Wiadomosci Inspiracje Dlaczego jedzenie w samolocie tak źle smakuje?

Wszystkie artykuły

Dlaczego jedzenie w samolocie tak źle smakuje?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ulubione curry czy lekkostrawnego kurczaka z ryżem, serwowane na pokładzie samolotu jedzenie smakuje jakoś inaczej, bardziej mdło, jest mało apetyczne. Skyscanner sprawdził, dlaczego tak się dzieje.

Jeśli często latasz na lotach długodystansowych na pewno nie raz zachodziłeś / zachodziłaś w głowę, dlaczego jedzenie serwowane w samolocie tak dziwacznie smakuje. Nie wynika to z oszczędności linii czy braku dbałości o komfort pasażera. Wręcz odwrotnie, zatrudniani przez linie kucharze głowią się, co zrobić, żeby dania serwowane w samolocie były nie tylko zjadliwe, ale i smaczne. Przeczytaj, co sprawia, że tak trudno to osiągnąć i odkryj zagadkę podniebnego cateringu!

Zmanipulowane zmysły

Jadanie na wysokości dziesięciu tysięcy metrów to nie jest coś do czego zostały przystosowane nasze zmysły. W samolocie są one zaburzone, a dotyczy to szczególnie zmysłu węchu, który w największym stopniu odpowiada za to, czy dana potrawa nam smakuje. Warunki na pokładzie samolotu, czyli klimatyzacja, suche powietrze (powietrze w samolocie jest bardziej suche niż na pustyni!) i niskie ciśnienie sprawiają, że zmysły ulegają przytępieniu. W samolocie znajdującym się w powietrzu aż o trzydzieści procent spada nasze odczuwanie smaku słodkiego i słonego (kwaśny, gorzki i ostry są praktycznie bez zmian). Co więcej, na negatywną percepcję smaku spożywanego jedzenia wpływa hałas, w tym przypadku buczenie silnika. Posiłek spożywany w ciszy, smakuje lepiej.

Jedzenie w samolocie

Źródło: Flickr / Michael Saechang / CC BY-SA 2.0

Długa droga pokładowego dania

W domu czy restauracji, przynajmniej w teorii, spożywasz posiłek, który został świeżo przygotowany. W takiej formie jest najsmaczniejszy. Danie przygotowane na potrzeby linii lotniczych przechodzi długą drogę, od przyrządzenia, przez schłodzenie i przechowywanie, aż do podgrzania i serwowania na pokładzie. To dodatkowo obniża jego wartości smakowe. Poza tym, jedzenie serwowane w samolotach musi być maksymalnie zestandaryzowane tak, aby smakowało pasażerom podróżującym z różnych stron świata.

Lunch w Cathey Pacific

Lunch w Cathey Pacific

Źródło: Flickr / Lisa Pinehill / CC BY-SA 2.0

Triki linii lotniczych, aby dania były smaczniejsze

Linie lotnicze i zatrudniani przez nich kucharze dwoją się i troją, aby jedzenie serwowane na pokładzie samolotu było jak najsmaczniejsze. Poza ceną, wrażenia z podróży wpłyną przecież na to, czy zdecydujemy się na ponowną podróż z danym przewodnikiem. Ponieważ na wysokości słabiej odczuwamy słony i słodki, dania są specjalnie doprawiane. Poza tym, kucharze starają się skupiać na tych składnikach, których percepcja w warunkach kabinowych nie zmienia się znacznie. Jedzenie bywa też wielokrotnie testowane w specjalnych symulatorach warunków pokładowych. Oczywiście nie każde linie mogą sobie na to pozwolić. Często dotyczy to jedynie dań serwowanych pasażerom w klasie pierwszej i biznesowej. Jedna z takich kabin do testowania jak dania będą smakowały w samolocie znajduje się na lotnisku Changi w Singapurze.

Posiłek w samolocie, szczególnie podczas lotu długodystansowego, to główna przyjemność i przerywnik pozwalający zabić czas. Dlatego dla pasażerów liczy się, czy jest on apetyczny. Jednak znając przyczyny dziwnego smaku potraw spożywanych na wysokości, na pewno spojrzysz na załogę linii lotniczych i ich wysiłki związane z serwowaniem podniebnego cateringu życzliwszym okiem.

Danie w Air China

Danie w Air China

Źródło: Flickr / d’n’c / CC BY-SA 2.0

Sprawdź też:

Słownik lotniczy: tłumaczymy zwroty i skróty językowe!

Walka na poduszki… podróżne! Recenzja 11 najlepszych

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa