COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Małe miasta w Polsce, które trzeba zobaczyć

Wszystkie artykuły

Małe miasta w Polsce, które trzeba zobaczyć

Jakie miasta w Polsce, które uchodzą za jedne z piękniejszych miejsc w kraju? Slprawdź typy Skyscanner.

1. Sandomierz

Najpiękniejsze miasta w Polsce - Sandomierz

Gdzie: leży w woj. świętokrzyskim, niespełna 1,5 godziny jazdy na północ od Rzeszowa (np. przez krajową 9-tkę). Kilka minut krócej dojedziesz tu z Kielc, drogą krajową nr 79 na wschód.

Sandomierz szczyci się rzymskim położeniem na 7-miu wzgórzach. Kryje też moc atrakcji. Zalicza się do nich kościół św. Jakuba czy wąwóz św. Jadwigi. Ma także trasę dla turystów pod ziemią. Składa się aż z 34 komnat. Prowadzi do niej ponad 360 schodów. Koszt wejścia wynosi 13 zł. W wakacje trasa jest otwarta w godz. 9:00-19:00. W czerwcu odbywa się tu Czas Dobrego Sera i Wina. Ten festiwal przyciąga fanów jedzenia w stylu slow. W 2018 r. wystawiało się tu aż 30 polskich winnic. Jeśli chodzi o przysmaki, spróbuj zapiekanek na Opatowskiej. Innym daniem z regionu są proziaki, czyli placki z kefirem.

2. Wieliczka

Ciekawe miejsca w Polsce: Kopalnia Soli w Wieliczce

Gdzie: Małopolska, kilkanaście minut od serca Krakowa, przy E40

Małe miasta w Polsce, które zrobiły największą turystyczną karierę? Na podium na pewno zasługuje Wieliczka! Tutejsza kopalnia soli to ewenement na skalę Europy. Komory z z naturalną solną rzeźbą, słynna kaplica św. Kingi, magiczne jeziorka. To wszystko robi wrażenie! Obiekt otwarty jest od kwietnia do października w godz. 7:30-19:30 i od listopada do marca od 8:00 do 17:00. Za przejście trasą turystyczną czy górniczą zapłacisz 64 zł. W sezonie ( majówka, wakacje) cena wzrasta do 69 zł. W ofercie dostępna jest też tężnia solankowa lub pełna wyzwań trasa górnicza.

Wieliczka to niewielkie miasto w Polsce, które zrobiło dużą karierę.

Ze względu na położenie nawet i ponad 135 m pod ziemią oraz chodzenie po setkach schodów w kopalni obowiązuje swoisty dress code. Lepiej nie ubieraj się w szpilki i weź ze sobą cieplejszą bluzę. W cieniu kopalni (w przenośni) i wiekowych drzew (na żywo) stoi kościół św. Sebastiana. Szukaj ulicy z nazwą tego samego patrona. Ta budowla z modrzewia zauroczy Cię zarówno jako zabytek, jak i miejsce skupienia.

3. Kazimierz Dolny

Z cyklu ciekawe miejsca w Polsce - Kazimierz Dolny

Gdzie: znajduje się w woj.lubelskim, jest oddalony o godzinę jazdy autem przez S12 na zachód od Lublina

Małe miasta w Polsce tworzą unikalną atmosferę.Kazimierz jest w tym świetny, dzięki swoim ulicznym akwarelom, kawiarniom i willom. Fara górująca na wzgórzu to realny pomysł na ślub jak z bajki. Artystyczny klimat Kazimierza podkreśla też festiwal Dwa Brzegi. W 2019 odbywa się on już po raz 13. Termin wypada między 27 lipca a 4 sierpnia. Te kilka dni stanowi czas na rozmowy z twórcami. To także okazja na obcowanie z każdym rodzajem sztuki kinowej. W ramach imprezy ambitne filmy pojawiają się też w Janowcu i okolicach.

Przeprawa Wisłą na linii Kazimierz Dolny-Janowiec

Jako ciekawe przeżycie należy wymienić też przeprawę promową Wisłą. W okresie kwiecień-listopad działa ona codziennie w godz. 8:00- 20:00. W dni wolne nawet godzinę dłużej. Warunkiem jest odpowiedni poziom Wisły. Przeprawa kosztuje zaledwie 6 zł. Do zjedzenia czekają cebularze i wypieki w kształcie kogutów z tutejszych piekarni. Okolice Kazimierza to także opcja na off-road.

