COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Gdzie najszybciej znaleźć wiosnę? 8 TOP pomysłów na wyjazd

Wszystkie artykuły

Gdzie najszybciej znaleźć wiosnę? 8 TOP pomysłów na wyjazd

Soczysta zieleń, rozkwitające pąki i coraz śmielsze promienie słońca, do Polski z ciepłych krajów powracają ptaki, w płuca można nabrać innego powietrza. To znaki, że zima już na dobre odchodzi! Dokąd najlepiej zaplanować podróż, by poszukać i znaleźć wiosnę lub po prostu po raz pierwszy w tym roku zachwycić się jej pięknem? Skyscanner przygotował swoje typy.

Wycieczki po Polsce i po Europie – miejsca, w których wiosenna przyroda zachwyca w szczególny sposób.

EUROPA

1. Idealny wybór dla wiosnomaniaków: Madera

 

Sprawdź loty na Maderę

Sprawdź hotele na Maderze

Przyjemny klimat i kwiaty, które można podziwiać niemal o każdej porze roku to najbardziej charakterystyczne cechy tej portugalskiej wyspy. W marcu przestaje padać. Trwa jeszcze sezon na cytrusy. Oprócz podziwiania wyspiarskiej roślinności w naturze, obowiązkowym punktem jest także Ogród Botaniczny Funchal. Zachwyt wzbudzają tutejsze kaktusy, obfitość gatunków, kształtów, a także widoki na miasto. Wyrwij się tam chociaż na godzinę lub przepadnij na dłużej. Miejsce jest czynne codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Warto jednak pamiętać, że ogród i jego okazy regenerują się jeszcze po pożarze, który miał miejsce kilka lat temu. Niezależnie od tego, czy na Twojej ścianie wisi plakat niezwykle popularnego na portugalskiej wyspie piłkarza Cristiano Ronaldo, miej w pamięci Maderę jako wiosenną propozycję wyjazdową.

2. Bez upałów i w ruchu: wiosenny Cypr

Sprawdź loty na Cypr

Sprawdź hotele na Cyprze

Wynajem samochodów na Cyprze

Miła dla oka zieleń, kwitnące kwiaty i słońce, które przypieka znacznie bardziej i dłużej niż w tym czasie w Polsce – to właśnie początek wiosny na Cyprze. Jeśli od plażowania i kąpieli wolisz eksplorować nowe miejsca i lubisz piesze wędrówki lub samochodowe wycieczki, to pora jest do tego idealna. Praktyczna informacja: jako plusy wyjazdu poza wysokim sezonem trzeba wskazać ceny, więcej turystycznej przestrzeni i przyjemne temperatury (w okolicach 18-22 stopni) zamiast upałów, natomiast wiele kurortów otwiera się dopiero w sezonie. Warto więc podróżując stawiać na nieco większe miasta chociażby Limassol czy Pafos, które przyjmują gości przez cały czas.

3. Wiosenne flamenco: Andaluzja

Sprawdź loty do Sewilli

Sprawdź hotele w Sewilli

W Hiszpanii wiosna pojawia się szybko, w południowym regionie kraju, Andaluzji, właściwie już pod koniec drugiego miesiąca w roku. Ten okres pobłogosławią przede wszystkim ci, którzy nie przepadają za spływającym z nieba żarem. Jeszcze nie trzeba non stop chłodzić się i wachlować, można za to podziwiać soczystą roślinność i wdychać obłędną woń kwiatów pomarańczy. W samej Sewilli jest kilkanaście tysięcy drzew tego owocu. Od strony kulturalnej stolica regionu oferuje także tradycyjne pokazy flamenco. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się krajoznawczo (nie ocierając potu z czoła) i do innych andaluzyjskich miast: Malagi czy Grenady.

4. Wiosna śródziemnomorska: Kreta

Sprawdź loty na Kretę

Sprawdź hotele na Krecie

Jeśli szukasz klimatów śródziemnomorskich, to jednym z pierwszych miejsc, w których wiosna pokazuje swoją krasę jest Kreta, szczególnie południowa część tej greckiej wyspy. Kwitnące migdałowce to już lutowy krajobraz, a w kolejnym miesiącu robi się coraz cieplej i słonecznej (nawet do siedmiu-ośmiu godzin w ciągu dnia). Temperatura może sięgnąć powyżej 20 stopni, opady deszczu trafiają się rzadziej. Natomiast już od początku kwietnia następuje prawdziwa eksplozja zapachów i roślinności – a ma co eksplodować, bo naliczyć tu da się blisko 2000 gatunków, w tym 10 % z nich właściwych tylko dla Krety. Dodatkowo wiatr przyjemnie orzeźwia. Wcale nie musisz odwiedzać tak imponujących zabytków jak pałac w Knossos, by zaliczyć wyjazd do udanych. Wystarczy napawać się linią wybrzeża czy gór oraz oliwkami i całą pyszną kreteńską kuchnią w jednej z lokalnych tawern.

