne na trasie „Tajemnice wielickiej kopalni”. Zobacz też inne atrakcje Krakowa.

Ciekawe fakty: Kopalnia bywała gwiazdą srebrnego ekranu. Kręcono tu m.in. zdjęcia do „Seksmisji” Juliusza Machulskiego.

Kopalnia Soli „Wieliczka"

2. Wycieczki z Krakowa i zamki: Mirów

Mieszkańcy Krakowa nie mogą narzekać na brak atrakcji. Godne podziwu są przede wszystkim zamki. Ten w Mirowie zalicza się do jednej z najstarszych budowli systemu Orlich Gniazd. Choć obecnie to głownie ruiny, tworzą one ciekawy i pełen tajemnic klimat. Wrażenie potęgują pobliskie Skały Mirowskie i roślinność. Zamek wyróżnia typowa dla gotyku surowość i strzelisty kształt. Całość przywodzi na myśl okręt. Na obecnym etapie zamek można podziwiać z zewnątrz. Tym bardziej cieszy fakt, że budowlę ładnie ogląda się z dala. W okolicy nie rosną wysokie drzewa. Nie tylko Mirów idealnie nadaje się na cel wycieczki z Krakowa. Dowiedź się więcej o innych zamkach w Polsce.

Zamek w Mirowie - pomysł na krótkie wycieczki z Krakowa

3. Nieco dalsze wycieczki z Krakowa: Zakopane

Gdy pod Wawelem dopada Cię chęć, by przejść się po Krupówkach…Po prostu tam pojedź. Dotrzesz tam autem w nieco ponad dwie godziny. W ciągu jednego dnia nie zdobędziesz szczytów. Możesz jednak pieszo zwiedzić miasto. Przejść się po najstarszej ulicy Kościeliskiej. Albo obejrzeć Kaplicę na Jaszczurówce czy Willę Koliba. Zazwyczaj wolisz przemierzać górskie szlaki? Wycieczki z Krakowa do Zakopca na jeden dzień to świetna opcja dla Ciebie. Teraz nie będzie Ci szkoda czasu na zwiedzanie miasta.

Dalsze wycieczki z Krakowa? Kierunek: Zakopane

4. Wisła

Beskid Śląski zawsze uchodził za malowniczy region. Jednak dopiero, gdy Adam Małysz wygrywał Puchar Świata w Skokach narciarskich, zaczął być medialny. Wisła, gdzie mieszkał mistrz, stanęła w świetle jupiterów. Z Krakowa jedzie się tam ponad dwie godziny. Jest to jednak ciekawa opcja dla lubiących spacery i góry. Pobliski Stożek Wielki cieszy się szacunkiem wśród narciarzy. Podobno pokrywa śnieżna utrzymuje się tu dłużej niż w innych rejonach Beskidu Ślaskiego. Okolica Wisły ma również piękną scenerię na kulig. Jadąc do Wisły możesz także odwiedzić Wadowice. Wybierz nieco dłuższą trasę, by wstąpić na słynne papieskie kremówki.

Wisła

5. Olkusz

Inne pomysły na wycieczki z Krakowa? Tym razem szlak biegnie w inną stronę od miasta. Jadąc w pn-zach kierunku trafisz do Olkusza. Przyciąga on turystów leniwym klimatem oraz położeniem. W samym mieście znanym zabytkiem jest Bazylika Świętego Andrzeja Apostoła. Robi ona wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Chlubę obiektu stanowią organy z epoki Renesansu. Należą do jednych z najstarszych w Europie. Zachowały się w prawie niezmiennym stanie.

W około kwadrans, kierując się na północ, dojedziesz do Pustyni Błędowskiej. To miejsce o niezwykłym jak na polskie warunki pejzażu. Wycieczkę do Olkusza połączysz także z wypadem do zamku w pobliskim Rabsztynie. Leży on na szlaku Orlich Gniazd. Trasę ułożysz więc łatwo według własnych upodobań.

Olkusz

6. Jędrzejów

W Jędrzejowa znane jest Państwowe Muzeum im. Przypkowskich. Posiada ono kolekcję zegarów słonecznych. Samo miasto ma długą tradycję, a swój rozwój zawdzięcza Zakonowi Cystersów. Tu właśnie założył on swoje opactwo. A zarazem stworzył kolejny punkt na lokalnej mapie podróży.

Lubisz miejsca jeszcze nie w pełni odkryte? Gdzieś między zgiełkiem miasta a sielskim klimatem wsi? Poznaj Jędrzejów. W ramach wycieczki z Krakowa na jedno popołudnie.

Wycieczki z Krakowa na jeden dzień

Ten artykuł został zaktualizowany 11 września 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.