4. Gniew

Gniew to jedno z najbardziej uroczych miast w Polsce

Gdzie: leży w woj. pomorskim, dojazd z Trójmiasta trwa około godzinę autostradą A1

Z ponad 6800 mieszkańcami należy on raczej do małych, jak na miasta w Polsce. Ale uważaj! Gniew może Cię ogarnąć. Patrzy z wysoka jak Wierzyca wpada do Wisły. Do największych miejskich atrakcji zalicza się gotycki zamek. Był on siedzibą Krzyżaków, twierdzą, magazynem, więzieniem. Obecnie mają tu miejsce turnieje rycerskie i spektakle historyczne. Kompleks kamienic na rynku należy do jednego z większych w całym województwie. Część zabudowań ma swój początek w XIV w i posiada własną historię. W jednym z zabytkowych budynków mieszkał, na przykład, Leon Wyczółkowski. Z kolei inny budynek, Dom Pastora, stanowił kiedyś plebanię. Po coś na ząb skocz do piekarni na Placu Grunwaldzkim. Działa ona już ponad 100 lat.

5. Brenna

Gdzie: Beskidy, Śląsk Cieszyński, podróż autem na południe krajową jedynką z Katowic zajmuje ponad godzinę

Gdy chce się wymienić ciekawe miejsca w Polsce warto pomyśleć o Brennej. Wieś mała, ale długa. I piękna o każdej porze roku. Spacery to Twój żywioł? W Brennej masz okazję się wykazać. Górskimi ścieżkami dotrzesz do pobliskiej Wisły lub Szczyrku. Z kolei Brennica to świetne miejsce na przechadzkę z kijkami. I dobra wiadomość dla psomaniaków. W okolicach wsi możesz bez problemu chodzić z czworonogiem. Stosuj się jednak na szlakach do ogólnie przyjętych norm. Wybieraj też raczej mniej popularne miejsca (Brenna poleca trasy przy tutejszych potokach).

Okazuje się, że w Brennej nie tylko dzieci chodzą do szkoły. Strych budynku to przez pięć miesięcy w roku także dom dla nietoperzy. W maju, czerwcu i wrześniu można podejrzeć je we wtorki. Wejścia są co pół godziny w godzinach 10:00-13:00. W wakacje dodatkowo także w inne dni robocze, o godz. 10:00 i 10:30. Trzeba przyznać, że małe miasta w Polsce potrafią zaskakiwać.

6. Sanok

Gdzie: leży w woj. podkarpackim ok. półtorej godziny jazdy autem z Rzeszowa (drogą 19 i 886) w kierunku płd-wsch.

Aż trudno uwierzyć, że takie małe miasta w Polsce, jak Sanok, kryją w sobie tyle możliwości dla turystów. Gotycki zamek i zabudowa rynku, secesyjne kamienice i wille, a nawet cmentarze. Na tym na ul. Rymanowskiej znajdziesz rodzinny grób Beksińskich. Muzeum Historyczne może pochwalić się bardzo bogatą kolekcją dzieł tego artysty (ponad 600). Koszt zwiedzania to 17 zł.

Jednym z popularnych miejsc jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wstęp kosztuje 16 zł. Obiekt jest czynny cały rok. Najdłużej, w godz. 8:00-18:00, od maja do września. Skansen to perełka dla miłośników historii i zwyczajów regionu i jego mieszkańców. Znajdziesz tu wiedzę na temat Dolinian, Pogorzan, Łemków czy Bojków. Podziwiać można tradycje kultury wschodniej i zachodniej w pięknych okolicznościach przyrody Podkarpacia.

7. Złotoryja

Gdzie: godzinę drogi na zachód autostradą od Wrocławia

Małe miasta w Polsce potrafią mieć znacznie bogatszą historię niż te duże. Złotoryja to jedno ze starszych miasteczek zakładanych na prawie niemieckim. Miało to miejsce w 1211 r. Ważnym obiektem dla tradycji miasta jest kościół Narodzenia NMP. Jego budowę w XIII wieku nadzorował sam książę śląski, Henryk Brodaty. Świątynia łączy w sobie styl romański i gotyk z elementami renesansu. Z kościelnej wieży zobaczysz Złotoryję w pełnej krasie. Roztacza się tu także piękna panorama na Góry Kaczawskie i Karkonosze. Obiekt jest otwarty dla turystów każdego dnia w godzinach 7:00-19:00. Widoki z wieży podziwia się w okresie letnim (maj-październik) co dzień w godzinach 10:00-17:00. Jeśli masz ochotę na coś szalonego, udaj się nad Kaczawę w poszukiwaniu złota.

