COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Co zobaczyć w Katowicach?

Wszystkie artykuły

Co zobaczyć w Katowicach?

Wielokulturowa stolica Śląska odświeża w ostatnich latach swój wizerunek, stając się coraz gorętszym kierunkiem turystycznym. Zarówno dla turystów z Polski, jak i z zagranicy.

Wielokulturowa stolica Śląska odświeża ostatnio swój wizerunek. Tym samym staje się coraz gorętszym kierunkiem turystycznym. Zarówno dla turystów z Polski, jak i z zagranicy. Sprawdź, co zobaczyć w Katowicach.

1. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Co zobaczyć w Katowicach, a raczej czego posłuchać? Historia tej orkiestry, uważanej za jedną z najlepszych w kraju, sięga dwudziestolecia międzywojennego. Po niemal osiemdziesięciu latach pełnej sukcesów działalności, orkiestra doczekała się nowoczesnej oprawy – nowego budynku. Jego akustykę pomógł stworzyć mistrz w swoim fachu, Yasuhisa Toyota. Muzycy orkiestry koncertowali niemal na całym świecie. Od państw Zatoki Perskiej po Nową Zelandię. Wstyd byłoby nie posłuchać koncertu w ich wykonaniu, jeśli ich talent doceniono już w tak odległych zakątkach globu. Dlatego podczas pobytu w Katowicach, koniecznie się tu wybierz.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

2. Nikiszowiec

Dawna, przemysłowa dzielnica Katowic odżywa w ostatnim czasie i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych zaklętymi tu tajemnicami i swoim industrialnym klimatem. Jej źródła sięgają początków XX wieku, kiedy to niemiecki koncern wybudował tu osiedle dla górników. „Nikisz”, od którego pochodzi jego nazwa to szyb, który należał to tutejszej kopalni „Giesche”. Do miejsc, które należą tu na szczególną uwagę należą m.in. budynek poczty, a także Galeria Szyb Wilson z XIX wieku!

Nikiszowiec

3. Katowicki Rynek

Katowicki rynek jest zupełnie inny niż place pozostałych polskich starych miast. Znajdujące się przy nim zabudowania powstawały od XIX wieku, ale wiele z nich zburzono w okresie PRL. Podróżny, który widział już w Polsce inne starówki może być też zaskoczony siecią torów tramwajowych, które go przecinają. Katowicki rynek najbardziej zadziwia jednak latem, kiedy to z palmami i leżakami przypomina promenadę śródziemnomorskiego kurortu.

Katowicki Rynek

4. Spodek

Co zobaczyć w Katowicach? Oczywiście „Spodek”. Hala widowiskowo-sportowa „Spodek” to od lat symbol Katowic i chyba najbardziej oryginalny budynek w mieście. Jego konstrukcja w latach 60-tych i 70-tych była ewenementem na skalę świata. Opierała się ona na koncepcji tensegrity, zakładającej wzajemne podtrzymywanie się elementów budowli. Dla laików, „Spodek” przypomina po prostu UFO. To jest z kolei efektem połączenia hali koncertowej i sportowej, które mają zazwyczaj zupełnie odmienny układ wobec areny. Ale dość o tym, jakim architektonicznym majstersztykiem jest ten budynek. Dla mieszkańców Katowic do przede wszystkim miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas: na lodowisku, na koncercie czy podczas organizowanych tu targów.

Spodek

5. Katedra Chrystusa Króla

Co ma wspólnego Sagrada Familia w Barcelonie i Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach? Budowa obu tych świątyń wyjątkowo się przedłużała. Różnica między nimi polega na tym, że drugi budynek udało się jednak zakończyć, a nad pierwszym wciąż górują dźwigi. Polski kościół, o którym mowa, to potężny jasny gmach utrzymany w stylu zbliżonym do klasycystycznego. Jej wnętrze dominują strzeliste kremowe kolumny i łukowe sklepienia. Tutaj poczujesz się naprawdę malutki/malutka.

Katedra Chrystusa Króla

6. Dolina Trzech Stawów

Zielona oaza z żabami i plażami w centrum miasta – to możliwe tylko w Katowicach. Park, który Ślązacy nazywają „Sztauwajery” znajduje się w sąsiedztwie lotniska Muchowiec, z którego korzysta Aeroklub Śląski. Jeśli podczas zwiedzania Katowic, zapragniesz na chwilę uciec od miejskiego zgiełku, wybierz się tutaj na rolki, Nordic Walking, rower albo na kawę. To miejsce dobre zarówno na randkę, jak i na spacer z dziećmi, zarówno zimą, jak i latem.

