Wiadomosci Inspiracje Małe miasta w Polsce, które trzeba zobaczyć

Wszystkie artykuły

Małe miasta w Polsce, które trzeba zobaczyć

Większe nie znaczy piękniejsze. Małe miasta w Polsce okazują się jednymi z ciekawszych miejsc w kraju. Jedne są bardziej, inne mniej znane. Łączy je jednak super klimat. Trzebnica, Chełmno, Sandomierz - sprawdź, czemu te miasteczka zobaczyć. I wpadnij na weekend lub jeszcze dłużej.
Sprawdź loty do Polski

1. Sandomierz

Najpiękniejsze miasta w Polsce - Sandomierz

Jakie miasta w Polsce, które uchodzą za jedne z piękniejszych miejsc w kraju? Sandomierz (wraz z 9-cioma innymi) na pewno się do nich zalicza.

Gdzie: leży w woj. świętokrzyskim, niespełna 1,5 godziny jazdy na północ od Rzeszowa (np. przez krajową 9-tkę). Kilka minut krócej dojedziesz tu z Kielc, drogą krajową nr 79 na wschód.

Szczyci się rzymskim położeniem na 7-miu wzgórzach. Kryje też moc atrakcji. Zalicza się do nich kościół św. Jakuba czy wąwóz św. Jadwigi. Ma także trasę dla turystów pod ziemią. Składa się aż z 34 komnat. Prowadzi do niej ponad 360 schodów. Koszt wejścia wynosi 13 zł. W wakacje trasa jest otwarta w godz. 9:00-19:00. W czerwcu odbywa się tu Czas Dobrego Sera i Wina. Ten festiwal przyciąga fanów jedzenia w stylu slow. W 2018 r. wystawiało się tu aż 30 polskich winnic. Jeśli chodzi o przysmaki, spróbuj zapiekanek na Opatowskiej. Innym daniem z regionu są proziaki, czyli placki z kefirem.

Sprawdź loty do Rzeszowa

Rezerwuj hotele w Sandomierzu

Sprawdź wynajem aut w Rzeszowie

2. Wieliczka

Ciekawe miejsca w Polsce: Kopalnia Soli w Wieliczce

Gdzie: Małopolska, kilkanaście minut od serca Krakowa, przy E40

Małe miasta w Polsce, które zrobiły największą turystyczną karierę? Na podium na pewno zasługuje Wieliczka! Tutejsza kopalnia soli to ewenement na skalę Europy. Komory z z naturalną solną rzeźbą, słynna kaplica św. Kingi, magiczne jeziorka. To wszystko robi wrażenie! Obiekt otwarty jest od kwietnia do października w godz. 7:30-19:30 i od listopada do marca od 8:00 do 17:00. Za przejście trasą turystyczną czy górniczą zapłacisz 64 zł. W sezonie ( majówka, wakacje) cena wzrasta do 69 zł. W ofercie dostępna jest też tężnia solankowa lub pełna wyzwań trasa górnicza.

Wieliczka to niewielkie miasto w Polsce, które zrobiło dużą karierę.

Ze względu na położenie nawet i ponad 135 m pod ziemią oraz chodzenie po setkach schodów w kopalni obowiązuje swoisty dress code. Lepiej nie ubieraj się w szpilki i weź ze sobą cieplejszą bluzę. W cieniu kopalni (w przenośni) i wiekowych drzew (na żywo) stoi kościół św. Sebastiana. Szukaj ulicy z nazwą tego samego patrona. Ta budowla z modrzewia zauroczy Cię zarówno jako zabytek, jak i miejsce skupienia.

Sprawdź loty do Krakowa

Rezerwuj hotele w Krakowie

Sprawdź wynajem aut w Krakowie

3. Kazimierz Dolny

Z cyklu ciekawe miejsca w Polsce - Kazimierz Dolny

Gdzie: znajduje się w woj.lubelskim, jest oddalony o godzinę jazdy autem przez S12 na zachód od Lublina

Małe miasta w Polsce tworzą unikalną atmosferę.Kazimierz jest w tym świetny, dzięki swoim ulicznym akwarelom, kawiarniom i willom. Fara górująca na wzgórzu to realny pomysł na ślub jak z bajki. Artystyczny klimat Kazimierza podkreśla też festiwal Dwa Brzegi. W 2019 odbywa się on już po raz 13. Termin wypada między 27 lipca a 4 sierpnia. Te kilka dni stanowi czas na rozmowy z twórcami. To także okazja na obcowanie z każdym rodzajem sztuki kinowej. W ramach imprezy ambitne filmy pojawiają się też w Janowcu i okolicach.

Przeprawa Wisłą na linii Kazimierz Dolny-Janowiec

Jako ciekawe przeżycie należy wymienić też przeprawę promową Wisłą. W okresie kwiecień-listopad działa ona codziennie w godz. 8:00- 20:00. W dni wolne nawet godzinę dłużej. Warunkiem jest odpowiedni poziom Wisły. Przeprawa kosztuje zaledwie 6 zł. Do zjedzenia czekają cebularze i wypieki w kształcie kogutów z tutejszych piekarni. Okolice Kazimierza to także opcja na off-road.