8. Biecz

Gdzie: w województwie małopolskim nad rzeką Ropą, dwie godziny drogi autem jadąc na południowy wschód od Krakowa przez autostradę

Jeśli chodzi o małe miasta w Polsce, to niektóre dość prężne działają na rzecz turystów. Do takich należy Biecz. Na przykład muzeum Ziemi Bieckiej na kilka obiektów oferuje jeden bilet za 14 zł. Obejmuje on Basztę Kowalską, Dom z Basztą (dawna apteka), Kromerówkę i Turmę. Oprócz tego pierwszego obiektu,który obecnie jest nieczynny, pozostałe działają wt-ndz w godz. 8:00-16:00. Wszystkie wiążą się z regionem, jego historią oraz wybitnymi postaciami.

Ciekawe miejsca w Polsce takie, jak Biecz mają też swoje wydarzenia kulturalne. Zalicza się do nich Kromer Biecz Festival. W tym roku w sierpniu to święto muzyki dawnej odbędzie się po raz piąty. Granie poprzez odwołanie do historycznego klimatu miasta. Dźwięki muzyki brzmią w miejscach żywcem wyjętych z danego okresu w dziejach. Patronem festiwalu jest wybitny Biczanin, humanista i człowiek renesansu (dosłownie) – Marcin Kromer. Biecz znany jest także z tradycji aptekarskich i architektury drewnianej. Kościół  św Michała Archanioła w Binarowej został nawet wpisany na listę zabytków UNESCO. Zobacz też różne opcje na jedniodniowe wycieczki z Krakowa.

9. Trzebnica

Gdzie: to miasto na Dolnym Śląsku, oddalone pół godziny jazdy autem w kierunku północnym z Wrocławia (np. S5 lub S8)

Trzebnica kotami stoi. A one jak wiadomo chadzają własnymi ścieżkami. Tym razem Ty możesz pójść kocim szlakiem. Figurki tych zwierząt stoją przy ważnych miejscach w mieście np. na rynku czy przy urzędzie miasta lub parku wodnym. My mamy dwóch faworytów. Jeden to Nastroszek, który znajduje się w Parku Solidarności. Drugi to Stawcio, który wyleguje się przy Stawach Trzebnickich. Podrap go za uchem przy okazji spaceru. Znajdź swojego ulubieńca. I koniecznie zrób sobie z nim zdjecie. Trzebnica ma także epizody kinowe. Na ul. Wrocławskiej mieści się kaplica “Odpoczynek św. Jadwigi”. Kręcono tu sceny z filmu Andrzeja Wajdy “Popiół i diament”.

10. Chełmno

Gdzie: leży w woj. kujawsko-pomorskim. Dojedziesz tu w ok. 50 minut autem krajową piątką na północny-wschód od Bydgoszczy.

Są takie miasta w Polsce, gdzie miłość traktuje się bardzo poważnie. Przykładem jest Chełmno. Nazywa się ono oficjalnie i jako jedyne w kraju, miastem zakochanych. I robi wszystko, by zaszczepić innym miłość do siebie. Jeśli szukasz miejsca na renesans uczuć, to już znalazłeś! Hucznie obchodzone walentynki trwają cały weekend. Można wtedy odwiedzić relikwie świętego Walentego w kościele farnym.

Jedną z opcji jest także próba swoich sił w Festiwalu Piosenki Miłosnej. Piekarze tworzą pyszne specjały z lubczykiem lub w kształcie serca. Pary mogą przechadzać się za rękę po Starym Mieście i podziwiać jego mury. Liczą one 1,7 km długości. Pochodzą z XIII w. W ciepłym okresie w roku (maj-wrzesień) w prawie każdą niedzielę odbywają się darmowe “Spacerki po Chełmnie” z przewodnikiem.

Sprawdź loty do Bydgoszczy

Lubisz odrywać ciekawe miejsca w Polsce? Sprawdź oferty na tanie loty krajowe. Zobacz też nasz ranking na najpiękniejsze miasta w Polsce poza głównym szlakiem.

Ten artykuł został zaktualizowany 10 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.