COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Włochy wakacje: 14 magicznych miast

Wszystkie artykuły

Włochy wakacje: 14 magicznych miast

Na hasło „Włochy wakacje” myślisz Rzym, Palermo, Bolonia. To jedne z najpopularniejszych miast Italii. Skyscanner przedstawia listę mniej i bardziej znanych włoskich miejscowości. Kryterium to szczególny urok.

1. San Gimignano

Toskańska perełka, w której czas płynie wolniej niż rozleniwione od upału myśli. Przydomek położonej między Sieną a Florencją miejscowości „Manhattan średniowiecza” nie odnosi się do tempa życia. Raczej do wysokich zabudowań. Między XIII a XV wiekiem powstało tu wiele czworokątnych wież obronnych. Część z nich przetrwało do dziś. Ale nie przyjeżdżaj tu zwiedzać zabytków. Napij się kawy, popatrzna gołębie i ukryj się w cieniu wąskich ulic.

San Gimignano

2. Florencja

Na zwiedzenie każdej galerii we Florencji potrzebny jest przynajmniej dzień. Uffizi, dell’Accademia – to w nich i w dziesiątkach innych zabytków i muzeów znajduje się w sumie jedna trzecia zbiorów najważniejszych skarbów ludzkości. Ale wakacje we Włoszech to nie tylko zabytki. Pokuś się o poznanie jej od innej, mniej dostojnej i turystycznej strony. Zaszyj się w kinie studyjnym Odeon w Palazzo dello Strozzino i obejrzyj jakiś stary włoski film. Albo wdrap się na wzgórze Bellosguardo. Rozciągający się stąd widok na miasto to wymarzone tło romantycznego wieczoru.

Florencja

3. Padwa

Położona czterdzieści kilometrów od Wenecji Padwa bywa przyćmiewana blaskiem słynnej sąsiadki. Jej serce to oczywiście eliptyczny Prato della Valle ze słynnymi siedemdziesięcioma ośmioma posągami wybitnych postaci. Zrób sobie test z historii i sprawdź, czy znasz każdą z nich. Albo kup owocowe gelato i usiądź ze studentami na trawie, z książką albo kartami do gry. Nie ma co ukrywać: Padwa należy do studentów, a w mieście od ośmiuset lat działa jedna z najbardziej renomowanych uczelni w Europie.

Padwa

4. Turyn

Jeżeli Turyn kojarzy Ci się tylko (aż) z Całunem i fabryką FIAT, to znaczy, że musisz do stolicy Piemontu przyjechać i odkryć ją po swojemu. Na przykład korzystając ze wskazówek Skyscanner. A my polecamy, żeby zrelaksować się w parku del Valentino, wybrać na zakupy na bazar Gran Balon w drugą niedzielę każdego miesiąca i oczywiście wjechać szklaną windą na szczyt Mole Antonelliana, żeby podziwiać miasto z perspektywy ptaka.

Turyn

5. Scilla

Malowniczo położona na skale wiszącej nad błękitnym morzem Scilla przyciąga turystów, którzy chętnie przesiadują w restauracjach w marinie. Skyscanner poleca, żeby pokusić się o poznanie nieco innej twarzy tego kurortu. Dużo rzadziej odwiedzane rybackie dzielnice Chinalea czy Scaro Allaggio kryją skarby. Są to skromne, ale czarujące domki, kolorowe zacumowane łodzie i lokalne barki.

Scilla

6. Bergamo

Bergamo to właściwie nie jedno, ale dwa miasta. Città Alta, położone na wzgórzu to średniowieczna osada, w której odnajdą się miłośnicy zabytków. Podróżni, którzy chcą dobrze zjeść, zrobić zakupy i poczuć kosmopolityczny zgiełk będą woleli współczesne Citta Bassa. Podróżować między jednym a drugim Bergamo najlepiej jest kolejką szynową, z której można podziwiać okolice w pełnej krasie.

Bergamo

7. Triest

Ze względu na swoją lokalizację Triest jest często uważany za bardziej słoweński niż włoski. Trudno o tym rozstrzygać: Triest jest po prostu swój! Dawniej jeden z najpotężniejszych portów na Morzu Śródziemnym. Oczaruje Cię neoklasycystyczną architekturą, eleganckimi placami i klimatycznymi kafejkami literackimi. Jeśli masz trochę więcej czasu, odwiedź zamek Miramare na skale nad morzem. Tylko nie zostawaj tam na noc! Ciąży na nim klątwa przez nieszczęśliwą historię miłosną, która się tam rozegrała.