Sprawdź loty do Lublina

Rezerwuj hotele w Kazimierzu Dolnym

Sprawdź wynajem aut w Lublinie

4. Gniew

Gniew to jedno z najbardziej uroczych miast w Polsce

Gdzie: leży w woj. pomorskim, dojazd z Trójmiasta trwa około godzinę autostradą A1

Z ponad 6800 mieszkańcami należy on raczej do małych, jak na miasta w Polsce. Ale uważaj! Gniew może Cię ogarnąć. Patrzy z wysoka jak Wierzyca wpada do Wisły. Do największych miejskich atrakcji zalicza się gotycki zamek. Był on siedzibą Krzyżaków, twierdzą, magazynem, więzieniem. Obecnie mają tu miejsce turnieje rycerskie i spektakle historyczne. Kompleks kamienic na rynku należy do jednego z większych w całym województwie. Część zabudowań ma swój początek w XIV w i posiada własną historię. W jednym z zabytkowych budynków mieszkał, na przykład, Leon Wyczółkowski. Z kolei inny budynek, Dom Pastora, stanowił kiedyś plebanię. Po coś na ząb skocz do piekarni na Placu Grunwaldzkim. Działa ona już ponad 100 lat.

Sprawdź loty do Gdańska

Sprawdź wynajem aut w Gdańsku

5. Brenna

Gdzie: Beskidy, Śląsk Cieszyński, podróż autem na południe krajową jedynką z Katowic zajmuje ponad godzinę

Gdy chce się wymienić ciekawe miejsca w Polsce warto pomyśleć o Brennej. Wieś mała, ale długa. I piękna o każdej porze roku. Spacery to Twój żywioł? W Brennej masz okazję się wykazać. Górskimi ścieżkami dotrzesz do pobliskiej Wisły lub Szczyrku. Z kolei Brennica to świetne miejsce na przechadzkę z kijkami. I dobra wiadomość dla psomaniaków. W okolicach wsi możesz bez problemu chodzić z czworonogiem. Stosuj się jednak na szlakach do ogólnie przyjętych norm. Wybieraj też raczej mniej popularne miejsca (Brenna poleca trasy przy tutejszych potokach).

Okazuje się, że w Brennej nie tylko dzieci chodzą do szkoły. Strych budynku to przez pięć miesięcy w roku także dom dla nietoperzy. W maju, czerwcu i wrześniu można podejrzeć je we wtorki. Wejścia są co pół godziny w godzinach 10:00-13:00. W wakacje dodatkowo także w inne dni robocze, o godz. 10:00 i 10:30. Trzeba przyznać, że małe miasta w Polsce potrafią zaskakiwać.

Sprawdź loty do Katowic

Rezerwuj hotele w Brennej

Sprawdź wynajem aut w Katowicach

6. Sanok

Gdzie: leży w woj. podkarpackim ok. półtorej godziny jazdy autem z Rzeszowa (drogą 19 i 886) w kierunku płd-wsch.

Aż trudno uwierzyć, że takie małe miasta w Polsce, jak Sanok, kryją w sobie tyle możliwości dla turystów. Gotycki zamek i zabudowa rynku, secesyjne kamienice i wille, a nawet cmentarze. Na tym na ul. Rymanowskiej znajdziesz rodzinny grób Beksińskich. Muzeum Historyczne może pochwalić się bardzo bogatą kolekcją dzieł tego artysty (ponad 600). Koszt zwiedzania to 17 zł.

Jednym z popularnych miejsc jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wstęp kosztuje 16 zł. Obiekt jest czynny cały rok. Najdłużej, w godz. 8:00-18:00, od maja do września. Skansen to perełka dla miłośników historii i zwyczajów regionu i jego mieszkańców. Znajdziesz tu wiedzę na temat Dolinian, Pogorzan, Łemków czy Bojków. Podziwiać można tradycje kultury wschodniej i zachodniej w pięknych okolicznościach przyrody Podkarpacia.

Sprawdź loty do Rzeszowa

Rezerwuj hotele w Sanoku

Sprawdź wynajem aut w Rzeszowie

7. Złotoryja

Gdzie: godzinę drogi na zachód autostradą od Wrocławia

Małe miasta w Polsce potrafią mieć znacznie bogatszą historię niż te duże. Złotoryja to jedno ze starszych miasteczek zakładanych na prawie niemieckim. Miało to miejsce w 1211 r. Ważnym obiektem dla tradycji miasta jest kościół Narodzenia NMP. Jego budowę w XIII wieku nadzorował sam książę śląski, Henryk Brodaty. Świątynia łączy w sobie styl romański i gotyk z elementami renesansu. Z kościelnej wieży zobaczysz Złotoryję w pełnej krasie. Roztacza się tu także piękna panorama na Góry Kaczawskie i Karkonosze. Obiekt jest otwarty dla turystów każdego dnia w godzinach 7:00-19:00. Widoki z wieży podziwia się w okresie letnim (maj-październik) co dzień w godzinach 10:00-17:00. Jeśli masz ochotę na coś szalonego, udaj się nad Kaczawę w poszukiwaniu złota.