Dolina Trzech Stawów

7. Osiedle Giszowiec

To nie jest jeszcze jedno śląskie osiedle robotnicze. To pół park, pół miasteczko z innej epoki, poprzeplatane lasami i otoczone autostradami, sześć kilometrów od centrum Katowic. Osiedle wybudowali Niemcy na początku XX wieku, a „Giszowiec” to spolszczona nazwa pochodząca od mieszczanina i kupca Georga von Giesche. Ale w PRL, kiedy to zwalczano wszystko co niemieckie, funkcjonowało ono jako „Osiedle im. Stanisława Staszica.”
Warto tu zajrzeć, aby poodkrywać zabytkowe domki jednorodzinne, a jednocześnie odpocząć pośród drzew.

8. Pozostałości huty „Uthemann”

Jeśli pociągają Cię nietypowe, nieco zapomniane miejsca, nie może Cię zabraknąć na terenie dawnej Huty Metali Nieżelaznych Szopienice. To właśnie ona od XIX wieku zaopatrzała całą Polskę w taśmy, wałki i rurki z mosiądzu i miedzi. Co więcej, przez pewien czas była największym producentem kadmu na świecie. Koniecznie zwróć tutaj uwagę na wieżę zegarową, zlokalizuj poszczególne warsztaty i kotłownie i odwiedź „Izbę tradycji”, czyli niewielkie muzeum. Sprawdź najlepsze lokalizacje do urban exploring.

9. Willa Goldsteinów

Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Katowicach, postaw na budowle. Bracia Goldsteinowie przybyli do Katowic z Królestwa Polskiego, aby zbudować w nich tartak. Ponieważ interes szedł świetnie, stać ich było na postawienie luksusowego domu. Nazywana także Pałacem Przemysłowców willa została pomyślana w stylu neoklasycystycznym. Koniecznie przyjrzyj się motywom na rzeźbionej elewacji zewnętrznej. Można na niej dostrzec na przykład rzeźby kobiet trzymających lokomotywę, młotek, pochodnię, książkę, zwój papieru i paletę malarską, które są alegorią sztuk pięknych, nauki oraz przemysłu. Zagadkowy jest koniec pobytu braci w Katowicach, ich tartak spłonął, a oni sami natychmiast wyjechali. Niektórzy badacze są zdania, że Goldsteinowi sami ukartowali pożar.

Piękne katowickie wille i kamienice

10. Muzeum Historii Gitary

Chcesz poznać przodków dzisiejszej gitary i kochasz muzykę? Zajrzyj do kamienicy przy ulicy Krzywej. To niewielkie muzeum postanowiło otworzyć dwóch pasjonatów tego instrumentu, Leszek Kwaśniewicz i Tomasz Cierpisz, którym skończyło się już miejsce na ścianach we własnych domach na nowe, ciekawe egzemplarze. Niewielkie, ale można tu obejrzeć ponad sześćdziesiąt unikatowych gitar i szyjkowych chordofonów szarpanych. Jeśli chcesz prześledzić genealogię gitary i poznać jej kuzynów, najlepiej przed wizytą zadzwoń do muzeum i umów się z właścicielami.

Muzeum Historii Gitary

11. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

To szlak tematyczny, który chyba najtrafniej pozwoli poznać tożsamość Śląska związaną z jego przemysłowym dziedzictwem. Obejmuje on ponad czterdzieści obiektów na terenie całego województwa. Część z tych, które znajdują się w samych Katowicach, wyróżniliśmy już w osobnych akapitach. Poza Nikiszowcem, Giszowcem czy Galerią Szyb Wilson, możesz tu także zwiedzić Muzeum Śląskie czy Walcownię Cynku. Jeśli szczególnie interesuje Cię historia przemysłu albo masz słabość do starych, industrialnych budynków, rozważ wynajęcie auta i zwiedzenie innych okolicznych obiektów poza Katowicami znajdujących się na szlaku. Sprawdź też najciekawsze skanseny w Polsce.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

12. Pałac w Załężu

Zabytkowy dworek, zbudowany w XVI wieku i zlokalizowany przy parku, którego część tworzy plac Józefa Londzina, nazywany przez mieszkańców Katowic „Gruszka placem”. Warto odwiedzić pałac, zobaczyć jak kiedyś mieszkali śląscy właściciele folwarków i lepiej poznać historię tego miejsca. Dawniej w tym budynku znajdowały się między innymi Górniczy Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego, przedszkole, a dziś zaadaptowano go na prywatny szpital.

Ten artykuł został zaktualizowany 29 lipca 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.