Triest

8. San Quirico d’Orcia

Jeśli trafiłeś / trafiłaś na cudowne zdjęcie toskańskich wzgórz i cyprysów rosnących ciągiem przy drogach, bardzo możliwe, że to pocztówka z San Quirico d’Orcia. Położone pomiędzy Montalcino i Pienzą, często jest pomijane przez turystów zwiedzających okolice Sieny. To jeden z powodów, dla których warto tam pojechać. Inne to malutkie knajpki z pysznym jedzeniem, urocze sklepiki czy piękne ogrody w obrębie starego miasta. Po prostu bezpretensjonalne włoskie miasteczko, w którym można podpatrzeć autentyczne życie.

San Quirico d'Orcia

9. Chieti

Z jednej strony Adriatyk, z drugiej masywy górskie Majella i Gran Sasso. Chieti ma jedyne w swoim rodzaju położenie, dzięki któremu można tu wypocząć na wiele różnych sposobów. Poza trekkingiem i jazdą na rowerze po malowniczej okolicy, można się tu oddawać testowaniu lokalnych produktów spożywczych. W tym oczywiście aromatycznych win. Poza muzeami i katedrą, koniecznie pozwiedzaj tutejsze restauracje. Szkoda, żeby Cię zabrakło w L’Altro Pianeta czy Il Luppolo.

Chieti

10. Riomaggiore

Jeden z najbardziej bajkowych zakątków riwiery liguryjskiej i wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, Cinque Terre. Dzięki temu, że przez setki lat region ten był niemal odcięty od reszty Włoch, do dziś można tu znaleźć wiele zupełnie dziewiczych miejsc. Riomaggiore to perełka pośród nich. Wciśnięte pomiędzy skały miasto złożone z kolorowych kamienic i opryskujące je morze. Chcesz romantycznego otoczenia – trudno o lepsze miejsce!

11. Sienna

Nie masz już dosyć tych wakacji we Włoszech? Mamy nadzieję, że nie. Bo chyba trudno mieć dosyć sennych pejzaży, winnic i rozleniwiającego słońca. W Sienie możesz się przed nim schować w cieniu średniowiecznych kamienic. Wieczorem, gdy Piazza del Campo oświetlona jest nastrojowymi latarniami, przesiaduj w lokalnych barkach, biesiaduj przy lokalnym Chianti. I ciesz się wakacyjnym luzem.

12. Perugia

To starożytne miasto, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z IV w p.n.e. Dziś jest pełną energii enklawą studentów i gospodarzem świetnej imprezy muzycznej Umbria Jazz Festival. Można w nim uczestniczyć co roku w połowie lipca. Z kolei w październiku ma tu miejsce uczta dla tych, którzy uważają, że „zbilansowana dieta” to po tabliczce czekolady w każdej ręce. Eurochoclate to ich święto. Można się wtedy wspólnie zajadać miejscowymi czekoladami takimi jak Perugina czy Baci.

Perugia

13. Wenecja

Tętniące miastem życie bez autobusów i taksówek. Trochę czarujące i romantyczne, trochę zatłoczone i zbyt drogie. Wenecja jest eksploatowana przez branżę turystyczną, czego przykładem jest lokaly karnawał. Ale nie znaczy to, że nie można poznać jej lokalnego, niepolukrowanego charakteru. Pobuszuj po niesamowitej księgarni Libreria Acqua Alta, w której można znaleźć książki w języku weneckim i z fantazyjnymi okładkami. Masz ochotę poplażować? Wenecjanie wybierają do tego wysepkę między Malamocco i portem San Niccolò.

Wenecja

14. Positano

Położone na zboczu wpadającym do turkusowego morza Positano jest okrzyknięte najpiękniejszym miastem Kampanii. Załóż wygodne buty i zwiedzaj Wybrzeże Amalfitańskie, robiąc przystanki na co bardziej romantycznych ukrytych plażach. Aby mieć na to wszystko siłę, musisz porządnie jeść. Najlepiej makarony z owocami morza. Wieczorami pozwól sobie na Valle dei Mulini limoncello z cytryn rosnących w charakterystycznych dla tego regionu sadach.

Positano

Ten artykuł został zaktualizowany 23 lipca 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.