COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Cuda natury, które warto w życiu zobaczyć

Wszystkie artykuły

Cuda natury, które warto w życiu zobaczyć

Cuda natury są rozrzucone są po całej naszej planecie. Zobaczenie każdego z nich to osobna wyprawa. Warto zrealizować choć jedną. To wspomnienie na całe życie.

1. Wielki Kanion, Stany Zjednoczone

Niektóre cuda natury są niekwestionowane. Potrafisz sobie wyobrazić osiem budynków o wysokości Pałacu Kultury postawionych jeden na drugim? Tyle właśnie zmieściłoby się w najgłębszym miejscu Wielkiego Kanionu. Poza tym gigant jest długi na czterysta czterdzieści sześć kilometrów. To więcej niż droga z Warszawy do Gdańska. Widoczny z kosmosu wąwóz jest przełomem rzeki Kolorado w stanie Arizona. Jeśli cierpisz na lęk wysokości, raczej nie wybieraj się na znajdujący się tutaj taras widokowy. Zbudowany ze szkła (łącznie z podłogą) balkon zawieszony jest tysiąc dwieście dziewiętnaście metrów nad ziemią.

Cuda natury: Wielki Kanion

2. Parícutin, Meksyk

Samych aktywnych wulkanów jest na Ziemi ponad tysiąc pięćset. Dlaczego więc właśnie meksykański Parícutin znalazł się na liście Cudów Natury? Pewnie dlatego, że pojawiając się na powierzchni ziemi w 1943 pozwolił naukowcom zaobserwować „na żywo” proces powstawania wulkanów. 20 lutego 1943 Dioniso Pulido zauważył, że na jego polu kukurydzy pojawiła się szczelina. W kolejnych dniach zaczął z niej przy akompaniamencie grzmotów wyrastać stożek, który ostatecznie osiągnął wysokość 3170 m n.p.m. Historia jak z powieści science-fiction, prawda?

Parícutin

3. Zorza polarna, Islandia

Islandia to oczywiście tylko jedno z miejsc, w którym można upolować zorzę polarną. To wyjątkowe widowisko świetlne jest możliwe do zaobserwowania, gdy silnie naładowane cząstki zwane wiatrem słonecznym spotykają się z ziemskim polem magnetycznym w pierścieniu wokół bieguna północnego. Norwegia, Finlandia, Kanada, a nawet Wielka Brytania to inne państwa, w których można próbować zauważyć to zjawisko.

Cuda natury: Zorza polarna

4. Wodospady Wiktorii, Zambezi/Zimbabwe/Zambia

W lokalnym języku Mosi-oa-Tunya, czyli „Mgła, która grzmi” zostały odkryte dla Europejczyków przez szkockiego badacza Davida Livingstone’a podczas jego słynnych misji w Afryce. Wodospady są kolejnymi rekordzistami w wyścigu o zadziwiające fakty pojawiające się w tym zestawieniu – w każdej sekundzie z wysokiej na sto osiem metrów kaskady spada dziewięć milionów litrów wody!

Cuda natury: Wodospady Wiktorii

5. Port w Rio de Janeiro, Brazylia

Zatoka Guanabara stanowiąca tło dla portu drugiego co do wielkości miasta Brazylii również zwróciła uwagę twórców listy. W rozległej zatoce można zliczyć aż sto trzydzieści wysp i wysepek. Bliskość energetycznej i szybko rozwijającej się mietropolii nie wpływa pozytywnie na jakość środowiska naturalnego w zatoce, ale w ostatnich latach położono nacisk na jego ochronę i rewitalizację.

Port w Rio de Janeiro

6. Wielka Rafa Koralowa, Australia

Ogromna powierzchnia widzianej z kosmosu Wielkiej Rafy jest trudna do wyobrażenia. Zajmuje ona tyle, ile siedemdziesiąt milionów boisk piłkarskich. To nie jedyna imponująca liczba opisująca znajdującą się u wybrzeży Australii strukturę. Dwadzieścia milionów lat – na tyle oceniany jest wiek Rafy. Mieszka w niej około tysiąca pięciuset gatunków ryb. To 10% gatunków zanotowanych na całej Ziemi. Czy przekonaliśmy Cię, żeby pakować maskę do nurkowania i ruszyć w drogę?

Wielka rafa

7. Mount Everest, Nepal

Myślisz: cuda natury, myślisz Mount Everest. To najwyższy szczyt na Ziemi. Uwzględniając czapę lodową, jego wysokość to 8848 m n.p.m., bez niej niewiele mniej, bo 8844 m n.p.m. W historii wypraw na Everest, Polacy mają swój bardzo ważny moment. 16 października 1978 Wanda Rutkiewicz zdobyła szczyt jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie! Nie masz odwagi na Everest? Nie martw się. W Polsce czekają na Ciebie najbardziej malownicze szczyty.

Cuda natury. Mount Everest

Ten artykuł został zaktualizowany 19 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.