COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Co zobaczyć w Gdańsku?

Wszystkie artykuły

Co zobaczyć w Gdańsku?

Co zobaczyć w Gdańsku? Tto jedno z ulubionych wśród podróżnych polskich miast. Mimo to wiele ciekawych miejsc wciąż zostaje w nim nieodkrytych. 

1. Ulica Elektryków

Niepozorna ulica Elektryków mieszcząca się na terenie Stoczni Gdańskiej rośnie w ostatnich miesiącach na najmodniejsze miejsce w mieście. Kluby, kawiarnie i wydarzenia zaaranżowane w industrialnej przestrzeni przyciągają różnej maści artystów, hipsterów i innych gdańszczan, którzy kochają odkrywać nowe miejsca w swoim mieście. Sprawdź kierunki na urban exploring.

2. Europejskie Centrum Solidarności

Co zobaczyć w Gdańsku? Innym miejscem związanym ze stocznią jest muzeum i ośrodek edukacyjno-naukowy działający pod nazwą Europejskie Centrum Solidarności. Oprócz wystawy poświęconej NSZZ „Solidarność” i temu co działo się w Stoczni Gdańskiej przed upadkiem PRL, można tu skorzystać z mediateki, pobuszować w księgarni czy odpocząć w kawiarni lub ogródku. Kurorty PRL – sentymentalna podróż.

Co zobaczyć w Gdańsku? 
Europejskie Centrum Solidarności

Źródło: Wikimedia Commons / Borys Kozielski

3. Dzielnica Nowy Port

Każdy entuzjasta charakteru warszawskiej dzielnicy Praga Północ powinien odwiedzić Nowy Port w Gdańsku. Krajobraz tej części Gdańska dominują nieczynne dworce kolejowe i budynki mieszkalne przypominające o poprzednich epokach historycznych. W starszej części są to przedwojenne kamienice, a w nowszej bloki z prefabrykatów, w tym charakterystyczny PRL-owski falowiec. Najlepsze hipsterskie dzielnice świata.

4. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Jedno z ciekawszych miejsc w Gdańsku znajduje się w budynku z czerwonej cegły w dawnej łaźni miejskiej, gdzie zaaranżowano przestrzeń artystyczno-kulturową. Tutaj zawsze dzieje się coś ciekawego, od pokazów w alternatywnym kinie, po wystawy z pogranicza sztuki i nauki.

5. Teatr Szekspirowski

Festiwal szekspirowski to od dawna jedna z wizytówek Gdańska, ale od 2014 roku Gdańsk ma jeszcze swój nowatorski Teatr Szekspirowski. Poza samym repertuarem, widzów przyciąga tu niezwykła architektura budynku, w szczególności błyskawicznie otwierany dach, który umożliwia pokazywanie spektakli pod gołym niebem.

6. Zaspa

Dawna Zaspa to osada na wydmach przy nieistniejącym już jeziorze o tej samej nazwie. Dziś to przede wszystkim PRL-owska zabudowa i słynne murale, które są próbą jej rozweselenia. Sprawdź też koniecznie 10 miast na świecie z najlepszymi graffiti.

7. Góra Gradowa

Najlepsze atrakcje w Gdańsku nic nie kosztują, a Góra Gradowa jest na to dowodem. Przyjedź tu, żeby podziwiać najpiękniejszy widok miasta. Czy trzeba dodawać, że najlepszą na to porą jest zachód słońca?

8. Plaża w Jelitkowie

Na granicy Gdańska i Sopotu położona jest najbardziej malownicza, szeroka plaża. Polegując na jej czystym piasku w kierunku Bałtyku, można podziwiać wybrzeże od strony gdańskiej po prawej stronie, a Sopot i Gdynię po lewej.

Co zobaczyć w Gdańsku? Plaża w Jelitkowie

9. Co zobaczyć w Gdańsku? Józef K.

Czy chcesz spędzić wieczór w głowie Franza Kafki? Jeśli masz dość odwagi, koniecznie wybierz się do jedynej w swoim rodzaju gdańskiej klubokawiarni nazwanej imieniem najbardziej znanej stworzonej przez niego postaci. Napij się herbaty ze szklanki i zapadnij w babcinym fotelu podczas jednego z dziwniejszych wieczorów w Gdańsku.

Co zobaczyć w Gdańsku?

Źródło: Józef K.

10. Boczne ulice Długiego Targu

Kamienice na głównej ulicy gdańskiego rynku, czyli Długim Targu, zachwycają bogato zdobionymi elewacjami i ich żywymi kolorami. Zupełnie inny, mniej wystawny, ale równie fascynujący świat znajduje się tuż obok – wystarczy zboczyć w jedną z mniejszych ulic i trochę się zgubić. Można tu trafić na poukrywane, dziwaczne knajpki i równie czarujące, stare budynki.

Co zobaczyć w Gdańsku? Boczne ulice rynku

Ten artykuł został zaktualizowany 26 września 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.