COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Góry w Polsce: 8 najpiękniejszych szczytów

Wszystkie artykuły

Góry w Polsce: 8 najpiękniejszych szczytów

Niezależność, wolność, przestrzeń, trudy wspinaczki nagrodzone niesamowitym widokiem. Poznaj góry w Polsce, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu!

1. Mięguszowieckie Szczyty

Mięguszowieckie Szczyty to trzy piękne i surowe góry w Polsce na pograniczu ze Słowacją. Są tak zachwycająco położone, że trudno oderwać od nich wzrok. Klimat tworzy bliskość Morskiego Oka, nad którym góruje najwyższy w tej grupie – Mięguszowiecki Szczyt. Z koei Czarny wznosi się nad Czarnym Stawem pod Rysami. Pomiędzy nimi pyszni się Mięguszowiecki Szczyt Pośredni. Nie wszyscy jednak chcą jedynie biernie napawać się malowniczością tego zakątka. Północną stronę Mięguszowieckich Szczytów upodobali sobie taternicy nazywając pieszczotliwie Mięguszami. Sprawdź też inne szlaki górskie w Polsce.

Mięguszowieckie Szczyty

2. Giewont

Na hasło „góry w Polsce” do głowy przychodzi oczywiście Giewont. Jest on symbolem Zakopanego, a zarazem jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków turystycznych. To góra charakterystyczna, także ze względu na zamieszczony na jej szczycie i widoczny z samego Zakopanego krzyż, którego historia sięga stu piętnastu lat. Według legendy Giewont przypomina śpiącego rycerza, który zawsze gotów jest bronić granic kraju. Niektórzy widzą w kształcie góry profil Marszałka Piłsudskiego.

Giewont

3. Kościelec

Przyjmuje się, że nazwa szczytu wzięła się od kształtu, który przypomina kościelny dach. Latem na wierzchołku Kościelca panuje znaczny ruch. Szczególnie, że nie ma tam zbyt wiele przestrzeni do swobodnego użytkowania przez turystów. Z Kościelca można podziwiać Świnicę i Orlą Perć, Giewont i Kasprowy Wierch. Oprócz tego, że na Kościelec prowadzi szlak pieszy, jest on też miejscem, a szczególnie jego zachodnia ściana, chętnie odwiedzanym przez taterników. Podobno jedynie z Kościelca rozpościera się unikatowy widok na wszystkie Stawy Gąsienicowe. Zobacz najciekawsze miejsca w Polsce.

Kościelec

4. Góry w Polsce: Tarnica

Najwyższy szczyt Bieszczad, które uchodzą za najdzikszy i najmniej skażony cywilizacją obszar Polski. W powszechnej świadomości uważane za nieoficjalną mekkę samotników i ludzi na zakręcie. Jeśli chcesz przemyśleć swoje życie i ruszyć w Bieszczady, możesz śmiało wybrać się na Tarnicę. Miła informacja dla tych, którzy cenią piękne widoki. Przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec szczyty wznoszące się w innych krajach takie, jak rumuński Pietrosul Rodnei.

Tarnica

5. Czerwone Wierchy

To właściwie masyw górski, składający się z czterech szczytów i trzech przełęczy. Czerwone Wierchy wzięły swoją nazwę od barwy roślinności, która je porasta. Do tutejszej flory należą okazy o niebanalnych nazwach: sit skucina, boimka dwurzędowa i kosmatka brunatna. Sprawdź, czy wrażenie zrobia na Tobie na zdjęcia robione z lotu ptaka!

Czerwone Wierchy

6. Trzy Korony

Malownicze Trzy Korony stanowią serce i centralne miejsce Pienin, a zarazem bardzo popularne góry w Polsce. Już od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku odnotowywano kronikarsko zachwyty nad tym miejscem. W 1906 roku wytyczono pierwszy szlak na szczyt, z którego rozciąga się genialny widok na przełom Dunajca. Podczas spływu można zgadywać, po której stronie rzeki znajdują się Trzy Korony. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ w jednej chwili masz wrażenie, że na pewno są po jednej stronie rzeki, a w następnym momencie, że na pewno po tej drugiej.

Pieniny

7. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością dla turystów. Trudno znaleźć kogoś, kto będąc w Zakopanem, choć raz nie przejechał się słynną kolejką. Została ona wybudowana w niespełna dziesięć miesięcy. Jedną z pierwszych osób, które wjechały na szczyt był prezydent Ignacy Mościcki, co pokazywało rozmach, a używając góralskiego słownictwa, można powiedzieć – wypas tej inwestycji. Przy okazji, możesz odkryć te nieznane atrakcje Krakowa.

Kasprowy Wierch

8. Śnieżka

Śnieżka, czyli królewna, czy królowa Karkonoszy i najwyższy szczyt całych Sudetów. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (ok. tysiąc sześćset metrów), klimatycznie ma charakter wysokogórski, podobny do tego, jaki panuje za kołem podbiegunowym. Jest dość często odwiedzana przez turystów, choć zimą budzi respekt. U jej stóp leży jedna z bardziej znanych miejscowości turystycznych – Karpacz. Ze szczytu Śnieżki roztacza się malownicza panorama, a przy dobrej pogodzie widoczność może osiągać nawet do stu kilometrów, co z nawiązką wynagrodzi trud wspinaczki. Gdzie jechać na narty w Polsce? Tu znajdziesz odpowiedź.

Śnieżka

Ten artykuł został zaktualizowany 1 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.