COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Lublin atrakcje. Co warto zobaczyć?

Wszystkie artykuły

Lublin atrakcje. Co warto zobaczyć?

Lublin atrakcje. Co przychodzi Ci do głowy na to hasło? Miasto piłki ręcznej, słynnego Katolickiego Uniwersytetu i Budki Suflera. Sprawdź nasz ranking najbardziej inspirujących atrakcji Lublina!

1. Lublin atrakcje: szlakiem synagog

Przed Drugą Wojną Światową w Lublinie znajdowała się ponad setka synagog. Dziś jest już tylko jedna działająca synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin, otwarta w 2007 po rekonstrukcji. Jeśli interesuje Cię historia, warto odszukać także miejsca nieistniejących już dziś lubelskich synagog, jak najstarsza w Polsce Synagoga Maharszala, zwana Wielką zlokalizowana dawniej na północnym zboczu wzgórza zamkowego.

Lublin atrakcje: szlakiem synagog

2. Napij się „Perły”

Historia lokalnego piwa Browarów Lubelskich sięga czasów przedwojennych. Pierwsze wzmianki jakie można znaleźć na temat „Perły” pochodzą z gazet z 1924 roku! Mocnej albo Chmielowej można się napić na przykład w jednym z najstarszych pubów w mieście „U Szewca” albo w jakimkolwiek innym miejscu barowego zagłębia na ulicy Grodzkiej. A tutaj sprawdź jak wygląda produkcja piwa „Perła”.

Lublin atrakcje: Napij się "Perły"

3. Lublin atrakcje: Przyjedź na Noc Kultury

Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się w Noce Muzeów organizowane w miastach w całej Polsce. Lublin poszedł o krok dalej otwierając raz w roku instytucje kultury przed mieszkańcami. Arie operowe, happeningi, kabarety, czy pokazy medialne to tylko niektóre z atrakcji takich nocy.

4. Spotkaj się pod Czarną Topolą

Warszawa ma Rotundę, Kraków pomnik Adama Mickiewicza, a miejscem schadzek w Lublinie jest topola czarna na placu Litewskim. Liczące ponad wiek drzewo przez mieszkańców nazywane jest baobabem. Zajmuje on tak ważne miejsce w sercach „lubliniaków”, że miasto zapewniło mu specjalny system nawadniający napowietrzający, który pozwala baobabowi przetrwać w centrum miasta.

Spotkaj się pod Czarną Topolą

5. Przyjdź do Ośrodka Brama Grodzka

To coś rodzaju centrum kultury istniejącego od 1990 roku w kilku kamienicach w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej. To szczególne położenie odbija się na działalności tego miejsca, które stara się promować wielokulturowe dziedzictwo Lublina. Organizowane są tu festiwale Miasto Poezji, Zaczarowany Lublin – Spotkania z Opowiadaczami Świata i Śladami Singera i szereg dodatkowych wydarzeń, takich jak wystawy czy spotkania edukacyjne. Znakiem rozpoznawczym Ośrodka Brama Grodzka jest projekt Historia Mówiona polegający na kolekcjonowaniu wspomnień dotyczących regionu.

6. Balansuj na linie

Lublin to także miasto miłośników slackline’u, czyli chodzenia po rozpiętej pomiędzy dwoma punktami linie. Co roku latem kilkuset śmiałków z różnych zakątków świata popisuje się przed publicznością swoimi umiejętnościami. Jeśli masz sentyment do cyrku i mocne nerwy (często lina, po której chodzą zawodnicy jest zawieszona na wysokości), koniecznie odwiedź Lublin podczas tej największej imprezy slacklinowej na ziemi. Festiwal odbywa się w ramach Carnavalu Sztukmistrzów, a został zlokalizowany właśnie w Lublinie, aby nawiązać do postaci. Jaszy Mazura, bohatera książki Isaaca Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”.

7. Zrelaksuj się nad jeziorem Firlej

W słoneczny, letni dzień zrób to co mieszkańcy Lublina – wyjedź odpocząć nad jeziorem Firlej. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej malownicze otoczenie jeziora zostało zadbane i zagospodarowane. Można tu przespacerować się po długich, drewnianych pomostach albo po promenadzie, poopalać się na piaszczystej plaży albo przepłynąć rowerem wodnym. Jezioro jest oddalone o około czterdzieści minut drogi samochodem lub autobusem od miasta.

Zrelaksuj się nad jeziorem Firlej

8. Oglądaj artystów podczas Carnavalu Sztukmistrzów

To kilka letnich dni, kiedy świat staje na głowie. Święto sztuki ludycznej i niczym nieskrępowanej zabawy zamienia całe miasto w wielki cyrk pod gołym niebem. Można wtedy przez całe dnie bezpłatnie oglądać ulicznych artystów, popisy iluzjonistów, a nawet nauczyć się podstaw niektórych dyscyplin kuglarskich. Całość zwieńczona jest Wielką Paradą, której nie powstydziłyby się najsłynniejsze karnawały na świecie.

9. Napraw zabawki w Laboratorium

Raczej nie przychodź tu z dzieckiem, bo sekcja zwłok przeprowadzana na pluszowym misiu i zrzucanie samolocików z wysokości mogą nie być dla niego miłym widokiem. Możesz tu natomiast przynieść jego zabawki, jeśli chcesz sprawdzić czy są dla niego bezpieczne. Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek to jedyna tego typu instytucja w Polsce. Poza zabawkami, mordercze testy muszą przejść akcesoria dla maluchów takie jak nosidełka, czy wózki.

10. Policz kamienice na Placu Zamkowym

Plac Zamkowy to serce miasta, a jego historia wiąże się z żydowskim osadnictwem w Lublinie. Zniszczony podczas drugiej Wojny Światowej został odbudowany w socrealistycznym stylu. Nowe oblicze zyskał w 1954 roku na X-lecie PRL i miał od tej pory pełnić reprezentacyjną funkcję jako plac Zebrań Ludowych. Monumentalne schody prowadzą do Zamku Lubelskiego, a na samym placu stoi ustawionych pod linijkę dziesięć kamienic.

Policz kamienice na Placu Zamkowym

11. Odkryj pałacyki bogatych mieszczan

Spacer szlakiem dworków i posiadłości pozostałych po najzamożniejszych polskich rodach to jeden z pomysłów na spędzenie czasu w Lublinie. Barokowy Pałac Czartoryskich, pochodzący z XVI wieku Pałac Lubomirskich czy Pałacyk Morskich ulokowany przy Krakowskim Przedmieściu – to najciekawsze z nich. Wiele z nich jest dziś po renowacji i cieszą zupełnie nowym blaskiem, zachowując jednak dawny styl. Sprawdź, co działo się w tych budynkach w ostatnich wiekach i zobacz, co znajduje się w nich dzisiaj.

Lublin atrakcje

12. Lublin atrakcje: poznaj krzykacza miejskiego

Prawdopodobnie najpierw go usłyszysz, bo jego głos ma siłę ponad osiemdziesięciu decybeli (co ma na piśmie!). Potem dopiero zobaczysz pana w czerwonym płaszczu. To słynny lubelski klikon, pan Władysław Stefan Grzyb, który kontynuuje tradycję osoby przekazującej mieszkańcom ważne informacje. Jest on jednym z nielicznych przedstawicieli tego zawodu w Europie i członkiem brytyjskiej Starożytnej i Honorowej Gildii Krzykaczy Miejskich. To zaszczyt podać mu rękę!

Poznaj krzykacza miejskiego

Ten artykuł został zaktualizowany 30 sierpnia 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.