Sprawdź loty do Wrocławia

Rezerwuj hotele w Złotoryji

Sprawdź wynajem aut we Wrocławiu

8. Biecz

Gdzie: w województwie małopolskim nad rzeką Ropą, dwie godziny drogi autem jadąc na południowy wschód od Krakowa przez autostradę

Jeśli chodzi o małe miasta w Polsce, to niektóre dość prężne działają na rzecz turystów. Do takich należy Biecz. Na przykład muzeum Ziemi Bieckiej na kilka obiektów oferuje jeden bilet za 14 zł. Obejmuje on Basztę Kowalską, Dom z Basztą (dawna apteka), Kromerówkę i Turmę. Oprócz tego pierwszego obiektu,który obecnie jest nieczynny, pozostałe działają wt-ndz w godz. 8:00-16:00. Wszystkie wiążą się z regionem, jego historią oraz wybitnymi postaciami.

Ciekawe miejsca w Polsce takie, jak Biecz mają też swoje wydarzenia kulturalne. Zalicza się do nich Kromer Biecz Festival. W tym roku w sierpniu to święto muzyki dawnej odbędzie się po raz piąty. Granie poprzez odwołanie do historycznego klimatu miasta. Dźwięki muzyki brzmią w miejscach żywcem wyjętych z danego okresu w dziejach. Patronem festiwalu jest wybitny Biczanin, humanista i człowiek renesansu (dosłownie) – Marcin Kromer. Biecz znany jest także z tradycji aptekarskich i architektury drewnianej. Kościół  św Michała Archanioła w Binarowej został nawet wpisany na listę zabytków UNESCO. Zobacz też różne opcje na jedniodniowe wycieczki z Krakowa.

Sprawdź loty do Krakowa

Rezerwuj hotele w Bieczu

Sprawdź wynajem aut w Krakowie

9. Trzebnica

Gdzie: to miasto na Dolnym Śląsku, oddalone pół godziny jazdy autem w kierunku północnym z Wrocławia (np. S5 lub S8)

Trzebnica kotami stoi. A one jak wiadomo chadzają własnymi ścieżkami. Tym razem Ty możesz pójść kocim szlakiem. Figurki tych zwierząt stoją przy ważnych miejscach w mieście np. na rynku czy przy urzędzie miasta lub parku wodnym. My mamy dwóch faworytów. Jeden to Nastroszek, który znajduje się w Parku Solidarności. Drugi to Stawcio, który wyleguje się przy Stawach Trzebnickich. Podrap go za uchem przy okazji spaceru. Znajdź swojego ulubieńca. I koniecznie zrób sobie z nim zdjecie. Trzebnica ma także epizody kinowe. Na ul. Wrocławskiej mieści się kaplica “Odpoczynek św. Jadwigi”. Kręcono tu sceny z filmu Andrzeja Wajdy “Popiół i diament”.

Sprawdź loty do Wrocławia

Rezerwuj hotele w Trzebnicy

Sprawdź wynajem aut we Wrocławiu

10. Chełmno

Gdzie: leży w woj. kujawsko-pomorskim. Dojedziesz tu w ok. 50 minut autem krajową piątką na północny-wschód od Bydgoszczy.

Są takie miasta w Polsce, gdzie miłość traktuje się bardzo poważnie. Przykładem jest Chełmno. Nazywa się ono oficjalnie i jako jedyne w kraju, miastem zakochanych. I robi wszystko, by zaszczepić innym miłość do siebie. Jeśli szukasz miejsca na renesans uczuć, to już znalazłeś! Hucznie obchodzone walentynki trwają cały weekend. Można wtedy odwiedzić relikwie świętego Walentego w kościele farnym.

Jedną z opcji jest także próba swoich sił w Festiwalu Piosenki Miłosnej. Piekarze tworzą pyszne specjały z lubczykiem lub w kształcie serca. Pary mogą przechadzać się za rękę po Starym Mieście i podziwiać jego mury. Liczą one 1,7 km długości. Pochodzą z XIII w. W ciepłym okresie w roku (maj-wrzesień) w prawie każdą niedzielę odbywają się darmowe “Spacerki po Chełmnie” z przewodnikiem.

Sprawdź loty do Bydgoszczy

Rezerwuj hotele w Chełmnie

Sprawdź wynajem aut w Bydgoszczy

Lubisz odrywać ciekawe miejsca w Polsce? Sprawdź oferty na tanie loty krajowe. Zobacz też nasz ranking na najpiękniejsze miasta w Polsce poza głównym szlakiem.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa