Wiadomosci Inspiracje TOP 10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Wszystkie artykuły

TOP 10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Majestatyczne i malowniczo położone, pełniące funkcje obronne i rezydencyjne – te dobrze zachowane i te, z których zostały intrygujące ruiny – Skyscanner przedstawia subiektywne zestawienie najpiękniejszych zamków w Polsce.

Trudne do zdobycia twierdze czy też dawne rezydencje najbardziej wpływowych ludzi w kraju – każdy zamek w Polsce ma swój indywidualny klimat. Podróż zamkową trasą pozwoli Ci odkryć czasy świetności królów i walk rycerskich, ale także zwyczaje wielkich rodzin i rytm codziennego życia mieszkańców. Warownie na szlaku Orlich Gniazd, krzyżacki bastion, budowle śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie – Skyscanner prezentuje dziesięć wybranych spośród najbardziej zachwycających polskich zamków.

1. Zamek w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach to absolutna klasyka wśród polskich zabytków tego typu. Budowlę charakteryzują wieże, które przypominają nieco kominy fabryki. Zamek można podziwiać jadąc samochodem popularną „siódemką”, czyli trasą łączącą północ i południe Polski. W zamku w Chęcinach kręcono także klasykę polskiego kina, czyli film „Pan Wołodyjowski”. Po odpowiedniej charakteryzacji, występował także w roli Kamieńca Podolskiego, twierdzy obleganej przez Turków.

Zamek w Chęcinach

2. Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, perełka renesansu w Polsce, ma formę czworoboku, a w jego narożnikach pysznią się baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Warto zwrócić uwagę na zachwycającą architektonicznie kaplicę w Baszcie Boskiej oraz na imponujące powierzchnią i pomysłowością dekoracje ścienne, wykonane techniką sgraffito.

Krasiczyn odwiedzali już polscy królowie od Zygmunta III Wazy po Augusta II, co świadczy o jego turystycznej renomie. Jeśli będziesz na miejscu, koniecznie wybierz się na przechadzkę po zachwycającym, przyzamkowym parku, w którym drzewa rosną wedle starego zwyczaju, który w Krasiczynie kultywowała rodzina Sapiehów: jak rodziła się dziewczynka – sadzono lipę, a jak syn – dąb. Park może się też pochwalić się kolekcją ponad dwustu gatunków krzewów i drzew z różnych zakątków świata.

Zamek w Krasiczynie

3. Zamek Książ

Historia Zamku Książ odzwierciedla historię tej części Europy, gdzie mieszały się wpływy polskie, niemieckie i czeskie. Kompleks zamkowy w Książu i pobliski teren jest jednym z największych w Polsce – ustępuje pierwszeństwa jedynie Wawelowi i Malborkowi. Co ciekawe, pod obecną nazwą występuje dopiero od niespełna siedemdziesięciu lat.

Budowla robi niesamowite wrażenie z zewnątrz, ale jej stylowe wnętrze ze słynną Salą Maksymiliana, też stanowi prawdziwą estetyczną ucztę dla turystów. Pomysłowe trasy zwiedzania, ekspozycja wałbrzyskiej porcelany, muzeum, hotel, pobliska stadnina koni i Palmiarnia Lubiechowska, której częścią ścian jest materiał pochodzący z wulkanu Etna, tworzą cudownie zróżnicowany charakter tego miejsca.

Zamek Książ

4. Zamek w Malborku

Siła i potęga – ten opis pasuje jak ulał do Zamku w Malborku, wznoszącego się nad rzeką Nogat. Najbardziej znana część historii zamku jest związana z Krzyżakami – dawniej stanowił bowiem siedzibę wielkiego mistrza i stolicę Zakonu.

Ceglany, gotycki zamek budowla robi wrażenie swoim rozmachem – przewidywany czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi aż kilka godzin. Składa się z trzech obszarów: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Przedzamcza. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, załóż wygodne buty, aby swobodnie poruszać się po dziedzińcach, ponadto by zobaczyć niektóre miejsca trzeba wspiąć się po schodach.

Zamek w Malborku

5. Zamek w Olsztynie

Królewski Zamek w Olsztynie wbrew pozorom nie leży na Mazurach, lecz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jego ruiny to jedna z ciekawszych atrakcji dla podróżujących po Szlaku Orlich Gniazd, zarówno dla tych poruszających się pieszo, jak i rowerem. Gotycka budowla za względu na sposób osadzenia konstrukcji zalicza się do zamków jaskiniowych. Pierwsze wzmianki o zamku sięgają początku czternastego wieku. Zamek zauroczył Aleksandra Fredro, a okolica Olsztyna zainspirowała twórców filmowych – pojawia się na przykład w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”. To chyba wystarczająca rekomendacja…

Z zamkiem Olsztyn związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi o tym, że w bezgwiezdne noce po zamku przechadza się duch. To Maćko Borkowic, którego Kazimierz Wielki skazał na śmierć głodową w zamkowej baszcie. Inne podanie mówi o płaczu dziecka, syna obrońcy twierdzy Kacpra Karlińskiego, porwanego przez najeźdźców i postawionego na pierwszej linii frontu. Płacz miesza się z odgłosami wieczornego wiatru. Jeśli lubisz klimat grozy, wybierz się nocą w okolice zamku.

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

6. Zamek Ogrodzieniec

Początki Zamku Ogrodzieniec sięgają czasów panowania Piastów. Znajduje się on (a jakżeby inaczej) na Szlaku Orlich Gniazd, wzniesionego do łatwiejszej obrony południowych granic. Niesamowity, największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zamek przyciąga tłumy turystów – często wskazywany jako najpiękniejszy obiekt tego terenu. Pamiętaj, szczególnie w sezonie zimowym, że budowlę można zwiedzać jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych, bez oblodzeń, śniegu lub deszczu. I jeszcze drobna wskazówka lokalizacyjna: zamek znajduje się w Podzamczu, a nie w miejscowości Ogrodzieniec.

Warto wspomnieć o romantycznym akcencie związanym z tym miejscem – podobno Jan Sobieski pisał listy do swojej ukochanej Marysieńki, gdy stacjonował pod Ogrodzieńcem ze swoimi żołnierzami.

Zamek Ogrodzieniec

7. Zamek Krzyżtopór

Położony nieco na uboczu Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, choć dotknięty przez upływ czasu, stanowi unikatowy zabytek. Pierwotnie związany z jędrzejowskim Klasztorem Cystersów, w późniejszym czasie z rodziną Ossolińskich, która nadała temu miejscu charakter i bogactwo. W czasach świetności znajdowało się tu nawet podobno akwarium z egzotycznymi gatunkami rybek, oryginalnie wkomponowane w strop jadalni. I jeszcze ciekawostka dla miłośników muzyki: w jednej ze stajni odkryto wyjątkowe warunki do organizowania koncertów ze względu na unikatową akustykę.

Zamek Krzyżtopór

8. Zamek w Niedzicy

Posiadający węgierski rodowód Zamek w Niedzicy występuje także pod nazwą "Dunajec". Stanowi jeden z ciekawszych obiektów polskich Karpat. Powstał prawdopodobnie w latach dwudziestych czternastego wieku, jako górska warownia, która strzegła granicy z Polską. W późniejszych czasach pełnił bardziej rezydencyjną funkcję. Razem z zamkiem w Czorsztynie pysznią się na stromych zboczach nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego, utworzonego na Dunajcu.

Zamek w Niedzicy

9. Zamek w Czorsztynie

Ze względu na swoje malownicze położenie także i zamek w Czorsztynie musiał znaleźć się na tej liście. Twierdza pierwotnie położona w Dolinie Dunajca, miała bronić polskich granic, choć na tej granicy, na szczęście, obyło się bez większych militarnych działań.

O prestiżu miejsca świadczyły odwiedziny takich władców jak: Kazimierz Wielki, Król Ludwik Węgierski, Królowa Jadwiga i jej małżonek Jagiełło czy Jan Kazimierz. Uroda Pienin cały czas przyciąga podróżników spragnionych kontaktu z przyrodą. W okresie letnim, turyści mają możliwość podziwiania zamków w Czorsztynie i w Niedzicy w czasie rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim.

Sprawdź też: TOP 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

Zamek w Czorsztynie

10. Wawel

Nie jest to wybór najoryginalniejszy, ale tego zamku nie mogło zabraknąć w zestawieniu Skyscanner. Wawel uchodzi za absolutny klasyk każdej polskiej wycieczki do Krakowa i każdej zagranicznej wycieczki do Polski.

Tu według legend budził postrach Smok Wawelski, którego spacyfikował podstępem Szewczyk Dratewka, tu rządził król Krak, którego córka Wanda… można by tak długo opowiadać. W zamku turyści mogą podziwiać pięć ekspozycji stałych. Dostojny klimat miejsca dopełnia majestatyczna Katedra na Wawelu oraz dzwony ze słynnym Zygmuntem na czele.

Sprawdź też: 10 miejsc w Krakowie, o których jeszcze nie wiesz

Wawel

Sprawdź też:

15 najpiękniejszych zamków Hiszpanii

TOP 10 starówek polskich miast: subiektywny ranking

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.