POLSKA

Wiosna najwcześniej powinna zawitać do regionów zachodnich, nawet jeśli jest to około półtora tygodnia różnicy w porównaniu z województwami wschodnim – odnotowujemy, gdzie warto spróbować jej szukać.

1. Mała wiosna, wielka sprawa: opolszczyzna

Znasz powiedzenie, że małe jest piękne? Opolskie, czyli najmniejsze polskie województwo, to potwierdza. Do jednych z pierwszych sygnałów, że nadchodzi wiosna, należy powrót zimujących w cieplejszym klimacie ptaków, w tym żurawi. Razem z 250 innymi przedstawicielami różnych rodzajów fauny, jak bocian czarny, bielik, łoś, czy bóbr, zamieszkują one teren Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on dorzecza pięciu mniejszych rzek, a graniczy z Odrą i Nysą Kłodzką. Do podziwiania są tu także piękne łąki czy lasy, a w nich takie okazy drzew, jak buki w rezerwacie Lubsza czy imponujące dęby w Nowej Bogacicy i te rosnące na linii Karłowice-Stobrawa.

2. Gdzie jest wiosna? Ciepło, cieplej: Wrocław i okolice

Sprawdź loty do Wrocławia

Sprawdź hotele we Wrocławiu

Z szybkim nadejściem wiosny w Sudetach może być różnie, a sam Wrocław i tak dostarcza moc atrakcji przez cały rok – TUTAJ dowiesz się o nich więcej. Jeśli jednak przyjąć, że meteorologiczne ta pora roku przychodzi do Polski z zachodu, to poruszając się w tym kierunku w niedalekim sąsiedztwie stolicy Dolnego Ślaska znajduje się Park Krajobrazowy „Dolina Bystrzycy”. Zacznij wiosenne poszukiwania tutaj. Teren nie jest duży (powierzchnia ma około osiem i pół tysiąca hektarów), ale bardzo łatwo zorganizować sobie do niego wypad z Wrocławia. Do jednych z najpopularniejszych roślin w parku należy, zaczynająca kwitnąć własnie u progu wiosny, śnieżyczka przebiśnieg. Z przedstawicieli świata zwierząt najłatwiej natknąć się na ptaki, występuje ich tu nawet blisko 120 gatunków. Informacja dla tych, którzy lubią aktywne wycieczki – pełna długość szlaku pieszego wynosi 18 kilometrów.

3. Wiosenna miłość: Ziemia Lubuska

Jak najlepiej witać wiosnę? Oczywiście, z drugą połówką u boku i fragmentem przeboju Marka Grechuty na ustach, zachwycającym się tą porą roku. A może by tak wybrać się do Parku Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach? Jak na miejsce zgodne z duchem „Sztuki kochania” przystało, zawiera wiele przytulnych zakątków, romantycznych ławeczek, uczuciowych rzeźb. To miejsce wręcz wymarzone do wspólnego zachwycania się, na przykład każdym pączkiem na drzewie. W miłosną atmosferę wpisuje się także sąsiedztwo jeziora Lubiąż.

Dla tych, co lubią bardziej dzikie ostępy dobrym wyborem będzie Ujście Warty. Ptaki, które coraz liczniej przybywają z zimowych wędrówek, zaczynają tam godowe tańce, a w coraz częstsze pogodne dni woda cudownie błyszczy w słońcu. Pakuj lornetkę, aparat, kalosze i w drogę! TUTAJ przeczytasz więcej o tym miejscu jesienią, wiosną podobno jest jeszcze piękniejsze.

4. Kwiaty i drzewa z tradycjami: Kórnik k. Poznania

Sprawdź loty do Poznania

Sprawdź hotele w Poznaniu

Na początku wiosny w Poznaniu warto pokibicować trykającym koziołkom i zerknąć, co dzieje się na poznańskiej Malcie. TUTAJ znajdziesz nasz artykuł o nietuzinkowych atrakcjach tego miasta.
Natomiast w arboretum w Kórniku, które mieści się jedynie pół godziny drogi z Poznania, wprawisz się w kwiecisty nastrój. To jedno z najstarszych i najbardziej imponujących miejsc tego typu w kraju. Naliczysz tu aż 3 tysiące okazów roślin, w tym wiekowe polskie dęby czy lipy, jak i gatunki zagraniczne. Park jest otwarte codziennie, w marcu w godzinach 10:00-16:00, w kwietniu, 10:00-18:00 – koniecznie przyjedź raz jeszcze pod koniec czwartego miesiąca roku obejrzeć, jak kwitną magnolie. Wstęp kosztuje 6-7 zł. W położonym nad jeziorem Kórniku znajduje się jeszcze neogotycki zamek. Mieści się tu muzeum (od połowy marca do końca kwietnia otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00) i biblioteka z całkiem pokaźnymi zbiorami zarówno książek, jak i rękopisów, grafik czy map.

Sprawdź też:

8 najpiękniejszych miejsc w Polsce na wiosenny piknik

8 niesamowitych wysp, o których nigdy nie słyszałeś

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.